V roce 2005 se akciím dařilo

aktualizováno 
Rok přechází do finiše a každý má asi tendenci podívat se zpět a zhodnotit, co všechno uplynulý rok přinesl. Na finančních trzích to platí také. Podívejme se tedy na „hitparádu“ roku 2005.
Burza, makléř, akcie

Burza, makléř, akcie - Burza, makléř, akcie | foto: Profimedia.cz

Začít nelze ničím jiným než českými akciemi, protože ty plnily finanční rubriky médií v tomto roce docela pravidelně. Loni i předloni patřily české akcie k tomu lepšímu, co finanční trh českému investorovi nabídl, a ani letos tomu nebylo jinak.

Ziskovost sice poklesla, ale přesto byla takřka pohádková. Ve zhodnocení českých akcií byly velké rozdíly. Největšími „skokany“ za poslední rok byly akcie Unipetrolu (149 procent) a ČEZ (118 procent), a naopak nejméně se dařilo akciím společnosti ORCO (5,3 procenta).

Co se však nelíbylo, byly dva propady, které významně českým akciovým trhem zamávaly. Důvodem byl negativní přístup zahraničních investorů k celé střední Evropě, který poslal dolů i akciové trhy v okolních středoevropských státech. Podle některých vyjádření zahraničních analytiků byly navíc akcie považovány za poměrně drahé.

Připomeňme jen, že březnová korekce se svou prudkostí a hloubkou přiblížila propadu amerického trhu po teroristických útocích v září 2001. Zatímco však v USA před pádem akcií padaly mrakodrapy, oběti se počítaly na tisíce a burza byla několik dní zavřená, v České republice se vlastně dohromady nestalo nic. To vypovídá o rizikovosti českého trhu. Nákup jakékoli akcie na české burze však automaticky neznamenal vysoký výdělek.

Na špici jsou Egypt a Jordánsko

Podíváme-li se na přední příčky tabulky, uvidíme tam akcie egyptské a jordánské, které za posledních dvanáct měsíců vyletěly téměř do nebe. Problém je však v jejich rizikovosti. Akcie z rozvíjejících se trhů (do kterých se řadí jak Egypt, tak Jordánsko a podle některých členění i Česká republika) jsou totiž velmi kolísavé. Jestliže jeden rok vydělají více než 100 procent, může se klidně stát, že další rok budou i 50 procent ve ztrátě.

Pokles například 15 procent v průběhu jednoho roku v poměrně krátké době také není žádnou zvláštností, o čemž svědčí nejen zmiňovaný březen na české burze, ale také červenec a srpen v Egyptě.

Pohled na dolní část tabulky snad do debaty o rizikovosti těchto trhů vnese více světla. Ačkoli venezuelské akcie v roce 2003 vydělaly pěkných 32 procent (měřeno v CZK), v roce 2004 se o nich již tak moc nehovořilo, protože se výkonností zařadily do průměru. Rok letošní bude pro ně rokem zapomnění, ztráta víc než 32 procent je příliš velká.

Podobnou historií prošly například i akciové trhy Slovinska a Portugalska. Příklad slovinských akcií ukazuje, že akciové trhy nových členských zemí Unie nemusí zdaleka jen růst. Nicméně jak ukazuje tabulka, i ten, kdo vsadil na stabilnější vyspělé trhy, neodešel s prázdnou. Zhodnocení kolem 15 procent v korunách je velmi zajímavé a musíme dodat, že z hlediska dlouhodobé výkonnosti akciového trhu i nadprůměrné.

Jak nepromrhat své peníze - čtěte ZDE.

Dlouhodobá průměrná výkonnost akciového trhu totiž bývá kolem 9 procent. Některé konkrétní akcie však nabídly i zisky výrazně vyšší. Např. americký Apple Computer za
poslední rok vzrostl o 130 procent a švýcarský Credit Suisse o 41 procent. Kdo však vsadil například na Symantec Corp. či Ford, ten prodělal více než 40 procent.

Jak tedy investovat?

Finanční trh každý rok nabídne sprintery, kteří „utečou“ ostatním. Problém je však v tom, že prakticky neexistuje způsob, jak tyto závodníky mezi jinými odhalit ještě před začátkem závodu. Bohužel se naopak stává, že se investor podívá na zhodnocení jednotlivých trhů v uplynulém roce a nakoupí jen ty, které vyrostly nejvíc.

A to je právě ta největší chyba. Vybírá sprintery v cíli předchozího závodu, a vrhá se tak po hlavě do rizika, že v dalším roce utrpí značné ztráty. Nesmíme totiž zapomenout na to, že nejvíce výkonné trhy v jednom roce mohou být těmi nejméně výkonnými v roce příštím. Stále hovoříme o stejném riziku. Jednou se však projevuje pozitivně, podruhé negativně. Východiskem je tedy „nelepit“ portfolio z historických rekordmanů, ale přistupovat k investicím obezřetně a zvolit mix s ohledem zejména na možná rizika než na maximální zisky. Ty se totiž mohou proměnit v maximální ztráty.

Investujete do akcií? Podle čeho vybíráte tituly, do kterých dáte své peníze? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...Najdete na iDNES.cz