Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku každý šestý podnikatel zvažuje změnu sídla své firmy

aktualizováno 
Současné sídlo mi nevyhovuje, rád bych se přesunul do většího města. Takové myšlenky se podle průzkumu Hospodářské komory ČR honí hlavou každému šestému podnikateli v Česku.
Virtuální kanceláře již desítku let na světových trzích velmi dobře prosperují.

Virtuální kanceláře již desítku let na světových trzích velmi dobře prosperují. | foto: Profimedia.cz

Takové nálady mezi firmami se přitom v jednotlivých krajích značně liší, nejméně si stěžují v krajích Pardubickém a Moravskoslezském, stejně tak na území hlavního města Prahy, kde o změně sídla uvažuje sedm, resp. devět podnikatelů ze sta. Naopak nejčastěji zvažují změnu sídla firmy ve Zlínském a Libereckém kraji (27, resp. 23 %). Téměř každý pátý podnikatel je nespokojený také v krajích Plzeňském a Ústeckém.

Důvodů k nespokojenosti v místě svého současného působení, které firmy uvádějí, je mnoho. Nejčastěji k nim patří špatná komunikace s místními úředníky, firmy si stěžují na "jejich nedostupnost nebo aroganci, zkostnatělost místních orgánů a neochotu učit se novým věcem, měnit staré a přežité". Respondenti si také stěžovali na odbornost samosprávy, propojení místních politiků a úředníků s vybraným i firmami, korupci a špatnou dostupnost informací z centrálních orgánů. Firmy neskrývají ani to, že anonymita většího města eliminuje například opakované kontroly ze strany finančních úřadů.

Firmy nezřídka mění své sídlo pouze formálně, a to například v touze po prestižní adrese. Řeší tak nedostatek kapitálu, který by umožnil zrealizovat představy o sídle firmy v centru velkého města. Virtuální kanceláře proto již desítku let na světových trzích velmi dobře prosperují. Poskytovat služby ze svého domova či řídit firmu z detašovaného pracoviště a přitom sídlit na prestižní adrese je ve světě běžnou záležitostí. Jenom firem, které v loňském roce přemístily své sídlo do hlavního města, je podle odhadů společnosti Office House šest tisíc, v letošním roce bude toto číslo pravděpodobně překonáno.

Firma se dá kompletně řídit na dálku
Původně takto postupovali spíše drobní živnostníci a menší firmy, stále častěji se ale touto praxí řídí i velké firmy. Ve světě jde o službu poskytovanou i mezinárodním společnostem. Technologie umožňují řídit firmu na dálku, firma funguje, i když má sídlo v Londýně a řízena je z pražského Žižkova. Takovou logikou se řídí nadnárodní společnosti, což je vzhledem k rostoucím cenám nájmů na naprosté většině světových trhů zcela pochopitelné. Cena virtuální kanceláře na dobré adrese tvoří přibližně dvacetinu ceny kanceláře klasické kamenné.

V mezinárodním měřítku jde o byznys, kterému se nejlépe daří v Londýně, za ním následují New York, Tokyo, Hongkong a Paříž. Lukrativní adresy jsou jako virtuální kanceláře nabízeny ve světě již desítku let, jde o běžnou službu poskytovanou podnikatelům. V Česku má služba tradici zhruba poloviční, v roce 2002 s ní začala společnost Office House, dnes už ji nabízí tři desítky provozovatelů. Službu často vyhledává i u nás zahraniční klientela, která se chystá ke vstupu na český trh.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR OPTIKY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz