Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V lednu se dá nakoupit i za polovic

aktualizováno 
Zdá se vám oblečení nebo boty před Vánocemi drahé, ale rádi byste je měli? Tak poproste Ježíška a místo kupy dárků si nechte nadělit jen obálku s penězi. Místo jednoho páru bot či kostýmu si pak budete moci počátkem roku pořídit třeba dva.

Zprava, zleva, všude sleva, může si říct každý, kdo brouzdá ulicemi a shání vánoční dárky. Obchodníci vsadili vedle tradičních trumfů, jako je nákup na splátky bez navýšení či dárky k větším nákupům, letos prvně také na slevy. Ujišťují však, že po Novém roce dojde na další masivní výprodeje. Ty začnou tradičně v prvních lednových dnech a postihnou nejvíce oblečení, obuv, nábytek, sportovní a kutilské potřeby a elektroniku.

Podstatné snížení cen bude zejména u oblečení. „V lednu, hned po ukončení vánočního prodeje, zahájíme jeden ze dvou hlavních výprodejů v roce. Bude se týkat veškerého zboží z kolekce podzim/zima a ceny budou v první fázi až o padesát procent nižší, v dalších fázích výprodejů ještě výraznější,“ uvádí obchodní ředitel společnosti Marks and Spencer Dušan Mrozek. Podle něj začnou výprodeje ve stejném období jako ve Velké Británii. „Počátkem roku plánujeme výrazné slevy sezonního zboží, textilu, hraček a sportovních potřeb,“ potvrzuje také tisková mluvčí Carrefouru Jana Havlíčková.

Získat však od dalších obchodníků s textilem a obuví konkrétní informace o tom, zda a především v jaké výši budou zlevňovat, je před Vánocemi nadlidský výkon. Většina z nich totiž zarytě mlčí, aby od nákupů ještě v tomto roce neodradila zákazníky. „Slevy budou. V jakém rozsahu, to vám nepovím. O tom, co bude, nás informuje marketingové oddělení až v lednu,“ říká zaměstnanec prodejny s obuví Baťa. Právě u oblečení a obuvi se vyplatí neváhat s nákupem, ceny sice často padají dolů postupně, s tím se ale zároveň tenčí zásoby vyprodávaného zboží. Nakonec výprodeje je sice zboží „za babku“, ale k mání jsou už jen okrajové velikosti. 

Jaká je záruka zlevněného zboží

Zboží nabízené ve výprodejích by nemělo být kazové, pokud vadu má, musí na ni být zákazník upozorněn a nelze ji později reklamovat.

Pokud se nejedná o poškozené či vadné zboží, platí pro ně běžná záruka, na zjištěné vady lze uplatnit reklamaci.

I ke zlevněnému výrobku musí vydat prodejce záruční list.

Na hodně výhodné nákupy se mohou těšit zájemci o nábytek. „Se slevami začínáme první den v novém roce ve 12 hodin. Každý obchodní dům v republice bude zlevňovat něco jiného, podle toho, jaká část nábytku na skladě zrovna přebývá. Snížení cen postihne nábytek i bytové doplňky, slevy přitom dosáhnou až 50 procent,“ uvádí Ivana Hrdličková z IKEA.

Určitě zlevní i elektronika a sportovní zboží, poklesy cen se budou týkat především lyží, snowboardů, zimního oblečení a obuvi. K drastickým výprodejům však zřejmě nedojde - obchody s elektronikou totiž prostřednictvím různých akcí zlevňují během celého roku, slevy sportovního zboží v nebývalém rozsahu už před Vánocemi má na svědomí příchod další konkurence na tuzemský trh. „Myslím si, že v lednu se nějak výrazně nezlevní. Slevy jsou už teď, kdy je největší nákupní horečka. Skoro každý týden se snižují ceny toho, co nejvíce frčí. Je ale pravděpodobné, že se po Novém roce výrazně zlevní sezonní zboží," informuje pracovník Gigasportu.

Novoroční slevy, jejichž výši určí sám zákazník, plánují opět v Mountfieldu. „Ve všech prodejnách se 13. ledna roztočí Kolo štěstí, výše slevy záleží na tom, na jakém políčku se kolo zastaví, maximální sleva je 200 procent. Například když koupí zákazník sekačku za devět tisíc korun a na kole mu padne pole Double, má zadarmo sekačku a k tomu dostane dalších 9000 v hotovosti,“ vysvětluje Václav Brom z Mountfieldu.

Přemýšlíte, z čeho financovat vánoční nákupy, když se vám peněz nedostává z vlastních zdrojů? Poradíme vám v TÉTO SPECIÁLNÍ PŘÍLOZE.

V zahraničí jsou v lednu obrovské výprodeje

Pro všechna teritoria na západ od hranic jsou typické velké novoroční slevy. Třeba ve Francii zlevňují po Novém roce všechny obchodní domy - slevy se přitom týkají veškerého zboží. V Itálii můžete koupit levněji lyžařské vybavení, ale až ke konci ledna. Sezonní výprodeje v Německu se řídí jasnými pravidly, začínají čtvrtý lednový týden a týkají se zejména oděvů, obuvi a sportovních potřeb.

Obrovských slev se dočkají v lednu i za velkou louží - levnější je skoro všechno, obchodníci chtějí co nejrychleji vyprázdnit sklady. „Američané slevami doslova žijí, zvláště pak po Novém roce, kdy jsou slevy velmi výrazné. Nakupujeme značkové zboží, na něm jsou slevy totiž nejvýraznější,“ říká Kara Blake z New Yorku.

Jaký je váš vztah k povánočním slevám? Počkáte si raději s nákupy až po Vánocích, nebo se vámi vytipované věci musí objevit za každou cenu pod stromečkem? Cestujete kvůli slevám do zahraničí?

  

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz