Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V peněženkách přibývá karet, útrata roste

  0:01aktualizováno  0:01
České banky hlásí pokrok v úsilí dostat se lidem co nejvíc pod kůži při jejich nákupech a vydělat na rostoucí chuti žít na dluh. Za loňský rok se zhruba zdvojnásobil počet kreditních karet. Ty se u spotřebitelů prosazují jako nejsnazší nástroj, jak se dostat ke zboží bez peněz.

Bankám na druhou stranu slouží jako nový zdroj příjmů z úroků, poplatků a z obchodů spojených s nakupováním.

"Během posledních 12 měsíců poptávka po kreditních kartách výrazně roste. Počet kreditních karet Visa se za uplynulý rok zvýšil o 145 procent," uvedl Miloslav Kozler, zástupce asociace Visa pro Českou republiku.

Celkem je nyní v Česku okolo 200 tisíc kreditních karet - tedy těch, které nejsou spojeny s klasickým účtem, ale které jsou určeny výhradně k čerpání peněz na dluh. Jen Česká spořitelna už vydala přes sto tisíc takových karet.

Vedle toho Češi nosí v peněžence ještě půldruhého milionu obdobných karet vydaných splátkovými prodejci, jako je Multiservis, Home Credit a Cetelem.

Banky nyní začínají vydávat také karty s čipem, které by jim v budoucnu mohly dát mnohem větší přehled o nákupním chování klienta, a tím pádem šanci kartu ušít lidem na míru. Například nabídnout slevy tam, kde člověk často nakupuje, anebo je přímo odměňovat drobnými bonusy.

Významná část klientů karty nepoužívá a má je doma poté, co je banky a splátkoví prodejci loni v několika vlnách sami rozesílali. V České spořitelně používá kreditní kartu aspoň jednou měsíčně jen třicet procent klientů.

Na druhou stranu se ale s rostoucím množstvím začínají objevovat případy, kdy si lidé příliš zvyknou na snadný přístup k cizím penězům a padají do dluhové pasti. Banky sice mezi sebou sdílejí informace o tom, kdo dluhy nesplácí, nemají však přehled o závazcích klientů mimo bankovní sféru.  Život na dluh se tak začíná některým lidem vymykat kontrole.

"Už nyní jsou v Česku takové případy, kdy klienti jsou natolik předlužení, že už jim nikdo na nic nepůjčí," uvedl Leoš Pokorný z Živnostenské banky s tím, že ve Spojených státech by už za podobnou činnost mohl hrozit osobní bankrot.

Bankéři odhadují, že zhruba každý druhý uživatel kreditní karty nezvládne využít její hlavní výhodu - úrokové prázdniny, které trvají zpravila měsíc a půl po nákupu. Peníze nestihnou splatit a začínají jim nabíhat vysoké úroky, což je situace, která je pro banku nejzajímavější.

Pak se může naplno ukázat úskalí a náklady spojené s pohodlím kolem kreditní karty. Kdo si koupí na kartu něco za dvacet tisíc korun a splácí jen minimální, pětiprocentní splátku, zaplatí podle Martina Novotného z poradenské firmy Sophia každý měsíc více než tisíc korun.

Za rok sníží svůj dluh jen na 14 tisíc korun, tudíž polovina zaplacených peněz jde pouze na úroky a poplatky. V Británii se dokonce kvůli vysokým úrokům na kreditních kartách museli bankéři zpovídat v parlamentu.

Pokud vás trápí podobné záležitosti, či jste se s něčím podobným setkali, dejte nám vědět. Rádi vaše podněty využijeme při vzniku dalších textů. Nezapomeňte uvést kontakt, nejlépe i telefonický.
Děkujeme.
Ekonomická redakce MF DNES (ekomfdnes@mfdnes.cz)

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz