Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V lékárnách vám poradí, jak ušetřit peníze za léky

aktualizováno 
Stejně jako v ordinacích či nemocnicích, i v lékárně jsou od poplatků 30 korun osvobozeni lidé v hmotné nouzi s potvrzením, které není starší třiceti dní.
Po zavedení poplatku 30 korun za položku se vyplatí kupovat si levnější léčiva.

Po zavedení poplatku 30 korun za položku se vyplatí kupovat si levnější léčiva. | foto: Profimedia.cz

Kromě zavedení poplatku 30 korun za položku na receptu, možnosti nechat si vyměnit lék za levnější variantu a změny ve výši některých doplatků na léky se pacient v lékárně či v ordinaci lékaře setká ještě s další změnou. Jmenuje se opakovaný recept.

Lékař totiž smí pod jednu položku na receptu „schovat“ maximálně tři balení jednoho léku. Kdo potřebuje léky na delší dobu a u koho lékař usoudí, že není třeba, aby kvůli každému chodil na kontrolu do ordinace, může dostat právě tento opakovaný recept s vyznačeným počtem možných opakování.

Pokud vám tedy váš lék vystačí například na měsíc, lékař může předepsat na recept tři balení s dovětkem „opakovat 2x“. S tímto receptem pak můžete přijít dvakrát do lékárny a lék tak máte bez další návštěvy lékaře zabezpečený na půl roku. Za každé vyzvednutí krabiček s léky sice zaplatíte regulační poplatek 30 korun za položku na receptu, ovšem ušetříte čas, který byste museli strávit v čekárně čekáním na další recept, a také 30 korun za vyšetření.

Paralen ze svého ušetří dvacet korun
Po zavedení poplatku 30 korun za položku se vyplatí kupovat si levnější léčiva, jako jsou například ta na snížení bolesti či teploty, ze svého. Zatímco balení paralenu (10 tablet po 500 mg) vyjde na recept na 30 korun, ve volném prodeji za něj zaplatíme asi 9,50. Deset padesát pak ušetří ten, kdo si za své pořídí ibalgin (10 tablet po 400 mg).

V případě dětského sirupu Mucosolvan 120 ml je pak rozdíl ve prospěch pacienta patnáctikorunový. „Pacienti by se měli v lékárnách na své léky více ptát, měli by se informovat o tom, zda je možné lék vyměnit za jeho levnější variantu,“ nabádá k větší spolupráci pacientů s magistry předseda Grémia majitelů lékáren Petr Krpálek. „Nemusí mít přitom strach, že bychom jim poradili špatně. Studovali jsme na to vysokou školu,“ dodává.

Pravidla výměny léku jsou navíc dostatečně přísná, lékárník má povinnost v případě záměny vybrat lék se stejnou léčivou látkou a stejnou formou podání – tedy například může tablety vyměnit jen za tablety. Když si pacient výměnu třeba proto, že je na své léky zvyklý, výslovně nepřeje, lékárník nemá právo vnutit mu levnější lék.

Podle zkušeností Petra Krpálka se zatím na možnost výměny léku za levnější variantu táže několik pacientů denně. Zvyšuje se navíc počet lidí, kteří si levnější léky kupují ve volném prodeji. Například ibuprofen si loni v lednu vyzvedlo na recept asi 23 procent pacientů, letos zhruba pět procent.

Neberete zbytečně stejné léky?
Lékárníci mohou také pacientům pomoci posoudit, jestli zbytečně neužívají různé léky se stejným účinkem, nebo naopak léky, které se navzájem vylučují. Stačí přinést do lékárny jejich krabičky nebo soupis jmen na papírku. „Lidé se na to, zda neberou zbytečně léky navíc, ptají častěji,“ potvrzuje prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, který pracuje v lékárně na malém městě. Někteří pacienti si podle jeho slov nechají poradit na místě, někteří ovšem stále věří spíše svému lékaři a přímo v lékárně si vyžádají telefonickou konzultaci.

Co se též vyplatí koupit za své

  • Anopyrin 20 x 100 mg (lék na snížení teploty, 1 až 2 balení)
  • Digoxin 20 x 0,125 mg (zpomaluje srdeční frekvenci, 1 balení)
  • Mucosolvan 120 ml (lék na odkašlávání, 1 balení)
  • Ophtalmo Septonex 10 ml (oční kapky, 1 balení)
  • Paralen 10 x 500 mg (lék na snížení teploty, 1 až 3 balení)
Autoři:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

Ilustrační snímek

Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může...

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz