Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V přípravách na penzi jsme evropskými premianty, předčíme i Američany

aktualizováno 
V produktivním věku spoří na penzi již tři čtvrtiny Čechů. V porovnání s ostatními státy světa je Česká republika země, kde se připravuje na důchod nejvíce pracujících. Na zadní kolečka myslí lidé v produktivním věku o 12 let dříve než dnešní důchodci a se spořením na penzi začínáme od 35 let.
Na penzi spoří v západní Evropě v průměru  42 procent lidí.

Na penzi spoří v západní Evropě v průměru 42 procent lidí. | foto: Profimedia.cz

Češi jsou v přípravách na penzi v mezinárodním srovnání premianty. Jsme výrazně aktivnější než lidé v západní Evropě, kde střádá v průměru jen 42 procent pracujících. Překvapivě jsme předstihli dokonce Spojené státy, kde peníze na důchod odkládá ze svých úspor 72 procent lidí a je zde dlouhodobým zvykem spoléhat se s finančním zajištěním na důchod hlavně na sebe.

Vyplývá to z mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope 2010, který proběhl již popáté ve 26 zemích světa a podruhé i v České republice.

Většina Čechů netuší, jakou penzi dostane

"Češi si uvědomují, že se u nás důchodový systém potýká s velkými problémy, mnoho lidí se proto na důchod finančně připravuje a nespoléhá pouze na státní systém důchodového zabezpečení. To je dobrý základ pro připravovanou důchodovou reformu, která by měla směřovat k tomu, aby byli lidé motivování zejména ke spoření vyšších částek," míní Mojmír Boucník, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR.

Kdy do důchodu

Do penze by Češi šli nejraději v 58 letech. Počítáme ovšem s tím, že to bude až v 64 nebo 66 letech. Se zvyšováním věkové hranice přitom nesouhlasí sedm z deseti Čechů.

Dostačující příjem v penzi očekává podle mezinárodního průzkumu ale jen 35 procent Čechů. Většina lidí má za to, že s odchodem do důchodu jim vzniknou finanční problémy a budou si muset utahovat opasky. Osm z deseti Čechů přitom vůbec netuší, jak vysoký státní důchod dostanou.

"Česká republika patří mezi země s největším podílem pracujících, kteří vůbec neznají výši svých budoucích příjmů v důchodu. V Německu trpí podobnou nejistotou například jen 38 procent lidí. Je zde totiž obvyklé, že lidé dostávají každoročně výpis, kolik do systému vložili peněz a jak vysokou by dostali státní penzi, kdyby již do důchodu odešli. Správa sociálního zabezpečení v Česku ale takové informace nerozesílá," poznamenává Boucník.

K důchodu si přivydělává více než pětina Čechů

V porovnání se světem jsou české důchody poměrně nízké, nízké jsou ale také životní náklady. První průzkum AXA Retirement Scope, který proběhl v Česku v roce 2008, přitom potvrdil, že čeští důchodci s penzí vyjdou a na konci měsíce po zaplacení nákladů na živobytí jim zbude v průměru tisícikoruna. Řada penzistů se ale musí omezovat nebo si přilepšovat z vlastních zdrojů. Své příjmy totiž považuje za dostačující jen 48 procent z nich.

Důchodci ve Švýcarsku jsou na tom výrazně lépe. I přes vysoké životní náklady, kdy na domácnost potřebují měsíčně v přepočtu 51 tisíc korun, jim na konci zbude z důchodového příjmu téměř 19 tisíc korun. Naproti tomu Francouzi a Belgičané s důchodem nevyjdou, průměrný francouzský důchodce má na konci měsíce schodek v přepočtu okolo 10 tisíc korun a neobejde se bez materiální podpory od své rodiny.

Jak vycházejí penzisté v Evropě s důchodovým příjmem
(měsíčně v přepočtu na Kč)
Stát Důchodový příjem Náklady na domácnost Přebytek/schodek
Švýcarsko 69 959 50 975 18 984
Německo 37 964 25 725 12 239
Velká Británie 36 655 25 186 11 469
Itálie 42 283 39 978 2 305
Česká republika 11 020 9 976 1 044
Slovensko 7 984 8 397 - 413
Polsko 13 916 16 669 - 2753
Maďarsko 8 769 12 184 - 3 415
Belgie 35 897 43 689 - 7 792
Francie 44 057 54 477 - 10 420
Zdroj: AXA Retirement Scope 2008

Trh práce se za pár let výrazně změní

Čeští důchodci patří podle průzkumu k nepracovitějším. Zatímco ve světě si v důchodu udržuje placené zaměstnání 17 procent důchodců, v Česku to je 22 procent penzistů. "Pokud Češi chtějí mít vyšší důchody, je nutné déle pracovat a odcházet do penze v pozdějším věku," poznamenává Ladislav Rabušic, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Podle odborníků se trh práce v Česku za pár let výrazně změní. Dojde k radikálnímu úbytku mladé pracovní síly, protože do zaměstnání nastoupí početně slabší ročníky. Se zvyšováním věkové hranice pro odchod do důchodu proto naroste konkurence mezi věkově staršími pracovníky a bude nutné hledat řešení, jak zaměstnávat i seniory po šedesátce.

"Jednou z možností je řídit pracovní zdroje podle tak zvaného Indexu pracovní schopnosti," říká Ladislav Rabušic. V praxi by to znamenalo, že pracovník může získat uplatnění na pozici, která mu ve firmě s ohledem na věk nejvíce sedí a kde může své schopnosti nejlépe zhodnotit.

"Tato nová myšlenka se zrodila ve Finsku, nyní ji rozpracováváme i u nás. Cílovou skupinou jsou lidé ve věku padesáti a více let, kteří mají problémy najít zaměstnání," dodává Milada Rabušicová, profesorka Ústavu pedagogických věd brněnské filosofické fakulty, která se na projektu podílí.

Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Spočítejte si

Spoléhat se pouze na státní důchod je nezodpovědné. Začněte pravidelně spořit se státním příspěvkem a úspory zhodnocovat.

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady se spořením na penzi? Naši odborníci vám vždy poradí.

Vstoupit do poradny

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aleš Tůma, investiční analytik Partners: Absolvoval Vysokou školu ekonomickou...
Analytik: Co je horší než kouření? Hospodské debaty o penzijní reformě

Má smysl penzijní spoření? Určitě ano. Pozor však na garanci nuly nebo čistě konzervativní přístup. „Komu do penze zbývá deset, dvacet, třicet let, ten by měl...  celý článek

Ilustrační snímek
V Česku je přes 425 tisíc invalidních důchodců. Kdo je invalidou?

Těžký úraz nebo vážná nemoc, které člověka zcela nebo částečně vyřadí z pracovního života, mohou potkat každého. Bez ohledu na věk. Invalidita je jednou z...  celý článek

Jiří Biskup, ústřední ředitel ČSSZ
Šéf ČSSZ: Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení penze

Kdo v penzi pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnosti konanou po 31. prosinci 2009. Navýšení není automatické, musí...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.