Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V září fondy nezářily

aktualizováno 
Zatímco srpen dal na chvíli zapomenout na ztráty především akciových fondů, tak v září se naplno vrátila medvědí nálada na akciové trhy. Není proto velkým překvapením, že i akciové a smíšené fondy zamířily prudce dolů. Dají se však najít i výjimky. Do jakých fondů se tedy vyplatilo v září investovat?

Zahraniční akciové fondy s povolením Komise po cenné papíry k obchodování v České republice se příliš nevyznamenaly. Pouze jeden z nich dokázal v září alespoň mírně zhodnotit prostředky podílníků. Lepších výsledků už tak tradičně dosáhly fondy dluhopisové a peněžního trhu. Akciové trhy navázaly na trend nastolený koncem srpna a index S&P 500 se vrátil zpět na pětileté minimum. Ztratily i indexy Dow Jones (-12%) a Nasdaq (-11%). Třetí čtvrtletí celkem bylo pro americký akciový trh jedním z nejhorších od krachu v roce 1987. Tržní hodnota amerických akcií se celkem propadla téměř o dva biliony dolarů. Za propadem již nestojí ani tak obavy z minulých a potenciálních účetních skandálů, jako spíš zveřejňované odhady zisků nejvýznamnějších společností (např. akcie General Electric po snížení odhadu klesly za týden o 5%). Odhadované firemní výsledky nevyznívají vůbec optimisticky. Za propadem stojí i obavy z možného vojenského konfliktu na Středním východě.

Průměrná zářijová výkonnost zahraničních fondů

Typ fondů

Průměr kategorie

Akciové fondy

-9,82 %

Smíšené fondy

-4,09 %

Dluhopisové fondy

 0,83 %

Fondy peněžního trhu

 0,26 %

Zdroj:Fincentrum

Fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy

Konzervativním fondům se jako obvykle dařilo lépe než akciovým fondům. Nemalou měrou se na tom podílí spekulace na možné snížení klíčových úrokových sazeb jak v USA, tak v Evropě. Ani Fed, ani Evropská centrální banka však zatím ke změně nepřistoupily. Tlak ze strany investorů ale stále sílí, snížení sazeb se tedy zdá nevyhnutelné. Zmíněné spekulace, jako již tradičně, více hýbou americkým dluhopisovým trhem, což se projevilo i v tabulce nejlepších fondů. První tři místa bezpečně zaujaly fondy zaměřené právě na americké dluhopisy. Naopak se nedařilo fondům investujícím do rizikovějších oblastí. Přetrvávající nejistotu v Latinské Americe podtrhuje poražený uplynulého měsíce – ABN Amro Latin America Bond.

Dluhopisové fondy

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

JB Dollar Bond Fund

2,83 %

ABN Amro Latin America Bond

- 6,91 %

Parvest US Dollar Bond

2,81 %

ABN Amro Global Emerging Markets

- 5,73 %

Erste EKA Dollar Bond

2,78 %

Raiffeisen Conver- gence dluhopisový

- 5,18 %

Zdroj: Fincentrum

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

Raiffeisen Euro likvidní fond profituje nadále ze své delší durace (současně 1,5 roku, dle investiční strategie by měla být dokonce ještě prodloužena až na 2 roky) a drží se tak, stejně jako v srpnu, na prvním místě. I Erste Sparfonds dosahuje na fond peněžního trhu delší durace, konkrétně 1,3 roku. Většina investic tohoto fondu směřuje do regionu německy mluvících zemí. Oba fondy profitovaly z dobrého vývoje cen dluhopisů, i když participace fondů peněžního trhu na růstu cen dluhopisů je právě jejich krátkou durací omezena a proto i jejich výkonost je nižší.

Fondy peněžního trhu

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

Raiffeisen Euro likvidní

1,20 %

Erste EKA Dollar Cash

0,03 %

KBC Multicash Euro Medium

1,03 %

Parvest Short Term CHF

0,04 %

Erste – Sparfonds

0,75 %

JB Swiss Franc Cash

0,07 %

Zdroj: Fincentrum

Akciové a smíšené fondy

Předchozí články, které se rovněž věnovaly vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde, a to za:

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

Poklesy akcií si v září nevybíraly a postihly všechny kontinenty. I zde je však možné nalézt rozdíly. Zatímco americké a britské trhy ztrácely okolo 12%, tak německý index DAX ztratil za jeden měsíc přes 25%. To vystihuje i umístění fondu ABN Amro Germany Equity. Jeho ztráta přibližně odpovídá ztrátě německého trhu. Výsledky parlamentních voleb v Německu dopadly podle očekávání, tedy těsným udržením rudozelené většiny. Trh tento krok vnímal negativně, a to z toho důvodu, že ani v následujícím čtyřletém období s nejvyšší pravděpodobností nedojde k provedení klíčových reforem důchodového a daňového systému. SPD, vědoma si svého těsného vítězství, se jen stěží odhodlá k nepopulárním krokům, když navíc musí brát v potaz politický program svého menšinového partnera ve vládě.

Jediným fondem s kladnou výkonností se stal Raiffeisen Východoevropský akciový fond. Fond alokuje své prostředky především v Rusku (okolo 40%), Maďarsku (20%), Polsku (15%) a České republice (10%). Click fond ING utrpěl malou ztrátu díky tomu, že je v podstatě koncipován jako zajištěný fond. Drtivá většina prostředků (přes 90%) směřuje do peněžního trhu. Pokles S&P 500 byl velmi razantní (-11%), a tak fond skončil v září v mírné ztrátě.

Akciové fondy

Nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

Raiffeisen Východoevropský

 0,70 %

ABN Amro Brazil Equity

- 26,89 %

ABN Amro Behavioral Finance Japan

- 0,13 %

ABN Amro Germany Equity

- 23,37 %

ING Continuous Click Fund S&P 500 USD

- 0,16 %

Capital Invest Dynamic Europe

- 20,83 %

Zdroj:Fincentrum

Mezi smíšenými fondy vévodí konzervativní fondy s vysokým podílem dluhopisů a instrumentů peněžního trhu. Pioneer Mix 1 investuje až do 100% prostředků do dluhopisů, u ABN Amro Model Fund 1 tvoří akciová složka max. 15%, u Parvest Horizon 10 Euro 20%. Jak dokazuje tabulka, úměrně s růstem podílu akcií klesá výkonnost fondu.

Smíšené fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

Pioneer Mix 1

 1,20 %

ABN Amro Model fund 6

- 12,15 %

ABN Amro Model fund 1

 0,99 %

Parvest Horizon 30 Euro

- 10,42 %

Parvest Horizon 10 Euro

-0,95 %

Pioneer Mix 5

- 10,23 %

Zdroj:Fincentrum

Máte peníze uložené v zahraničních fondech? Kdy podle vás skončí mizérie akciových trhů? Nastala už vhodná doba pro vstup do akciových fondů? Těšíme se na vaše názory!

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz