Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V komoditním byznysu obchodujte nejprve nanečisto

aktualizováno 
Paper-trading znamená, že obchodujete pouze s fiktivními penězi, že obchodujete "jenom jako“. Můžete tak trénovat a vypilovat svoji obchodní strategii a získat nejprve potřebné dovednosti a sebedůvěru, než se pustíte do obchodování naostro.
Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Je obchodování na komoditních trzích rizikové?
Ano, je a člověk v trzích může ztratit všechny své peníze. Stejně jako v jakémkoliv jiném byznysu na světě. Nikde nepadají peníze samy od sebe. Kde je šance na vysoký zisk, musí být i adekvátní risk. Výhoda je, že můžeme náš risk do jisté míry kontrolovat. Např. používáním stop-lossu, adekvátním money-managementem apod.

Mohu obchodovat komodity, i když jsem nestudoval VŠ a nemám žádné ekonomické vzdělání?
Rozhodně ano. Komoditní obchodování je zde naprosto pro každého. Věk, vzdělání ani společenské postavení nehrají roli.

Musím už mít nějaké zkušenosti např. s obchodováním akcií, abych mohl obchodovat komodity?
Nikoliv. Akciové obchodování je trochu odlišné. Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Je obchodování na komoditních trzích rizikovější než obchodování na akciových trzích?
Dovolte mi odpovědět dotazem: Jaký je rozdíl mezi 200 USD ztracenými v akciích a 200 USD ztracenými v komoditách? Z pohledu výše ztracené částky naprosto žádný. V obou trzích můžete ztratit. Pouze v akciích většinou pomaleji. Na druhou stranu, v akciích i mnohem pomaleji získáte.

Obchodování na komoditních trzích není rizikovější, pouze je určené pro agresivnější povahy, které však i hledají adekvátní zhodnocení svých peněz. Nicméně do skutečného obchodování "naostro“ by se lidé měli pouštět až poté, co trénují své strategie dlouho na papíře a jsou si jisti tím, co dělají. Neinformovaní lidé mohou v komoditních trzích ztratit své peníze velmi rychle, v tomto směru jsou komodity velmi riskantní.

Proč jsem o možnosti obchodovat na komoditních trzích doposud neslyšel?
Ve střední Evropě bohužel neexistuje o možnosti tohoto byznysu přílišná informovanost. Daleko jiná situace je v USA, kde se komoditní obchodování v posledních letech dostává více a více do popředí a pomalu tak v mnoha případech i předbíhá obchodování akciové.

S jakou částkou mohu začít komodity obchodovat?
Začít se dá už i s 1 000 USD. Důrazně však doporučujeme nezačínat s částkou nižší než 5 000–10 000 USD.

Jaké trhy byste doporučili nováčkům?
Trhy nepříliš volatilní, s rozumným marginem a dostatečnou likviditou. Např. cukr (Sugar#11), kukuřici (Corn) nebo i trh mini-S&P (zejména pro intradenní obchodování). Rozhodně všem nováčkům doporučujeme držet se dál od veškerých energetických trhů a od trhů s velmi nízkou likviditou, jako např. stavební dříví (Lumber).

Kde najdu grafy komodit?
Různé typy a zdroje naleznete na stránkách www.financnik.cz.

Jak byste nováčkům doporučili začít?
Vybrat si maximálně 3 trhy, které budete sledovat, vybrat si maximálně 3 strategie, které budete testovat, a několik měsíců nebo klidně i let obchodovat na papíře a testovat strategii a různé přístupy na historických grafech. A nadále se vzdělávat a studovat. Na komoditní obchodování je třeba hledět jako na jakoukoliv jinou profesi. I chirurg musí nejprve řadu let studovat, sledovat mnoho operací a mnoho jich zkoušet "nanečisto“, než udělá svůj první "ostrý řez“ a stane se z něho profesionál. V komoditním obchodování je třeba postupovat stejným způsobem.

Co je to paper-trading?
Největší výhoda komoditního byznysu. Výhoda, kterou v žádném jiném podnikání na světě nedostanete. Možnost vyzkoušet si vše nanečisto! Paper-trading znamená, že obchodujete pouze s fiktivními penězi, že obchodujete "jenom jako“. Můžete tak trénovat po mnoho měsíců, zcela otestovat a vypilovat svoji obchodní strategii a získat nejprve potřebné dovednosti a sebedůvěru, než se pustíte do obchodování naostro.

Kolik bych měl riskovat na 1 obchod?
Nikdy více než 3–5 % svého účtu.

S jakou strategií doporučujete začít?
Doporučujeme začít důkladným studiem tak elementárních záležitostí, jako jsou dvojitý vrchol/dvojité dno a supporty a resistance. Začnete důkladně studovat mnoho a mnoho grafů a začnete experimentovat s nejrůznějšími metodami posouvání stop-lossu, a tak i ochrany nakumulovaného profitu. Začnete přemýšlet, jak – pokud se dostanete do ziskového obchodu – vystoupit s co nejvyšším profitem. Zapojte vlastní hlavu a kreativní potenciál. Uvidíte, že již brzy začnete vidět neviděné.

Existují v ČR nějaké kurzy, kde se mohu v oblasti komoditního obchodování dále vzdělávat?
Ano, existují. Více na serveru www.financnik.cz.

Za jak dlouho mám šanci začít v komoditních trzích stabilně a dlouhodobě vydělávat?
Nejprve je třeba skutečně věnovat studiu trhů dostatek času, vůle a píle. Pokud najdete vlastní strategii, která vám dlouhodobě v paper-tradingu a na základě testování na historických grafech funguje, a máte již dostatečnou sebedůvěru, pak můžete začít zkusit obchodovat naostro.

Od toho momentu začnete bojovat s dalším faktorem – psychologií obchodování. Pokud i tento faktor překonáte, jste na dobré cestě. Obecně se říká, že kdo přežije první rok obchodování s výsledkem plus minus na nule, ten má již slušnou šanci začít se ubírat cestou finančního úspěchu.

Co je pravdy na tom, že někteří lidé ztratili v komoditách celé jmění?
Totéž, co na tom, že mnoho lidí ztratilo své jmění i v jiných sférách podnikání. Pokud nejsme rozvážní a rozumní, můžeme přijít o veškerý majetek v jakémkoliv byznysu.

I v komoditách existují podobné "horror-story“. Lidé, kteří zažijí v komoditách zničující ztráty, často obchodují jako hazardéři, bez stop-lossu, bez strategie, bez money-managementu. S takovým přístupem se nic jiného očekávat nedá.

Zejména v komoditním byznysu je třeba maximální ostražitost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Nikdy neobchodujte bez důkladně otestované strategie a bez stop-lossu. Komoditní byznysy jsou díky popisovanému pákovému efektu riskantní a dokážou nabídnout jak rychlé zisky, tak rychlé ztráty.

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz