Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku se pracuje nejdéle z Evropy

  10:00aktualizováno  10:00
V které ze zemí Evropské unie tráví zaměstnanci v práci nejvíce času? V Česku! Jsou tam týdně o čtyři hodiny déle než průměrný Evropan. Když Angličan, Švéd nebo Francouz odchází z práce domů, Čech má ještě napilno. Kolik času trávíme v práci?

Když Angličan, Švéd nebo Francouz odchází z práce domů, Čech má ještě napilno. Pracuje nejdéle ze všech Evropanů - až o čtyři hodiny týdně. Nejkratší dobu tráví v zaměstnání Nizozemci. Oproti Čechům o celých deset hodin méně.

Český národ je národem dříčů. Podle údajů Eurostatu má nejdelší pracovní týden v Evropské unii - v zaměstnání je týdně více než 42 hodin, čímž téměř o čtyři hodiny překračuje unijní průměr (necelých 38 hodin). Vypadá to, že se neumíme od práce odpoutat. Jako by se nám domů ze zaměstnání ani nechtělo. Jenže zdání klame.

Malý výkon na plný úvazek

V Nizozemsku lidé tráví v práci méně než 32 hodin týdně od té doby, co tam došlo k velkému rozšíření částečných úvazků. Ty se v Česku takřka nevyužívají. S tím souvisí i zdejší dlouhý pracovní týden. "Zaměstnavatelé jsou legislativou tlačeni do upřednostňování plných úvazků, kde navíc často dochází k přesčasům kvůli špatné organizaci práce," říká Danica Krauseová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí v Praze.

K závěru, že slabší výkonnost dohánějí lidé v Česku délkou pracovní doby, došla ve svém průzkumu společnost Czipin & Proudfoot Consulting. Šetřením mezi stovkou firem s více než 500 zaměstnanci zjistila, že téměř třetinu času v práci nevyužijí. "Kdo podá výsledky v normální pracovní době, bývá bohužel často brán tak, že ji odbývá nebo má málo práce. Opticky pak pracovitost vypadá lépe, když je člověk viděn v práci do pozdních večerních hodin," míní konzultantka Lenka Hrbáčová z poradenské agentury PeopleComm.

Stát

 Odpracováno   v %

ČR 42,1
Maďarsko 40,8
Slovensko 40,6
Polsko 40,4
Slovinsko 40,3
Rakousko 40
Itálie 39
EU - průměr 37,7
Belgie 37,1
Francie 37
Irsko 36,7
Švédsko 35,6
Británie 35,2
Nizozemsko 31,6

Zdroj: Eurostat

Jsou Pražané workoholici?

Pražané jsou v práci každý týden 43,3 hodiny, naopak nejméně hodin v týdnu odpracují lidé v Moravskoslezském kraji (40,5 hodiny). Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu za první letošní čtvrtletí. Znamená to, že Pražané žijí svou prací více než zbytek republiky? Ne tak docela.

let

Nestihli jste si letos vybrat dovolenou? naplánujte SI JI předem, ať o ni nepřijdete. Více ZDE

Na Moravě a ve Slezsku je silná koncentrace těžkého průmyslu, tedy i profesí s pevnou pracovní dobou. "V Praze je zase hodně míst s volnou pracovní dobou. Je zde také daleko více podnikatelů a centrál společností s manažery, kteří opravdu mají delší pracovní den," vysvětluje Lenka Hrbáčová. Ani manažeři však nemusí celý den sedět nad prací, zajdou si mezitím s klientem třeba na squash.

"Povaha mého zaměstnání mi umožňuje trávit určitou část pracovní doby mimo kancelář. Pracovní snídaně, obědy nebo večeře, návštěvy posilovny nejsou nijak výjimečné. Musím se prostě maximálně věnovat klientovi," popisuje svou práci Daniel Cahel z PR agentury MediaTrust. Pracovní týden pro něj představuje pravidelně více než 40 hodin, i když strávených příjemněji než sezením v kanceláři za počítačem. Ale je na tom stále lépe než třeba podnikatelé, kteří se svou rodinou kvůli obživě odpracují podle statistiky přes 48 hodin týdně.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Grafton Recruitment Praha
STROJNÍ ÚDRŽBA

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz