Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku pracuje nejvíce Slováků

  10:00aktualizováno  10:00
Podle oficiální statistiky Českého statistického úřadu žije v Česku asi 240 tisíc cizinců. To je něco málo přes dvě procenta obyvatel. Většina z nich, přes 160 tisíc, v Česku legálně pracuje.

Typický zahraniční pracovník zaměstnaný v Česku je muž s ukončeným základním nebo nižším odborným vzděláním a pochází z Ukrajiny, Polska nebo Slovenska. Žen-cizinek pracuje v České republice jen kolem třiceti procent.

Z Ukrajiny, Polska nebo Slovenska pochází přes osmdesát procent všech cizinců pracujících v Česku. Nejvíc je tradičně Slováků - téměř šedesát tisíc, což je více než polovina. Přes dvacet procent zahraničních pracovníků pochází z Ukrajiny, sedm procent z Polska.

Za prací do Česka přijíždějí také Bulhaři, Moldavané, Američané, Britové a obyvatelé Mongolska. Jejich oficiální počty jsou však podstatně nižší, pohybují se kolem tisícovky.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí má asi osm z deseti lidí, kteří v České republice legálně pracují, dokončené základní nebo nižší odborné vzdělání.

Silně jsou zastoupeni i lidé s ukončenou vysokou školou. Je jich kolem třinácti procent. Přibližně sedm procent zahraničních zájemců o český pracovní trh má maturitu, bakalářské vzdělání necelých půl procenta.

Pozor na diskriminační otázky!
Máte zkušenost s drogami? Jste vyléčený alkoholik? Jste kuřák? 
 Více ZDE.

Nejvíce zahraničních dělníků láká Praha. Tam se podle údajů ministerstva práce pohybuje téměř 40 procent všech pracovníků ze zahraničí. Další nejvíce oblíbený region jsou Střední Čechy. To je podle odborníků způsobené nejnižší nezaměstnaností v těchto oblastech.

Zvláštním případem, který zaznamenávají statistické údaje, jsou regiony v blízkosti slovenských hranic. Tam je výrazně vyšší podíl Slováků - jde o Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Počet cizinců v České republice se od počátku devadesátých let zvyšoval až do roku 1997, kdy se přiblížil dvěma stům tisícům lidí. V roce 1998 jejich počet klesl na necelých 160 tisíc a kolem této hranice se pohybuje dosud.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Pět kroků ke změně: kouč radí, jak začít uskutečňovat cíle

Ilustrační snímek

Změna je život, říká se. Ve skutečnosti je změna velkým náporem na mozek, který dává přednost stabilitě a co nejmenšímu...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Najdete na iDNES.cz