Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V důchodech vláda tápe, změny jsou v nedohlednu

  14:00aktualizováno  14:00
Tak jako dnešní důchodci jsou při vyspravování rozpočtu až někde vzadu, tak i reforma penzí pro příští generace se odsouvá na neurčito. O čem tedy bylo vlastně rozhodnuto?

Špidlova vláda zatím rozhodla o dvou klíčových věcech. Těm, kteří už v penzi jsou, letos zbrzdila příjmy na minimum. V lednu přidala 144 korun a průměrná starobní penze tak činí 7227 korun, což je v porovnání s platy jedna z nejnižších úrovní za poslední léta.

Újmu způsobenou dvojím letošním zdražením a pravděpodobným růstem nájmů chce vláda dorovnat nejprve mimořádnou tisícovkou v červnu a pak tím, že bude velkorysejší při dalším povinném zvyšování penzí na Nový rok 2005. „Mohu slíbit, že příští valorizace bude podstatně vyšší,“ říká ministr práce Zdeněk Škromach a podle zákona ani nemá jinou možnost než inflaci penzistům vynahradit.

Bludný kruh se tím uzavře: nejdříve vláda zvedne daně a zdraží zboží, aby měla víc peněz v rozpočtu. A z vybraných peněz pak zvedne důchody, aby lidé měli z čeho zdražení zaplatit.

Důchod se oddálí

Chcete vědět, zda vám  penzijní připojištění zajistí  spokojený důchod? Využijte naši  kalkulačku.

Dnešní těžkosti s penzemi jsou poučné pro ty, kteří mají penzi teprve před sebou. Sotva lze pro důchodce někdy čekat lepší časy. Úspěchem bude udržet dnešní relaci okolo 40 procent mezi důchodem a hrubou mzdou.

Víc nepůjde jednoduše proto, že lidé stárnou a na penzijní balík jich bude víc a víc. A peníze stejně není kde brát: důchody jsou největší část státního rozpočtu, který už teď trpí nebezpečnými dluhy.

Vzhledem k evidentnímu nedostatku peněz vláda loni v parlamentu obhájila postupné prodlužování důchodového věku. Muži, kteří ještě neoslavili šedesátku, si na penzi počkají až do 63 let. Penze se na 63 let časem oddálí i pro ženy: byť později. Zůstanou dnešní „bonusy“ za vychované děti.

Mladší každý za sebe?

Jak vyřešit důchodový rébus pro střední a mladší generaci, to zatím vláda přesně neví. Vizí je „švédský model“, kde důchod víc závisí na délce kariéry a celoživotních výdělcích, ale detaily ještě vláda nemá úplně domyšlené. Špidla chce zapojit do hry také opozici, aby na bolestné kroky nebyl sám a také proto, aby se po příštích volbách zase všechno nepředělávalo.

Debata směřuje k tomu, že stěžejní roli budou i v budoucnu hrát státní penze. Lidé, kterým zbývá do penze dvacet i více let, tak budou muset dál odvádět vysoké platby státu a věřit, že jednou zase někdo zaplatí důchody jim. Při pohledu na demografické prognózy se tomu však věří jen těžko: důchodců má do roku 2050 být 3,5 místo dvou milionů, „produktivní“ populace klesne.

Podle ministra Škromacha se peníze vždy někde najdou. „Až dnešní mladé generace zestárnou, získají vliv, zvolí si takové politiky, kteří peníze na důchody opatří,“ míní Škromach. Připouští však, že mladším lidem by se mohla část odvodů odpustit, budou-li si spořit do fondů, jak je tomu na Slovensku nebo v Polsku.

Senioři

V červnu přijde mimořádná penze 1000 Kč. V lednu vláda slibuje vynahradit letošní zdražování, tekže důchody mají vzrůst víc než o průměrných 144 korun jako letos. Důchodci si budou moci neomezeně vydělávat, ale zvažuje se, že budou muset platit zdravotní pojištění.

Deset let do důchodu

Parlament loni schválil nové zákony, podle kterých se bude dál protahovat odchod do penze. V roce 2013 budou muži a bezdětné ženy chodit do penze v 63 letech, pro mladší ročníky se penze patrně ještě víc oddálí, mluví se o 65 letech.

Střední generace

Do důchodu se bude chodit později, lidé budou odkázáni i na vlastní úspory. Populace stárne, v roce 2020 budou na jednoho důchodce pracovat jen dva "produktivní". Chystaný "švédský model" znamená, že lidé budou muset na slušnou penzi dlouho pracovat a více vydělávat.

Nejmladší pracující

Budou muset zapaltit dvojí důchody - svých rodičů přes státní pokladnu a částečně si sami naspořit. Není vyloučeno, že vláda dojedná s opozicí reformu jako na Slovensku nebo v Polsku: odpustí mladým část povinných odvodů na důchody, když si budou spořit.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz