Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V práci vás obdivují. Tak proč být doma?

  10:00aktualizováno  10:00
Váš partner je v práci celé dny. Když už přijde domů, hned sedne k počítači a pracuje. Říká, že to dělá jen pro vás a pro rodinu. Ale co když je pravda jiná? Nenapadlo vás, že tráví veškerý čas prací, aby se nemusel zabývat problémy, které máte doma?

Že si vzala workoholika, napadlo Lenku už mnohokrát. Dokonce to manželovi mnohokrát vyčetla - že tráví ve své firmě víc času, než je nutné, že je na práci závislý a že by s tím měl něco dělat. A on s tím opravdu něco udělal - přestal trávit celé dny a víkendy ve své počítačové firmě a... Ne, nezačal trávit víc času s rodinou - našel si koníčka, adrenalinový sport.

"Pochopila jsem, že Petr v rodině nikdy nenajde životní uspokojení, že ho bude vždycky hledat někde jinde. Když to nebude v podnikání, tak v potápění. V dětství si moc lásky neužil, jeho první manželství nebylo nijak uspořádané a popravdě řečeno ani naše manželství není moc harmonické. Zvykl si na to, že rodina mu nic nedává, a začal předstírat workoholismus," říká Lenka, maminka na mateřské se třemi dětmi.

Workoholismus není nemoc - je to únik

NENECHTE SI UJÍT
burza
Co slibuje privatizace Unipetrolu?
Ceny akcií na Pražské burze nezadržitelně rostou a nikdo neví, dokdy tato situace potrvá. Jak na tom vydělat?

Už se to nese...
Lidé při psaní životopisu stále chybují
Váš životopis je vaše vizitka, prezentace a často i první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Jak jej nepokazit?

Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Objevte tajemství notebooků
Už zdaleka nejsou jen nedostupným technickým zázrakem. Poradíme vám, jak vybrat ten správný pro vás, a to za rozumnou cenu.

Je to sice zjednodušený pohled, ale psychologové dávají Lence za pravdu. S jednou výhradou: Petr a jemu podobní lidé workoholismus nepředstírají, oni ho skutečně prožívají. Každý člověk má tendenci zdržovat se tam, kde se cítí dobře. A dělá to podvědomě. Když se cítí v práci na rozdíl od domova v pohodě, tak se klidně pustí do náročného povolání, nabírá si nové pracovní úkoly, vytváří si další pracovní zátěž.

"Ve skutečnosti je to však úniková reakce na nepohodu v osobním životě. Workoholismus totiž není nemoc, ale závislé chování, které se vyskytuje u lidí, kteří nemají dostatečně uspokojivé jiné oblasti života," vysvětluje Pavel Mokrejš z personální firmy GOT Consulting. Člověk s pevným rodinným zázemím by se nenechal dlouhodobě zatáhnout do takového pracovního kolotoče, který by ho od domácí pohody úplně odřízl. Psycholog personální společnosti Direct Ahead Oleg Mazurov jako potvrzení uvádí příklad jednoho z nejúspěšnějších českých podnikatelů. On cítil velkou pracovní zodpovědnost. Rodina ho chtěla mít více doma. Začaly vznikat konflikty. A důsledek? "Přestože žádné organizační těžkosti zde neexistovaly a dotyčný mohl více času věnovat rodině, jako obrana proti tlaku rodiny se u něj zformovala závislost na práci. Časem rodinu opustil a má partnerku z pracovního prostředí."

Do práce často utíkají ženy

Kolik kdo bere: přísně tajné!

A kdo se nejčastěji stává workoholikem? Podle Mazurova osamělí lidé. Doma na ně nikdo nečeká, a tak se náplní jejich života stanou profesní povinnosti. Pokud jde o lidi, kteří mají rodiny, jsou mezi workoholiky překvapivě často vdané ženy. "Spousta žen s neuspokojivým manželským životem nachází v práci i citovou náhradu. Nemusí jít přímo o milostný vztah, ale o citovou vazbu s šéfem nebo s kolegou. Obdivují ho, mají si s ním stále co povídat, a pokud ten vztah nepřeroste v milenecký, může vydržet i hodně dlouho," říká Mokrejš.

Kolik času vám zabírá práce z vašeho aktivního dne?

Více než tři čtvrtiny času denně: 55 %
Více než polovinu času denně: 28 %
Max. polovinu času denně: 8 %
Třetinu a méně času denně: 9 %

Hlasovalo 432 lidí

Zdroj: jobs.cz

Kolik času trávíte denně v práci? Nevadí vám přečasy, nebo již ve tři nervózně sledujete hodinky? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz