Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uvnitř bankomatu nejsou žádní trpaslíci

aktualizováno 
Zadáte PIN, zvolíte částku, chvilku počkáte a vyjedou peníze. Ale co se děje mezitím? Výrobci i provozovatelé tyto informace z bezpečnostních důvodů raději tají, přesto se MF DNES podařilo získat zjednodušený model.
Mozkem bankomatu je stejný počítač, jaký máte v kanceláři nebo doma v pracovně.

Mozkem bankomatu je stejný počítač, jaký máte v kanceláři nebo doma v pracovně.

Většina z nás si docela dobře dovede představit, jak pracuje třeba automatická pračka. A když ne, můžete ji otevřít a prozkoumat nebo vám to ochotně vysvětlí každý opravář. Ale tušíte, jak funguje a z jakých součástek se skládá bankomat?

Kromě toho, co na bankomatu vidíte už zvenčí – například obrazovku, klávesnici nebo podavač peněz – se uvnitř skrývají ještě další součástky nezbytné k tomu, aby přístroj fungoval.

Je to hlavně počítač, který zaznamenává všechny transakce a současně je propojen s dalšími systémy v bance. „Provozovatel tak může přímo z kanceláře kontrolovat, jestli je v bankomatu ještě dost peněz, nebo je třeba jej doplnit,“ objasňuje Miroslav Kostelník ze společnosti Pharro. Výměna prázdných kazet za plné trvá chvilku a v čerstvě nakrmeném bankomatu bývá okolo 1,5 milionu korun.

Kazety s penězi v bankomatu mohou být dvě, ale třeba i čtyři. V každé z nich jsou bankovky jiné hodnoty. Jaké to jsou, záleží i na tom, kde je bankomat umístěn. Například na vysokoškolských kolejích v bankomatu dvoutisícové bankovky nenajdete, jsou tam hlavně pětistovky. Naopak na karlovarské kolonádě dvoutisícovky převažují.

Přístroje umístěné v interiérech snesou nejnižší teplotu do +5 stupňů Celsia, ty venkovní odolávají až dvacetistupňovým mrazům. Pokud je teplota ještě nižší, obrazovka může zamrzat, podobně, jako když se s mobilem v zimě vydáte na hory. Naopak letní vedra bankomatům nevadí.

Zajímá vás, kolik banka za přístroj zaplatí? Nejlevnější bankomaty, které slouží jen pro výběr peněz, stojí okolo 300 000 korun. Víceúčelové přístroje provozovatelé pořizují i za několik milionů. Jejich životnost se pohybuje okolo osmi až deseti let.

Text připraven ve spolupráci se společností Pharro

Bezpečnostní kamera
Bezpečnostní kamera se spustí v okamžiku, kdy do bankomatu vložíte kartu. Je to ochrana pro případ, že by z bankomatu chtěl peníze vybírat někdo na falešnou kartu.

Obrazovka počítače
Přes obrazovku s vámi bankomat komunikuje. V okamžiku, kdy do něj vložíte kartu, se zobrazí menu s nabídkou dostupných služeb. Jako první většinou zvolíte jazyk, pak zadáte PIN a pokračujete buď výběrem hotovosti nebo jinou službou. Počítač řídí veškeré akce i styk s bankou.

Ovladače menu
Tlačítka podél obrazovky, na každé straně bývají čtyři. Pomocí nich si volíte z nabídky.

Tip: Nespěchejte, čtěte pokyny na obrazovce a teprve pak mačkejte klávesy.

Tiskárna
Tiskárna vydává potvrzení o provedené transakci, někdy z něj vyčtete i zůstatek na účtu. Veškeré údaje o transakci jsou navíc 20 dní zaznamenány přímo v bankomatu a pak se několik let archivují.

Tip: Potvrzení vám může usnadnit případnou reklamaci, uschovejte si ho.

Čtečka karet
Zde je místo, kam se vkládá platební karta. Jak ji správně vložit, vám poradí obrázek pod otvorem.

Tip: Kartu nevkládejte, když je čtečka poškozená či je na ní něco namontované. Mohlo by jít o kopírovací zařízení. Zbystřete i pokud používáte stejný bankomat a na jeho podobě se něco změnilo.

Klávesnice
Slouží k zadávání všech číselných údajů – od zadání PIN až po čísla mobilů nebo faktur – ale také pro potvrzení transakcí.

Tip: Při zadávání PINzakryjte klávesnici dlaní druhé ruky.

Zásobník na zadržené karty
V něm se zachycují nejen falešné karty, ale i ty prošlé nebo poškozené. Bankomat vám kartu nevrátí ani v případě, že třikrát zadáte špatně PIN kód. Zahraniční karty se skartují, ty domácí se vracejí do banky, která kartu vydala.

Podavač peněz
Odtud při výběru peněz odebíráte hotovost. Podle typu přístroje vám bankovky vyjedou buď všechny najednou nebo postupně.

Tip: Když se peněz nedočkáte, neodcházejte a volejte ihned do své banky (a to i když jste vybírali z cizího bankomatu).

Kazety s penězi
Kazeta je plastový šuplík, ve kterém jsou naskládány bankovky. V bance ji naplní, uzamknou a do přístroje ji umístí ochranka. Po vložení do bankomatu se kazeta automaticky pootevře, tak aby z ní bylo možné bankovky po jednotlivých kusech vybírat. To funguje pomocí jakési přísavky a „výtahu“, který peníze dopraví z kazety do podavače. Počet a hodnoty vydaných bankovek řídí počítač.

Šuplík na poškozené bankovky
V šuplíku na poškozené bankovky se zachytávají peníze, které bankomat nedokáže vytáhnout do podavače.

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ilustrační snímek

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz