Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V peněženkách přibývá karet, útrata roste

  0:01aktualizováno  0:01
České banky hlásí pokrok v úsilí dostat se lidem co nejvíc pod kůži při jejich nákupech a vydělat na rostoucí chuti žít na dluh. Za loňský rok se zhruba zdvojnásobil počet kreditních karet. Ty se u spotřebitelů prosazují jako nejsnazší nástroj, jak se dostat ke zboží bez peněz.

Bankám na druhou stranu slouží jako nový zdroj příjmů z úroků, poplatků a z obchodů spojených s nakupováním.

"Během posledních 12 měsíců poptávka po kreditních kartách výrazně roste. Počet kreditních karet Visa se za uplynulý rok zvýšil o 145 procent," uvedl Miloslav Kozler, zástupce asociace Visa pro Českou republiku.

Celkem je nyní v Česku okolo 200 tisíc kreditních karet - tedy těch, které nejsou spojeny s klasickým účtem, ale které jsou určeny výhradně k čerpání peněz na dluh. Jen Česká spořitelna už vydala přes sto tisíc takových karet.

Vedle toho Češi nosí v peněžence ještě půldruhého milionu obdobných karet vydaných splátkovými prodejci, jako je Multiservis, Home Credit a Cetelem.

Banky nyní začínají vydávat také karty s čipem, které by jim v budoucnu mohly dát mnohem větší přehled o nákupním chování klienta, a tím pádem šanci kartu ušít lidem na míru. Například nabídnout slevy tam, kde člověk často nakupuje, anebo je přímo odměňovat drobnými bonusy.

Významná část klientů karty nepoužívá a má je doma poté, co je banky a splátkoví prodejci loni v několika vlnách sami rozesílali. V České spořitelně používá kreditní kartu aspoň jednou měsíčně jen třicet procent klientů.

Na druhou stranu se ale s rostoucím množstvím začínají objevovat případy, kdy si lidé příliš zvyknou na snadný přístup k cizím penězům a padají do dluhové pasti. Banky sice mezi sebou sdílejí informace o tom, kdo dluhy nesplácí, nemají však přehled o závazcích klientů mimo bankovní sféru.  Život na dluh se tak začíná některým lidem vymykat kontrole.

"Už nyní jsou v Česku takové případy, kdy klienti jsou natolik předlužení, že už jim nikdo na nic nepůjčí," uvedl Leoš Pokorný z Živnostenské banky s tím, že ve Spojených státech by už za podobnou činnost mohl hrozit osobní bankrot.

Bankéři odhadují, že zhruba každý druhý uživatel kreditní karty nezvládne využít její hlavní výhodu - úrokové prázdniny, které trvají zpravila měsíc a půl po nákupu. Peníze nestihnou splatit a začínají jim nabíhat vysoké úroky, což je situace, která je pro banku nejzajímavější.

Pak se může naplno ukázat úskalí a náklady spojené s pohodlím kolem kreditní karty. Kdo si koupí na kartu něco za dvacet tisíc korun a splácí jen minimální, pětiprocentní splátku, zaplatí podle Martina Novotného z poradenské firmy Sophia každý měsíc více než tisíc korun.

Za rok sníží svůj dluh jen na 14 tisíc korun, tudíž polovina zaplacených peněz jde pouze na úroky a poplatky. V Británii se dokonce kvůli vysokým úrokům na kreditních kartách museli bankéři zpovídat v parlamentu.

Pokud vás trápí podobné záležitosti, či jste se s něčím podobným setkali, dejte nám vědět. Rádi vaše podněty využijeme při vzniku dalších textů. Nezapomeňte uvést kontakt, nejlépe i telefonický.
Děkujeme.
Ekonomická redakce MF DNES (ekomfdnes@mfdnes.cz)

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz