V práci vám stále jen slibují? Jděte jinam

Nastoupili jste do nového zaměstnání. A tam vám toho naslibovali... že budete mít samostatnou kancelář, že dostanete skvělý plat, že vás záhy čeká povýšení, že budete mít k dispozici počítač a mobil a podobně. No a vy už jste tam pomalu rok, a nic z toho se zatím nestalo.

Někdo v takovém případě rezignuje a je rád, že má vůbec práci. To ale není nejlepší cesta k pracovní pohodě. Na sliby je dobré dát pozor.

Zjistit si, kde budete sedět, hned při podrobnějším domlouvání pracovních podmínek, pohovořit si s potenciálními spolupracovníky a zjistit, jak to ve firmě chodí a jestli je naděje, že se sliby změní ve skutečnosti.

Jakmile totiž zůstane jen u slibů a už v rámci zkušební doby zjišťujete, že firma nemá v úmyslu je hned tak splnit, je třeba se připomenout.

Pokud vám tedy slíbili vlastní počítač a mobilní telefon a není po nich ani památky, neváhejte a jděte se zeptat, jak to s nimi bude. Když se nic konkrétního nedozvíte, otázky opakujte.

Nemusíte je pokládat každý druhý den, ale pamatujte, že zkušební doba trvá jen tři měsíce. Podle reakcí poměrně snadno zjistíte, zda má váš šéf nebo celá firma skutečně v úmyslu počáteční sliby uvést v život.

Když na vás šéf nemá nikdy čas nebo dává najevo, že má na starosti důležitější záležitosti než jen váš počítač či kancelář, je možná čas se po práci rozhlédnout jinde.

Zvlášť když od spolupracovníků zjistíte, že ve firmě se slibuje a neplní celkem běžně. Mnoho lidí se dnes řídí zásadou: nemám-li co nabídnout, mohu to pořád ještě alespoň slíbit.

Nejčastěji to bývá tam, kde něco řeší prostřednictvím telefonu. Na dálku se totiž slibuje snadněji. Jakmile však své sliby nesplníte, začne vás druhá strana upomínat, a pokud se to opakuje vícekrát, dopouštíte se chyb, které mohou narušit jak pracovní, tak osobní vztahy.

Klienty odvedou ke konkurenci a přátele za jinými lidmi. Zapomeňte proto na iluzi, že sliby něco vyřešíte. Slibovat je sice snadné, ale teprve splněné sliby skórují.