Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V roce 2005 se akciím dařilo

aktualizováno 
Rok přechází do finiše a každý má asi tendenci podívat se zpět a zhodnotit, co všechno uplynulý rok přinesl. Na finančních trzích to platí také. Podívejme se tedy na „hitparádu“ roku 2005.
Burza, makléř, akcie

Burza, makléř, akcie - Burza, makléř, akcie | foto: Profimedia.cz

Začít nelze ničím jiným než českými akciemi, protože ty plnily finanční rubriky médií v tomto roce docela pravidelně. Loni i předloni patřily české akcie k tomu lepšímu, co finanční trh českému investorovi nabídl, a ani letos tomu nebylo jinak.

Ziskovost sice poklesla, ale přesto byla takřka pohádková. Ve zhodnocení českých akcií byly velké rozdíly. Největšími „skokany“ za poslední rok byly akcie Unipetrolu (149 procent) a ČEZ (118 procent), a naopak nejméně se dařilo akciím společnosti ORCO (5,3 procenta).

Co se však nelíbylo, byly dva propady, které významně českým akciovým trhem zamávaly. Důvodem byl negativní přístup zahraničních investorů k celé střední Evropě, který poslal dolů i akciové trhy v okolních středoevropských státech. Podle některých vyjádření zahraničních analytiků byly navíc akcie považovány za poměrně drahé.

Připomeňme jen, že březnová korekce se svou prudkostí a hloubkou přiblížila propadu amerického trhu po teroristických útocích v září 2001. Zatímco však v USA před pádem akcií padaly mrakodrapy, oběti se počítaly na tisíce a burza byla několik dní zavřená, v České republice se vlastně dohromady nestalo nic. To vypovídá o rizikovosti českého trhu. Nákup jakékoli akcie na české burze však automaticky neznamenal vysoký výdělek.

Na špici jsou Egypt a Jordánsko

Podíváme-li se na přední příčky tabulky, uvidíme tam akcie egyptské a jordánské, které za posledních dvanáct měsíců vyletěly téměř do nebe. Problém je však v jejich rizikovosti. Akcie z rozvíjejících se trhů (do kterých se řadí jak Egypt, tak Jordánsko a podle některých členění i Česká republika) jsou totiž velmi kolísavé. Jestliže jeden rok vydělají více než 100 procent, může se klidně stát, že další rok budou i 50 procent ve ztrátě.

Pokles například 15 procent v průběhu jednoho roku v poměrně krátké době také není žádnou zvláštností, o čemž svědčí nejen zmiňovaný březen na české burze, ale také červenec a srpen v Egyptě.

Pohled na dolní část tabulky snad do debaty o rizikovosti těchto trhů vnese více světla. Ačkoli venezuelské akcie v roce 2003 vydělaly pěkných 32 procent (měřeno v CZK), v roce 2004 se o nich již tak moc nehovořilo, protože se výkonností zařadily do průměru. Rok letošní bude pro ně rokem zapomnění, ztráta víc než 32 procent je příliš velká.

Podobnou historií prošly například i akciové trhy Slovinska a Portugalska. Příklad slovinských akcií ukazuje, že akciové trhy nových členských zemí Unie nemusí zdaleka jen růst. Nicméně jak ukazuje tabulka, i ten, kdo vsadil na stabilnější vyspělé trhy, neodešel s prázdnou. Zhodnocení kolem 15 procent v korunách je velmi zajímavé a musíme dodat, že z hlediska dlouhodobé výkonnosti akciového trhu i nadprůměrné.

Jak nepromrhat své peníze - čtěte ZDE.

Dlouhodobá průměrná výkonnost akciového trhu totiž bývá kolem 9 procent. Některé konkrétní akcie však nabídly i zisky výrazně vyšší. Např. americký Apple Computer za
poslední rok vzrostl o 130 procent a švýcarský Credit Suisse o 41 procent. Kdo však vsadil například na Symantec Corp. či Ford, ten prodělal více než 40 procent.

Jak tedy investovat?

Finanční trh každý rok nabídne sprintery, kteří „utečou“ ostatním. Problém je však v tom, že prakticky neexistuje způsob, jak tyto závodníky mezi jinými odhalit ještě před začátkem závodu. Bohužel se naopak stává, že se investor podívá na zhodnocení jednotlivých trhů v uplynulém roce a nakoupí jen ty, které vyrostly nejvíc.

A to je právě ta největší chyba. Vybírá sprintery v cíli předchozího závodu, a vrhá se tak po hlavě do rizika, že v dalším roce utrpí značné ztráty. Nesmíme totiž zapomenout na to, že nejvíce výkonné trhy v jednom roce mohou být těmi nejméně výkonnými v roce příštím. Stále hovoříme o stejném riziku. Jednou se však projevuje pozitivně, podruhé negativně. Východiskem je tedy „nelepit“ portfolio z historických rekordmanů, ale přistupovat k investicím obezřetně a zvolit mix s ohledem zejména na možná rizika než na maximální zisky. Ty se totiž mohou proměnit v maximální ztráty.

Investujete do akcií? Podle čeho vybíráte tituly, do kterých dáte své peníze? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Jobs Contact
Technolog - JUNIOR ve strojírenství (22.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz