Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V investičním testu pošty vesměs propadly

aktualizováno 
Získat co nejvíce klientů je snahou všech finančních institucí. Banky se předhánějí, kolik nových klientů přilákají na slevové balíčky, pojišťovny lákají v reklamách a pozadu nezůstávají ani investiční společnosti. Klíčová pro úspěch fondů je distribuce, a tak se investiční společnosti snaží nabízet fondy na co nejvíce místech. Od bank a finančních poradců se investiční společnosti nyní zaměřily na pošty. Dají vám na poštovní přepážce dostatek informací?

Otestovali jsme několik poštovních poboček, zda informace, které potenciálním klientům podají, jsou dostatečné, zda nezamlčují některé nevýhody fondů, či zda jsou vůbec pobočkoví pracovníci na poštách kompetentní investiční produkty nabízet.

O tom, že úspěch fondů závisí na distribuci, nepochybuje nikdo. Rozšíření o další distribuční kanál je proto z hlediska investičních společností jistě pochopitelné. Rozšířit nabídku míst, kde lze uzavřít smlouvu o nákupu a prodeji akcií a podílových listů fondů se rozhodly dvě instituce: ČSOB, resp. Poštovní spořitelna a investiční společnost ČP Invest.

Poštovní spořitelna (ČSOB) – fondy KBC

Poštovní spořitelna nabízí v rámci produktu s názvem Poštovní investiční program

Poštovní investiční program
Konzervativní: ČSOB KONZERVATIVNÍ FOND
Vyvážený: ČSOB VYVÁŽENÝ FOND
Růstový: ČSOB RŮSTOVÝ FOND
Dynamický: ČSOB DYNAMICKÝ FOND

investování do čtyř různých programů: Konzervativního, Vyváženého, Růstového a Dynamického. Jednotlivé programy však de facto představují investici do fondů belgické společnosti KBC. Jedná se o fondy fondů, které se liší složením svého portfolia a tedy i rizikem.

Česká pošta – fondy ČP Invest

Prostřednictvím České pošty lze na poštách investovat do produktu společnosti ČP

Šikovná obálka
Fond peněžního trhu – 50 %
Fond státních dluhopisů – 30 %
Fond korporátních dluhopisů – 20 %
Invest s názvem  Šikovná obálka. Jedná se o portfolio z fondů ČP Invest namíchané ve fixním poměru (podle aktiv): 50 % peněžní trh, 30 % státní dluhopisy, 20 % korporátní dluhopisy. Vzhledem k rozložení portfolia do nejméně rizikových aktiv z peněžního trhu a dluhopisů je Šikovná obálka určena spíše pro konzervativně založené investory.

Kromě produktů samotných se tyto dvě nabídky odlišují i způsobem poskytování investičních služeb. Česká pošta je tzv. investiční zprostředkovatel, který se musí registrovat na Komisi pro cenné papíry, splňovat požadavky registrace a nabízet služby s určitou kvalitou. Pro Poštovní spořitelnu sice platí stejná pravidla co se týče odborné péče a jednání se zákazníky, ale nemusí se již registrovat jako investiční zprostředkovatel, neboť součástí bankovní licence ČOSB je i poskytování investičních služeb. Rozdíl, který na první pohled není patrný, je především v tom, že investiční zprostředkovatel, kterým je Česká pošta v případě Šikovné obálky, smí pouze přijímat a předávat pokyny zákazníků a informovat o rizicích, avšak neměl by již plnit funkci finančního poradce. Naopak u Poštovní spořitelny lze očekávat, že bankovní úředníci budou poskytovat do jisté míry i finanční poradenství.

Jak dopadl test pošt?

Hlavní závěr, ke kterému jsme v průběhu testu došli, je ten, že pokud chcete investovat na poště (ať už do fondů ČP Investu či KBC), musí vám být předem jasné, jaký produkt chcete, jaká je vaše tolerance k riziku a proč chcete investovat.

Další informace o fondech naleznete např. ve speciální příloze ZDE

Důvodem pro tento závěr není to, že investování do fondů není na poště aktivně nabízeno (pobočkoví pracovníci sami nenabízejí klientům pošty investování), ale hlavně fakt, že na poště vám s vaší investicí příliš neporadí.

Šikovná obálka ČP Investu je na poštách nabízena pouze necelé dva měsíce, do fondů KBC v Poštovní spořitelně lze investovat již více než půl roku. Šikovná obálka je tedy poměrně nový produkt, což je patrně i důvod mnohem nižší kvality poskytovaných služeb. I v Poštovní spořitelně jsme se setkali s několika nesrovnalostmi a chybami, avšak v případě Šikovné obálky jsme se na několika pobočkách doslova nestačili divit.

Výsledky (klikněte na společnost a produkt):

Poštovní spořitelna
Poštovní investiční program

Výsledná známka
2

Česká pošta
           Šikovná obálka            
 

Výsledná známka
3-4

Jaké nedostatky měly odpovědi v Poštovní spořitelně a u České pošty? Na co bylo správně upozorněno?

Poštovní spořitelna

- Chybí přizpůsobení klientovým potřebám
- Zavádějící informace o garančním fondu
+ Investice do fondů s delším horizontem
+ Investování s možným kolísáním hodnoty investice
+ Poukázání na daňové výhody

Česká pošta

- Málo nebo žádné informace
- Zaměňování spoření a investování
- Chybí informace o klientovi – ochota riskovat, horizont
- Některým klientům nemusí produkt oproti ujištění vyhovovat
+ Poukázání na daňové výhody po 6 měsících
+ Informace o správcovském poplatku

Výsledky testu ukázaly, že výhody nového distribučního kanálu, ke kterému mají všichni blízko, jsou zaplaceny nedostatečnými informacemi, které k jednotlivým investičním produktům na poštách sdělují. Jako hlavní nedostatek považujeme malý či žádný zájem prodávajících o situaci konkrétního investora. Ani v jednom případě jsme se nesetkali s otázkou zaměřenou na zjištění finančních zdrojů a stability, averze k riziku, či potřeb investování.

Jsme si vědomi, že záleží na konkrétním člověku, jenž právě o investici podává informace, ale množství, rozsah a různorodost nedostatků, se kterými jsme se při testu setkali, nás utvrzuje v přesvědčení, že investování na poštách má ještě vážné mezery. Nesprávný postup jednoho investičního zprostředkovatele či jiného subjektu nabízejícího investici povede k prohloubení nedůvěry v investování, se kterou se domácí kapitálový trh potýká již dlouhou dobu.

Přestože podle společnosti ČP Invest je investování na poštách velmi rozšířené např. ve Velké Británii, Itálii či Francii, domácí pošta ještě není na investiční produkty připravena. Ovšem ani investoři - všeobecně nízká znalost investování na kapitálových trzích vyžaduje pečlivé seznamování s investováním, riziky, se kterými je spojeno, možnostmi a omezeními, která plynou pro finanční potřeby či cíle investorů.

Na co byste se neměli zapomenout zeptat při investování:
Proč bych měl investovat právě do tohoto produktu?
Jaké jsou výhody a nevýhody?
Jaká jsou s touto investicí spojena rizika?
Jde o domácí nebo zahraniční podílový fond?
Jaký je to fond, do jakých aktiv nejvíce investuje?
Jaké jsou s investicí spojeny poplatky (vstupní, výstupní, za správu)?
Za jakou cenu nakoupím? (Ze kterého dne?)
Potřebuji účet ve Středisku pro cenné papíry?
Jaké mohu očekávat výnosy, můžu být někdy ve ztrátě?
Kde najdu informace o aktuální hodnotě nebo cenách?
Jak je to s daněmi, platím nějaké daně z výnosu?

Máte zkušenosti s investováním na poště? Investovali byste zde své peníze? Setkali jste se někdy s nedostatečnou nabídkou investování?

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Grafton Recruitment Praha
Integrační vývojář - TIBCO

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 90 000 - 110 000 Kč

Najdete na iDNES.cz