Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V komoditním byznysu obchodujte nejprve nanečisto

aktualizováno 
Paper-trading znamená, že obchodujete pouze s fiktivními penězi, že obchodujete "jenom jako“. Můžete tak trénovat a vypilovat svoji obchodní strategii a získat nejprve potřebné dovednosti a sebedůvěru, než se pustíte do obchodování naostro.
Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Je obchodování na komoditních trzích rizikové?
Ano, je a člověk v trzích může ztratit všechny své peníze. Stejně jako v jakémkoliv jiném byznysu na světě. Nikde nepadají peníze samy od sebe. Kde je šance na vysoký zisk, musí být i adekvátní risk. Výhoda je, že můžeme náš risk do jisté míry kontrolovat. Např. používáním stop-lossu, adekvátním money-managementem apod.

Mohu obchodovat komodity, i když jsem nestudoval VŠ a nemám žádné ekonomické vzdělání?
Rozhodně ano. Komoditní obchodování je zde naprosto pro každého. Věk, vzdělání ani společenské postavení nehrají roli.

Musím už mít nějaké zkušenosti např. s obchodováním akcií, abych mohl obchodovat komodity?
Nikoliv. Akciové obchodování je trochu odlišné. Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Je obchodování na komoditních trzích rizikovější než obchodování na akciových trzích?
Dovolte mi odpovědět dotazem: Jaký je rozdíl mezi 200 USD ztracenými v akciích a 200 USD ztracenými v komoditách? Z pohledu výše ztracené částky naprosto žádný. V obou trzích můžete ztratit. Pouze v akciích většinou pomaleji. Na druhou stranu, v akciích i mnohem pomaleji získáte.

Obchodování na komoditních trzích není rizikovější, pouze je určené pro agresivnější povahy, které však i hledají adekvátní zhodnocení svých peněz. Nicméně do skutečného obchodování "naostro“ by se lidé měli pouštět až poté, co trénují své strategie dlouho na papíře a jsou si jisti tím, co dělají. Neinformovaní lidé mohou v komoditních trzích ztratit své peníze velmi rychle, v tomto směru jsou komodity velmi riskantní.

Proč jsem o možnosti obchodovat na komoditních trzích doposud neslyšel?
Ve střední Evropě bohužel neexistuje o možnosti tohoto byznysu přílišná informovanost. Daleko jiná situace je v USA, kde se komoditní obchodování v posledních letech dostává více a více do popředí a pomalu tak v mnoha případech i předbíhá obchodování akciové.

S jakou částkou mohu začít komodity obchodovat?
Začít se dá už i s 1 000 USD. Důrazně však doporučujeme nezačínat s částkou nižší než 5 000–10 000 USD.

Jaké trhy byste doporučili nováčkům?
Trhy nepříliš volatilní, s rozumným marginem a dostatečnou likviditou. Např. cukr (Sugar#11), kukuřici (Corn) nebo i trh mini-S&P (zejména pro intradenní obchodování). Rozhodně všem nováčkům doporučujeme držet se dál od veškerých energetických trhů a od trhů s velmi nízkou likviditou, jako např. stavební dříví (Lumber).

Kde najdu grafy komodit?
Různé typy a zdroje naleznete na stránkách www.financnik.cz.

Jak byste nováčkům doporučili začít?
Vybrat si maximálně 3 trhy, které budete sledovat, vybrat si maximálně 3 strategie, které budete testovat, a několik měsíců nebo klidně i let obchodovat na papíře a testovat strategii a různé přístupy na historických grafech. A nadále se vzdělávat a studovat. Na komoditní obchodování je třeba hledět jako na jakoukoliv jinou profesi. I chirurg musí nejprve řadu let studovat, sledovat mnoho operací a mnoho jich zkoušet "nanečisto“, než udělá svůj první "ostrý řez“ a stane se z něho profesionál. V komoditním obchodování je třeba postupovat stejným způsobem.

Co je to paper-trading?
Největší výhoda komoditního byznysu. Výhoda, kterou v žádném jiném podnikání na světě nedostanete. Možnost vyzkoušet si vše nanečisto! Paper-trading znamená, že obchodujete pouze s fiktivními penězi, že obchodujete "jenom jako“. Můžete tak trénovat po mnoho měsíců, zcela otestovat a vypilovat svoji obchodní strategii a získat nejprve potřebné dovednosti a sebedůvěru, než se pustíte do obchodování naostro.

Kolik bych měl riskovat na 1 obchod?
Nikdy více než 3–5 % svého účtu.

S jakou strategií doporučujete začít?
Doporučujeme začít důkladným studiem tak elementárních záležitostí, jako jsou dvojitý vrchol/dvojité dno a supporty a resistance. Začnete důkladně studovat mnoho a mnoho grafů a začnete experimentovat s nejrůznějšími metodami posouvání stop-lossu, a tak i ochrany nakumulovaného profitu. Začnete přemýšlet, jak – pokud se dostanete do ziskového obchodu – vystoupit s co nejvyšším profitem. Zapojte vlastní hlavu a kreativní potenciál. Uvidíte, že již brzy začnete vidět neviděné.

Existují v ČR nějaké kurzy, kde se mohu v oblasti komoditního obchodování dále vzdělávat?
Ano, existují. Více na serveru www.financnik.cz.

Za jak dlouho mám šanci začít v komoditních trzích stabilně a dlouhodobě vydělávat?
Nejprve je třeba skutečně věnovat studiu trhů dostatek času, vůle a píle. Pokud najdete vlastní strategii, která vám dlouhodobě v paper-tradingu a na základě testování na historických grafech funguje, a máte již dostatečnou sebedůvěru, pak můžete začít zkusit obchodovat naostro.

Od toho momentu začnete bojovat s dalším faktorem – psychologií obchodování. Pokud i tento faktor překonáte, jste na dobré cestě. Obecně se říká, že kdo přežije první rok obchodování s výsledkem plus minus na nule, ten má již slušnou šanci začít se ubírat cestou finančního úspěchu.

Co je pravdy na tom, že někteří lidé ztratili v komoditách celé jmění?
Totéž, co na tom, že mnoho lidí ztratilo své jmění i v jiných sférách podnikání. Pokud nejsme rozvážní a rozumní, můžeme přijít o veškerý majetek v jakémkoliv byznysu.

I v komoditách existují podobné "horror-story“. Lidé, kteří zažijí v komoditách zničující ztráty, často obchodují jako hazardéři, bez stop-lossu, bez strategie, bez money-managementu. S takovým přístupem se nic jiného očekávat nedá.

Zejména v komoditním byznysu je třeba maximální ostražitost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Nikdy neobchodujte bez důkladně otestované strategie a bez stop-lossu. Komoditní byznysy jsou díky popisovanému pákovému efektu riskantní a dokážou nabídnout jak rychlé zisky, tak rychlé ztráty.

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz