Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V práci jsme jako sardinky

  10:00aktualizováno  10:00
V práci si pořádně nemáte ani kam odložit věci. Když kolega vstává od stolu, musí mu místo uvolnit dva další. Namačkáni jako sardinky. Vedro, vydýcháno. Zvlášť v létě je to k nevydržení. Zaměstnanec však má na určité pohodlí nárok. A nejen v červenci a v srpnu.

Většina českých zaměstnanců se v létě v práci pořádně zapotí, i když jen bezmyšlenkovitě sedí na židli. Skoro čtyřicet procent účastníků ankety pracovního serveru o klimatu v letních dnech v práci tvrdí: "Hrůza, nedá se pořádně nic dělat." Šičky pracující v malé provozovně v Moravskoslezském kraji si navíc připadají v práci jako sardinky. Mezi šicími stroji se doslova proplétají, stěžují si na nedostatek světla. Jenže nanejvýš jen tak mezi sebou. Informovat instituce, které by jim mohly pomoci, nechtějí. Přišly by tak o práci, kterou předtím těžko hledaly.

Musíte mít prostor a vzduch

Všichni zaměstnanci mají nárok na určitý pracovní prostor, osvětlení i množství vzduchu. Přitom jejich chlebodárce musí dohlížet také na předpisové větrání, vlhkost a teplotu pracoviště, zásobování vodou a třeba i na bezpečný povrch podlahy (v prádelnách, kuchyních).

Neplatit si důchodové pojištění je drahé. Platˇte aspoň minimální pojištění. Více ZDE.

To vše ve vzájemném propletenci souvislostí totiž ovlivňuje bezpečnost a výkon pracovníků. Každý zaměstnanec by měl mít pro sebe volnou podlahovou plochu o velikosti nejméně dvou metrů čtverečních. Přitom tato plocha nesmí být zastavěna stroji či nábytkem a musí být mimo spojovací cesty pracoviště. "Šíře volné plochy pro pohyb nesmí být přitom v žádném místě zúžena pod jeden metr," upřesňuje Zuzana Mathauserová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Toto platí obecně pro všechna pracoviště a pracovní místa. A co výška místnosti? Při ploše 50 metrů čtverečních musí být nejméně 2,60 metru. Čím větší plocha, tím vyšší místnost by pak měla být. Nařízení vlády, kde jsou konkrétní rozměry uvedeny, hovoří o světlé výšce. "Mám-li u stropu taženou změť různých potrubí a rour téměř zakrývajících strop, je tím míněna výška k těmto překážkám," vysvětluje Mathauserová.

Kdo pracuje vsedě, měl by mít pro sebe tak 12 metrů krychlových vzdušného prostoru, 15 při práci ve stoje, a vykonává-li těžkou fyzickou práci, o tři metry krychlové více. Každý druh vykonávané práce má i jiné požadavky na osvětlení. "Záleží především na velikosti a povaze podrobností, které je třeba při práci vidět," vysvětluje Aneta Kupková z ministerstva zdravotnictví.

S klimatizací to nepřehánějte

Se zvyšující se teplotou na pracovišti klesá výkonnost pracovníků. "Pokud máme navíc pocit, že vzduch v místnosti stojí, přispívá to vedle vyšší teploty k rychlejšímu nárůstu únavy, nesoustředěnosti, chybovosti, a tedy i zvýšené možnosti úrazů," varuje Zuzana Mathauserová. Tady pomohou jen větráky a klimatizace. Ta se však musí umět správně nastavit. Rozdíl mezi venkovní letní teplotou a teplotou v klimatizovaném prostředí by neměl být vyšší než pět šest stupňů Celsia. Tedy je-li venku 30 stupňů, uvnitř by nemělo být méně než 24 stupňů Celsia.

Pokud do některé části pracoviště praží slunko a druhá je ve stínu, je ideální při nastavení klimatizace nechat mezi chladnější a teplejší místností cirkulovat vzduch. Důležitá je přitom ochrana (třeba žaluzie) před přímým sluncem.

Jaké klima máte na pracovišti v letních dnech? (%)

Hrůza, nedá se pořádně nic dělat

36

Nic moc, ale dá se to vydržet

25

Klimatu si nevšímám, pracuji jako drak!

15

Skvělé díky klimatizaci

15

Dobré, chladnější prostory či větrák dělají své

10

 

Hlasovalo 383 lidí

Zdroj: www.jobs.cz

V létě by se sprcha v zaměstnání hodila

Ačkoli na to řada lidí během roku nepomyslí, v létě si posteskne, že by v zaměstnání mohla být sprcha. "Sprchami však nemusí být vybavena pracoviště, kde dochází při práci pouze k malému znečištění kůže a očista celého těla po ukončení práce tedy není nezbytná. U těchto pracovišť je sprcha pouze nepovinným vybavením," vysvětluje Aneta Kupková z ministerstva zdravotnictví.

Pokud tedy mají zaměstnanci pocit, že by se jim sprcha na pracovišti hodila, musí to projednat se zaměstnavatelem buď osobně, nebo přes vlastní odbory či radu zaměstnanců. Jinak mají nárok na dostatečný počet umyvadel s tekoucí studenou i teplou vodou.

Nemáte k práci ty správné podmínky? Zdá se vám, že v práci není hnutí nebo že vás zaměstnavatel nechává pracovat v přílišném horku?

  • Obrátit se můžete na příslušné krajské hygienické stanice (dohlížejí na správnou teplotu na pracovišti, osvětlení, náležitý prostor, větrání, zásobování vodou).
  • Krajské inspektoráty bezpečnosti práce pak kontrolují povrch podlahy z hlediska bezpečnosti práce, ochrannou obuv a oděvy, dodržování podmínek při práci v prašném prostředí a tak dále.
     

    Máte takovou závislost na mobilním telefonu, že se od něj nedokážete odpoutat ani o dovolené v zahraničí? Tak se připravte na to, že vás výše prázdninových telefonních účtů nemile překvapí. Více čtěte ZDE.

 

 

 

 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz