Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V práci jsme jako sardinky

  10:00aktualizováno  10:00
V práci si pořádně nemáte ani kam odložit věci. Když kolega vstává od stolu, musí mu místo uvolnit dva další. Namačkáni jako sardinky. Vedro, vydýcháno. Zvlášť v létě je to k nevydržení. Zaměstnanec však má na určité pohodlí nárok. A nejen v červenci a v srpnu.

Většina českých zaměstnanců se v létě v práci pořádně zapotí, i když jen bezmyšlenkovitě sedí na židli. Skoro čtyřicet procent účastníků ankety pracovního serveru o klimatu v letních dnech v práci tvrdí: "Hrůza, nedá se pořádně nic dělat." Šičky pracující v malé provozovně v Moravskoslezském kraji si navíc připadají v práci jako sardinky. Mezi šicími stroji se doslova proplétají, stěžují si na nedostatek světla. Jenže nanejvýš jen tak mezi sebou. Informovat instituce, které by jim mohly pomoci, nechtějí. Přišly by tak o práci, kterou předtím těžko hledaly.

Musíte mít prostor a vzduch

Všichni zaměstnanci mají nárok na určitý pracovní prostor, osvětlení i množství vzduchu. Přitom jejich chlebodárce musí dohlížet také na předpisové větrání, vlhkost a teplotu pracoviště, zásobování vodou a třeba i na bezpečný povrch podlahy (v prádelnách, kuchyních).

Neplatit si důchodové pojištění je drahé. Platˇte aspoň minimální pojištění. Více ZDE.

To vše ve vzájemném propletenci souvislostí totiž ovlivňuje bezpečnost a výkon pracovníků. Každý zaměstnanec by měl mít pro sebe volnou podlahovou plochu o velikosti nejméně dvou metrů čtverečních. Přitom tato plocha nesmí být zastavěna stroji či nábytkem a musí být mimo spojovací cesty pracoviště. "Šíře volné plochy pro pohyb nesmí být přitom v žádném místě zúžena pod jeden metr," upřesňuje Zuzana Mathauserová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Toto platí obecně pro všechna pracoviště a pracovní místa. A co výška místnosti? Při ploše 50 metrů čtverečních musí být nejméně 2,60 metru. Čím větší plocha, tím vyšší místnost by pak měla být. Nařízení vlády, kde jsou konkrétní rozměry uvedeny, hovoří o světlé výšce. "Mám-li u stropu taženou změť různých potrubí a rour téměř zakrývajících strop, je tím míněna výška k těmto překážkám," vysvětluje Mathauserová.

Kdo pracuje vsedě, měl by mít pro sebe tak 12 metrů krychlových vzdušného prostoru, 15 při práci ve stoje, a vykonává-li těžkou fyzickou práci, o tři metry krychlové více. Každý druh vykonávané práce má i jiné požadavky na osvětlení. "Záleží především na velikosti a povaze podrobností, které je třeba při práci vidět," vysvětluje Aneta Kupková z ministerstva zdravotnictví.

S klimatizací to nepřehánějte

Se zvyšující se teplotou na pracovišti klesá výkonnost pracovníků. "Pokud máme navíc pocit, že vzduch v místnosti stojí, přispívá to vedle vyšší teploty k rychlejšímu nárůstu únavy, nesoustředěnosti, chybovosti, a tedy i zvýšené možnosti úrazů," varuje Zuzana Mathauserová. Tady pomohou jen větráky a klimatizace. Ta se však musí umět správně nastavit. Rozdíl mezi venkovní letní teplotou a teplotou v klimatizovaném prostředí by neměl být vyšší než pět šest stupňů Celsia. Tedy je-li venku 30 stupňů, uvnitř by nemělo být méně než 24 stupňů Celsia.

Pokud do některé části pracoviště praží slunko a druhá je ve stínu, je ideální při nastavení klimatizace nechat mezi chladnější a teplejší místností cirkulovat vzduch. Důležitá je přitom ochrana (třeba žaluzie) před přímým sluncem.

Jaké klima máte na pracovišti v letních dnech? (%)

Hrůza, nedá se pořádně nic dělat

36

Nic moc, ale dá se to vydržet

25

Klimatu si nevšímám, pracuji jako drak!

15

Skvělé díky klimatizaci

15

Dobré, chladnější prostory či větrák dělají své

10

 

Hlasovalo 383 lidí

Zdroj: www.jobs.cz

V létě by se sprcha v zaměstnání hodila

Ačkoli na to řada lidí během roku nepomyslí, v létě si posteskne, že by v zaměstnání mohla být sprcha. "Sprchami však nemusí být vybavena pracoviště, kde dochází při práci pouze k malému znečištění kůže a očista celého těla po ukončení práce tedy není nezbytná. U těchto pracovišť je sprcha pouze nepovinným vybavením," vysvětluje Aneta Kupková z ministerstva zdravotnictví.

Pokud tedy mají zaměstnanci pocit, že by se jim sprcha na pracovišti hodila, musí to projednat se zaměstnavatelem buď osobně, nebo přes vlastní odbory či radu zaměstnanců. Jinak mají nárok na dostatečný počet umyvadel s tekoucí studenou i teplou vodou.

Nemáte k práci ty správné podmínky? Zdá se vám, že v práci není hnutí nebo že vás zaměstnavatel nechává pracovat v přílišném horku?

  • Obrátit se můžete na příslušné krajské hygienické stanice (dohlížejí na správnou teplotu na pracovišti, osvětlení, náležitý prostor, větrání, zásobování vodou).
  • Krajské inspektoráty bezpečnosti práce pak kontrolují povrch podlahy z hlediska bezpečnosti práce, ochrannou obuv a oděvy, dodržování podmínek při práci v prašném prostředí a tak dále.
     

    Máte takovou závislost na mobilním telefonu, že se od něj nedokážete odpoutat ani o dovolené v zahraničí? Tak se připravte na to, že vás výše prázdninových telefonních účtů nemile překvapí. Více čtěte ZDE.

 

 

 

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz