Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V práci vás obdivují. Tak proč být doma?

  10:00aktualizováno  10:00
Váš partner je v práci celé dny. Když už přijde domů, hned sedne k počítači a pracuje. Říká, že to dělá jen pro vás a pro rodinu. Ale co když je pravda jiná? Nenapadlo vás, že tráví veškerý čas prací, aby se nemusel zabývat problémy, které máte doma?

Že si vzala workoholika, napadlo Lenku už mnohokrát. Dokonce to manželovi mnohokrát vyčetla - že tráví ve své firmě víc času, než je nutné, že je na práci závislý a že by s tím měl něco dělat. A on s tím opravdu něco udělal - přestal trávit celé dny a víkendy ve své počítačové firmě a... Ne, nezačal trávit víc času s rodinou - našel si koníčka, adrenalinový sport.

"Pochopila jsem, že Petr v rodině nikdy nenajde životní uspokojení, že ho bude vždycky hledat někde jinde. Když to nebude v podnikání, tak v potápění. V dětství si moc lásky neužil, jeho první manželství nebylo nijak uspořádané a popravdě řečeno ani naše manželství není moc harmonické. Zvykl si na to, že rodina mu nic nedává, a začal předstírat workoholismus," říká Lenka, maminka na mateřské se třemi dětmi.

Workoholismus není nemoc - je to únik

NENECHTE SI UJÍT
burza
Co slibuje privatizace Unipetrolu?
Ceny akcií na Pražské burze nezadržitelně rostou a nikdo neví, dokdy tato situace potrvá. Jak na tom vydělat?

Už se to nese...
Lidé při psaní životopisu stále chybují
Váš životopis je vaše vizitka, prezentace a často i první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Jak jej nepokazit?

Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Objevte tajemství notebooků
Už zdaleka nejsou jen nedostupným technickým zázrakem. Poradíme vám, jak vybrat ten správný pro vás, a to za rozumnou cenu.

Je to sice zjednodušený pohled, ale psychologové dávají Lence za pravdu. S jednou výhradou: Petr a jemu podobní lidé workoholismus nepředstírají, oni ho skutečně prožívají. Každý člověk má tendenci zdržovat se tam, kde se cítí dobře. A dělá to podvědomě. Když se cítí v práci na rozdíl od domova v pohodě, tak se klidně pustí do náročného povolání, nabírá si nové pracovní úkoly, vytváří si další pracovní zátěž.

"Ve skutečnosti je to však úniková reakce na nepohodu v osobním životě. Workoholismus totiž není nemoc, ale závislé chování, které se vyskytuje u lidí, kteří nemají dostatečně uspokojivé jiné oblasti života," vysvětluje Pavel Mokrejš z personální firmy GOT Consulting. Člověk s pevným rodinným zázemím by se nenechal dlouhodobě zatáhnout do takového pracovního kolotoče, který by ho od domácí pohody úplně odřízl. Psycholog personální společnosti Direct Ahead Oleg Mazurov jako potvrzení uvádí příklad jednoho z nejúspěšnějších českých podnikatelů. On cítil velkou pracovní zodpovědnost. Rodina ho chtěla mít více doma. Začaly vznikat konflikty. A důsledek? "Přestože žádné organizační těžkosti zde neexistovaly a dotyčný mohl více času věnovat rodině, jako obrana proti tlaku rodiny se u něj zformovala závislost na práci. Časem rodinu opustil a má partnerku z pracovního prostředí."

Do práce často utíkají ženy

Kolik kdo bere: přísně tajné!

A kdo se nejčastěji stává workoholikem? Podle Mazurova osamělí lidé. Doma na ně nikdo nečeká, a tak se náplní jejich života stanou profesní povinnosti. Pokud jde o lidi, kteří mají rodiny, jsou mezi workoholiky překvapivě často vdané ženy. "Spousta žen s neuspokojivým manželským životem nachází v práci i citovou náhradu. Nemusí jít přímo o milostný vztah, ale o citovou vazbu s šéfem nebo s kolegou. Obdivují ho, mají si s ním stále co povídat, a pokud ten vztah nepřeroste v milenecký, může vydržet i hodně dlouho," říká Mokrejš.

Kolik času vám zabírá práce z vašeho aktivního dne?

Více než tři čtvrtiny času denně: 55 %
Více než polovinu času denně: 28 %
Max. polovinu času denně: 8 %
Třetinu a méně času denně: 9 %

Hlasovalo 432 lidí

Zdroj: jobs.cz

Kolik času trávíte denně v práci? Nevadí vám přečasy, nebo již ve tři nervózně sledujete hodinky? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Jobs Contact
Technolog - JUNIOR ve strojírenství (22.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz