Už jste někdy platili životní pojistkou?

  • 3
Možnost zaplatit nebo čerpat úvěr na základě sjednané životní pojistky, to je služba, kterou nyní nabízí nový druh kreditní karty, kombinující výhody klasické kreditní karty a kapitálového životního pojištění. Díky ní máte možnost využívat hodnoty naspořených peněz životního pojištění už v okamžiku, kdy naspoříte minimální požadovanou částku.

Česká pojišťovna nabízí klientům novou kreditní kartu a snaží se tak vyzdvihnout přitažlivost svých služeb. ČP Kreditní karta patří mezi kreditní karty, které zvýhodňují svého držitele v případě, že splňuje určité podmínky a představuje bankopojistný produkt,  kombinující veškeré výhody kreditní karty a životního pojištění. Mohou ji využít pouze klienti, kteří mají s pojišťovnou sjednané životní pojištění.

ČP Kreditní karta (dále jen ČPKK) je mezinárodní kreditní karta, kterou vydává Česká pojišťovna ve spolupráci se svou dceřinnou společností, eBankou. Právě tato banka spravuje České pojišťovně účty související s používáním platební karty. Její kreditní limit, kterým může klient disponovat, je zajištěn vinkulací jeho životního pojištění.  Pro získání ČPKK musí ovšem klient splňovat dvě podmínky:

  1. Klient musí mít u České spořitelny uzavřené kapitálové životní pojištění
  2. Musí mít naspořeno na životním pojištění nejméně 20 000 Kč

Jaké výhody karta svému držiteli přináší?

  • Možnost čerpat až 150 000 Kč dle získaného kreditního limitu a platit kartou na obchodních místech doma i v zahraničí
  • Spravování účtu zdarma
  • Zvýhodněnou úrokovou sazbu, která činí 12% p.a.
  • 20% sleva na cestovní pojištění uzavřené u České pojišťovny
  • Splácení peněz najednou nebo ve splátkách

Jak je na tom ČPKK v porovnání s podobným typem jiných platebních karet?

Obdobný typ karty, co do využitelnosti, klientům nabízí také například HVB Bank. Jedná se o kreditní kartu Maxim Visa, která poskytuje svému držiteli stejné služby jako ČPKK. Je však přístupná mnohem širšímu okruhu potencionálních klientů, neboť je vázána pouze na podmínku minimální dosahované měsíční mzdy (konkrétně 9 500 Kč). 

Maxim karta má oproti ČPKK jisté výhody.  Klient má například možnost zvolit si výši splátek nebo využít až 45-denního bezúročného období.  Nepřehlédnutelnou výhodou je také fakt, že je poskytována zdarma.

Na druhou stranu její úvěrový rámec nedosahuje takové výše jako u ČPKK (pouze 40 000 Kč) a úroková sazba je téměř dvakrát vyšší (viz tabulka).

Kolik za používání karty zaplatím?

S používáním ČPKK jsou samozřejmě spojeny poplatky, které si Česká pojišťovna (eBanka) účtuje za jednotlivé transakce, které na základě kreditní karty provedete. Jak máte možnost posoudit z následující tabulky, některé poplatky nejsou zrovna nejnižší. Pokud tedy hodláte využívat ČPKK častěji k menším finančním operacím, může se vám velice prodražit.  Ke srovnání nabízíme poplatky spojené s využíváním karty Maxim.

   

Poplatky ČPKK VISA MAXIM (HVB Bank)
Roční úroková sazba 12% 23,4%
Vydání karty 500 Kč zdarma
Poplatek za správu účtu zdarma 60 Kč/měsíc
Výběr na přep. doma 1% min 40 Kč 100 Kč + 0,5%
Výběr na přep. v zahraničí 2,5% min 180 Kč 100 Kč + 0,5%
Výběr z bankomatu doma 50 Kč 60 Kč
Výběr z bankomatu v zahr. 1,5% min 140 Kč 100 Kč + 0,5%
Blokace karty 200 Kč 1 000 Kč
Měsíční výpis 14 Kč 9 Kč/výpis
1. upomínka při prodlení 50 Kč 150 Kč
Poplatek za zrušení karty 100 Kč zdarma

Jakým způsobem budu splácet úvěr?

Měsíční splátky (min. 1/10 čerpaných finančních prostředků a úrok) máte možnost splácet na pokladnách vybraných agentur České pojišťovny (peníze jsou připsány okamžitě) nebo tradičně bezhotovostním převodem z vašeho účtu či složenkou.

Úvěr začínáte splácet následující měsíc po jeho čerpání (i částečném), přičemž splátka musí být připsána na účet eBanky vždy nejpozději do 25. dne v měsíci. Pokud se tak nestane, ztrácíte možnost dalšího čerpání úvěru do doby, než splátku uhradíte. Současně se vám zvýší úroková sazba o sazbu z prodlení. Úroková sazba z čerpané částky v případě prodlení pak bude zvýšena o 50% k dosažené sazbě.

Mimořádná splátka

Na účet můžete poukázat i vyšší částku než je předepsaná minimální splátka. Tyto prostředky pak budete mít k dispozici pro další čerpání. Musíte však provést tzv. mimořádnou splátku, tzn. oznámit včas výši takové splátky (zvýšené splátky) na klientské lince, jinak banka může zúčtovat pouze měsíční splátku a zbytek převede do dalšího období. Pokud mimořádnou splátku ohlásíte na klientské lince, zkrátí vám banka splátkové období a vy tím ušetříte za úroky, které by jste jinak zaplatili.

Co se stane v případě, že nebudu schopen úvěr splácet?

V případě, že úvěr nebude ještě splacen a vy se dostanete do situace, kdy nebudete schopni dále splácet, je banka nucena požádat Českou pojišťovnu o umoření zbývající části úvěru z vašeho životního pojištění.  Důsledkem je také fakt, že vám pojišťovna ukončí životní pojištění a vyplatí zbývající částku. V případě, že klient zemře, je situace obdobná, jen zbývající částka je vyplacena jako součást dědického vypořádání.  

Myslíte si, že je takovýto druh kreditní karty vhodný právě pro vás? Jakýkoli váš názor uvítáme.