Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěry: Zájem roste, banky bohatnou

aktualizováno 
Minulý rok přinesl bankám žně v podobě množství nově poskytnutých úvěrů. Jejich počet se totiž plošně zvýšil o více než 60 %. Čím své klienty banky tak motivovaly? Jaké byly spotřebitelské úvěry z pohledu bankovní klientely? Klesla jejich cena od roku 2001 opravdu rapidně?
Možná i vy jste v minulém roce využili nabídky některé z tuzemských bank a naplnili svůj účet financemi z bankovních kapes. Snad vás k tomuto kroku přiměla potřeba nakupovat při nedostatku vlastních úspor, ale možná v tom jistou roli sehrála příznivá cena úvěrů nebo dokonce některá z mimořádných nabídek, kterými nás banky v roce 2002 doslova zahrnovaly.

Ať tak či onak, v oblasti spotřebitelských úvěrů byl minulý rok příznivý pro obě strany. Banky se mohou radovat z nárůstu zisků, které jim plynou z úroků a poplatků, které jim budete ještě pár let platit, vy jste zas mohli uvítat podmínky, které banky na spotřebitelské úvěry nastavily.

Ceny šly dolů

Podívejme se nejprve, jak se chovaly úrokové sazby úvěrů od roku 2001 do roku 2002. Podle statistiky ČNB tato sazba od ledna 2001 do listopadu 2002 v průměru poklesla o pouhých 0,6 %. V případě jednotlivých bank, se však situace jeví poněkud dramatičtěji.

Chování úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů v letech 2001 a 2002 (minimální sazby)

Banka

průměr 2001

průměr 2002

pokles od zač. 2001 do konce 2002

Živnostenská banka

10,4%

9,15%

2,1%

Komerční banka

11,6%

9,99

3,28%

Union banka

11%

10%

3%

Raifeisenbank

12%

10,4%

3,2%

ČSOB

12,5%

10,7%

3,6%

Česká spořitelna

12,43%

10,75%

2,6%

Citibank

15,9%

12,9%

6%

eBanka

14%

13,25%

1,5%

GE Capital Bank

17,75%

16,9%

0,85%

HVB Bank

sazby neposkytla

Zdroj: Banky

K největšímu snížení úrokové sazby od ledna 2001 do prosince 2002 došlo u ČSOB (o 3,6 %), a jak dokazuje nárůst počtu nově poskytnutých úvěrů (další tabulka), klienti ČSOB pokles ceny úvěrů uvítali. V porovnání s konkurencí však byla cena spotřebitelských úvěrů této banky v loňském roce spíše průměrná.

Hledáte další informace o spotřebitelských úvěrech? Navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Druhý nejmarkantnější pokles sazby pak bylo možné zaregistrovat u Komerční banky (o 3,28 %). Komerční banka ovšem také v loňském roce standardně poskytovala jedny z nejlevnějších spotřebitelských úvěrů. Jak dokazuje statistika této banky, zájem o spotřebitelské úvěry ovšem nebyl tak ohromující, jako v případě ČSOB.

Naopak nejmenší pokles sazby zasáhl spotřebitelský úvěr GE Capital Bank (jen 0,85 %). I přes tuto skutečnost a fakt, že spotřebitelský úvěr GE Capital Bank (Expres půjčka) patří mezi nejdražší spotřebitelské úvěry vůbec, zájem o tuto půjčku vzrostl (celých 39 %). Jak je vidět, ne vždy se zájemci o úvěr řídí pouze jeho cenou. 

Na jaké zvýhodněné podmínky a jednorázové akce nás ve spojení se spotřebitelskými úvěry lákaly banky v loňském roce?

Přečtěte si teno SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK.

Zájem roste a roste

Ale obraťme nyní pozornost na množství a objem nově poskytnutých úvěrů, které jasně charakterizují vzrůst zájmu o spotřebitelské úvěry. Ačkoli jsme se už v tomto duchu zmínili o ČSOB, Komerční bance a GE Capital Bank, nesmíme zapomenout na tři výrazné extrémy. Prvním z nich je Česká spořitelna, která poskytla jednoznačně nejvíce spotřebitelských úvěrů, více než 177 tisíc, a to v celkovém objemu 11 mld. korun. Zřejmě nejvýraznější roli v tomto směru hraje počet věrných klientů banky, neboť ani úvěry Spořitelny nepatřily k nejlevnějším.

Druhou banku bychom mohli nazvat největším skokanem v oblasti loňských spotřebitelských úvěrů. Jedná se o Raiffeisenbank a jak se můžete přesvědčit v tabulce níže, nárůst nových úvěrů a jejich objemu byl v roce 2002 opravdu jedinečný. Banka tento nárůst přisuzuje zvýšení zájmu o Rychlou půjčku (nová verze spotřebitelského úvěru Raiffeisenbank) před Vánocemi. Reklamní kampaň k tomuto produktu byla nepřehlédnutelná.

Naopak vůbec nejméně – 314 spotřebitelských úvěrů v celkovém objemu téměř 80 mil. Kč loni poskytla eBanka. Možná, že i její vysoká úroková sazba udělala v tomto ohledu své.

Spotřebitelské úvěry v roce 2002

Banka

Počet poskytnutých

Nárůst počtu poskyt. úvěrů oproti 2001

Celkový objem

Nárůst objemu oproti loňskému roku

Česká spořitelna

177 505

22 %

11 mld. Kč

30,9 %

GE Capital Bank

přes 90 000

39 %

4,4 mld. Kč

nezjištěno

Komerční banka

29 774

17 %

3,9 mld. Kč

16,7 %

ČSOB

26 103

83,5 %

1,41 mld. Kč

370 %

Poštovní spořitelna

10 819

62 %

483 mil. Kč

93 %

Raiffeisenbank

4 899

221 %

264,4 mil. Kč

165,2 %

Union banka

1 295

0 %

98,1 mil. Kč

- 5,2 mil. Kč

eBanka

314

86 %

79,2 mil. Kč

45 %

Živnostenská banka

informace neposkytla

HVB Bank

informace odmítla poskytnout

Citibank

informace odmítla poskytnout

Zdroj: Banky

Trend je zřejmý

Jak jste se mohli přesvědčit, trh se spotřebitelskými úvěry v minulém roce doslova kvetl. Přispěly k tomu nejen nízké ceny úvěrů, ale nemalou měrou také reklamní kampaně a výhodné akce. Co není možné přehlédnout je trend, který směřuje ke stylu západních zemí, ve kterých je běžné realizovat na splátky podstatnou část veškerých nákupů. Například v Německu je totiž realizováno na splátky více než 30 % veškerých maloobchodních nákupů, ve spojených státech amerických jde dokonce o 70 %. Češi dosud využívají úvěrových produktů pouze k necelým dvaceti procentům všech maloobchodních nákupů.

Také jste v loňském roce využili některý ze spotřebitelských úvěrů? Jak jste byli spokojeni s podmínkami, které se k úvěru vztahovaly. Získali jste úvěr snadno? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Další nabídka

Kurzy.cz

21. listopadu: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických...
21. listopadu: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických...

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily. Všechny tři hlavní indexy stouply na nové historické rekordy a skončily na... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.