Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V důchodech vláda tápe, změny jsou v nedohlednu

  14:00aktualizováno  14:00
Tak jako dnešní důchodci jsou při vyspravování rozpočtu až někde vzadu, tak i reforma penzí pro příští generace se odsouvá na neurčito. O čem tedy bylo vlastně rozhodnuto?

Špidlova vláda zatím rozhodla o dvou klíčových věcech. Těm, kteří už v penzi jsou, letos zbrzdila příjmy na minimum. V lednu přidala 144 korun a průměrná starobní penze tak činí 7227 korun, což je v porovnání s platy jedna z nejnižších úrovní za poslední léta.

Újmu způsobenou dvojím letošním zdražením a pravděpodobným růstem nájmů chce vláda dorovnat nejprve mimořádnou tisícovkou v červnu a pak tím, že bude velkorysejší při dalším povinném zvyšování penzí na Nový rok 2005. „Mohu slíbit, že příští valorizace bude podstatně vyšší,“ říká ministr práce Zdeněk Škromach a podle zákona ani nemá jinou možnost než inflaci penzistům vynahradit.

Bludný kruh se tím uzavře: nejdříve vláda zvedne daně a zdraží zboží, aby měla víc peněz v rozpočtu. A z vybraných peněz pak zvedne důchody, aby lidé měli z čeho zdražení zaplatit.

Důchod se oddálí

Chcete vědět, zda vám  penzijní připojištění zajistí  spokojený důchod? Využijte naši  kalkulačku.

Dnešní těžkosti s penzemi jsou poučné pro ty, kteří mají penzi teprve před sebou. Sotva lze pro důchodce někdy čekat lepší časy. Úspěchem bude udržet dnešní relaci okolo 40 procent mezi důchodem a hrubou mzdou.

Víc nepůjde jednoduše proto, že lidé stárnou a na penzijní balík jich bude víc a víc. A peníze stejně není kde brát: důchody jsou největší část státního rozpočtu, který už teď trpí nebezpečnými dluhy.

Vzhledem k evidentnímu nedostatku peněz vláda loni v parlamentu obhájila postupné prodlužování důchodového věku. Muži, kteří ještě neoslavili šedesátku, si na penzi počkají až do 63 let. Penze se na 63 let časem oddálí i pro ženy: byť později. Zůstanou dnešní „bonusy“ za vychované děti.

Mladší každý za sebe?

Jak vyřešit důchodový rébus pro střední a mladší generaci, to zatím vláda přesně neví. Vizí je „švédský model“, kde důchod víc závisí na délce kariéry a celoživotních výdělcích, ale detaily ještě vláda nemá úplně domyšlené. Špidla chce zapojit do hry také opozici, aby na bolestné kroky nebyl sám a také proto, aby se po příštích volbách zase všechno nepředělávalo.

Debata směřuje k tomu, že stěžejní roli budou i v budoucnu hrát státní penze. Lidé, kterým zbývá do penze dvacet i více let, tak budou muset dál odvádět vysoké platby státu a věřit, že jednou zase někdo zaplatí důchody jim. Při pohledu na demografické prognózy se tomu však věří jen těžko: důchodců má do roku 2050 být 3,5 místo dvou milionů, „produktivní“ populace klesne.

Podle ministra Škromacha se peníze vždy někde najdou. „Až dnešní mladé generace zestárnou, získají vliv, zvolí si takové politiky, kteří peníze na důchody opatří,“ míní Škromach. Připouští však, že mladším lidem by se mohla část odvodů odpustit, budou-li si spořit do fondů, jak je tomu na Slovensku nebo v Polsku.

Senioři

V červnu přijde mimořádná penze 1000 Kč. V lednu vláda slibuje vynahradit letošní zdražování, tekže důchody mají vzrůst víc než o průměrných 144 korun jako letos. Důchodci si budou moci neomezeně vydělávat, ale zvažuje se, že budou muset platit zdravotní pojištění.

Deset let do důchodu

Parlament loni schválil nové zákony, podle kterých se bude dál protahovat odchod do penze. V roce 2013 budou muži a bezdětné ženy chodit do penze v 63 letech, pro mladší ročníky se penze patrně ještě víc oddálí, mluví se o 65 letech.

Střední generace

Do důchodu se bude chodit později, lidé budou odkázáni i na vlastní úspory. Populace stárne, v roce 2020 budou na jednoho důchodce pracovat jen dva "produktivní". Chystaný "švédský model" znamená, že lidé budou muset na slušnou penzi dlouho pracovat a více vydělávat.

Nejmladší pracující

Budou muset zapaltit dvojí důchody - svých rodičů přes státní pokladnu a částečně si sami naspořit. Není vyloučeno, že vláda dojedná s opozicí reformu jako na Slovensku nebo v Polsku: odpustí mladým část povinných odvodů na důchody, když si budou spořit.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz