Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce 2002: levnější než loni

aktualizováno 
Nesem vám noviny, poslouchejte. Nejsou však z betlémské krajiny, ale od obchodníků, rybářů a lesníků. A svádějí k optimismu: nic z toho, co neomylně patří k Vánocům, výrazně nepodražilo. O něco více než loni stojí jen kapr, korunu navrch zaplatíme za poslání vánočního a novoročního přání, naopak méně za suroviny na výrobu vánočního cukroví a mnohé věci, které si lidé dávají pod stromeček, jako je elektronika či sportovní vybavení.

Radost z nižších cen si dopřáváme díky velké konkurenci zejména hypermarketů, které vsadily na předvánoční slevy. Týkají se například aktuálního sportovního vybavení, jako jsou snowboardy, brusle, lyže či zimní sportovní oblečení, a to i přesto, že sezona je teprve na začátku a v jiných letech přicházelo zlevnění až po ní. Například lyžařské bundy, které stojí běžně tři a čtyři tisíce, nabízejí obchodníci o pět set až tisíc korun levněji. Na slevy lákají zejména velké obchodní řetězce prostřednictvím letáků, které dodávají přímo do poštovních schránek.

Kdo se však zcela spolehne na údaje z nich a vydá se do prodejny pro konkrétní věc, může být někdy zklamán. Zejména „supervýhodné“ nabídky jsou omezené, a to časově, ale i počtem kusů. Na každého zájemce se nemusí dostat, proto se vyplatí na letácích číst i informace „pod čarou“ - dokdy akce platí, případně kolik zboží daného typu bude v prodeji. Jeden ze sportovních obchodů nabízí na titulní straně svého reklamního letáku značkové lyže i s vázáním za necelé čtyři tisíce korun, tedy téměř o dva tisíce levněji než běžně. Zároveň však upozorňuje, že takových sad má k dispozici pouze padesát.

Jak se změnily ceny - Vánoce 2001 x 2002 

Kapr, kg

+ 1 až 3 koruny

Ozdoby

ceny se nemění

Vánoční úklid

ceny se nemění

Vánoční cukroví

ceny se nemění

Dopisy, pohled

+ 1 koruna

Obyčejný balík, 2 až 5 kg

+ 2 koruny

Televize, 72 cm úhlopříčka

- 1500 korun

Mobilní telefon s předplacenou kartou

- 1000 korun

Myčka

- 2000 korun

Poznámka: ceny u televize, mobilního telefonu a myčky platí pro stejný typ zboží

Podle údajů Českého statistického úřadu jsou levnější než loni touto dobou až na výjimky také všechny suroviny, ze kterých se dělá vánoční cukroví - vajíčka, máslo, cukr i mléko. O dvě koruny klesla cena pomerančů a o pět dokonce u banánů. Nepatrné zdražení v rozmezí jedné až pěti korun za kilo hlásí rybáři u cen kaprů, podobně podražil také rum. Rozdílné ceny počítají v obchodech v různých částech republiky, zatímco kilo másla stálo v polovině listopadu v Olomouckém kraji 93 korun, v Jihočeském o sedm korun víc.

Ceny elektroniky výrazně klesly

Kdo vydržel bez digitálního fotoaparátu či DVD přehrávače až do letošních Vánoc a bude ho rodině kupovat pod stromeček, může hodně ušetřit. Podobně jako v případě další elektroniky, u níž ceny výrazně klesly. V nabídce některých velkých řetězců se najde například jednodušší DVD i za čtyři tisíce korun, tedy za cenu běžného videorekordéru. Značkový přístroj pro náročnější je možné koupit za sedm až osm tisíc, zatímco loni nebyly výjimkou ceny nad deset tisíc korun.     

Hit Vánoc posledních let, mobilní telefony, poněkud ustupují ze slávy. Důvod je prostý, trh je téměř nasycen, mobil vlastní už osm z deseti lidí. Ti, kteří se pro něj rozhodnou až nyní, zaplatí za shodný typ méně než před rokem, pro všechny klienty jsou určeny soutěže s lákavými cenami.  

K výrobku dostanete dárek navíc

Přemýšlíte o využití splátkového prodeje pro vánoční nákupy? Zajímavé informace, které se věnují této oblasti naleznete v příloze splatky.idnes.cz

Klenotníci nabízejí snížené ceny šperků či hodinek, ve vánočním balení s dárkem v podobě budíku se objevují například i multivitaminy v lékárně. Tradiční vánoční balíčky se objevují v drogeriích, a to jak v hypermarketech, tak v prodejnách s luxusní kosmetikou. Předvánoční období je v jejich případě skutečně obdobím, kdy se dá ušetřit. Například k vůním patřícím do kategorie luxusních za více než tisíc, ale spíše za několik tisíc korun přidávají výrobci a obchodníci navíc zdarma další kosmetiku, která se samostatně prodává obyčejně za několik set korun. „Balíčky s kosmetikou jsou hity letošních Vánoc, zvlášť když obsahují něco navíc, ať už kosmetiku nebo batůžek či etuje,“ potvrzuje Martina Čermáková z Teska.

Kde lze nakoupit levněji

* kapry přímo na sádkách nebo podnikových prodejnách rybářství
* vánoční stromky v hájenkách, zahradnictvích nebo stáncích zřízených přímo jimi
* základní suroviny pro výrobu cukroví v hypermarketech

* dárky po internetu se slevou až 15 procent

Obchody rozšiřují prodejní dobu, přijímají bez problémů platební karty, nabízejí nákup na splátky a prodlužují běžnou záruční dobu. Ve větších nákupních centrech pohlídají za nevelký příplatek také malé děti ve speciálních koutcích. 

Přibylo také internetových obchodů, člověk nemusí prorážet davy kupujících, ale v klidu vybírat dárky z domova a ještě ušetří, protože po internetu se nakupuje o deset až patnáct procent levněji než v kamenných obchodech.

Bez starostí ale s příplatkem

Mít 24. prosince ráno byt jako obrázek, všechno připravené k večerní slavnosti a řešit jen to, jak nejlépe strávit zbývající čas, to je sen hodně vzdálený běžné rodinné realitě. Na poslední chvíli se uklízí, peče, vaří a balí se dárky a s pěnou na rtech a oroseným čelem pak rodina usedá ke štědrovečernímu stolu. Jak z toho ven? Řadu věcí lze objednat na zakázku, ale volný čas je vždy vykoupen vyššími výdaji. Například doma dělané vánoční cukroví přijde o polovinu levněji než kupované nebo na zakázku, dá se objednat štědrovečerní pohoštění, nebo naopak u dodávkové služby jen suroviny pro jeho zhotovení. Ceny za potraviny obvykle kopírují ty v běžných obchodech, nákup prodražuje cena za dopravu.

Bojíte se, že vás Vánoce připraví o všechny úspory? Jak vnímáte změny cen, které byly ve spojení s nadcházejícím svátkem zmíněny? Využijete před Vánocemi nějaký úvěrový produkt? Těšíme se na vaše názory.

Vánoce se kvapem blíží. Budou dražší, levnější nebo srovnatelné s loňskými? Jak zahýbou našimi peněženkami? Přečtěte si velké aktuální téma, které se zabývá letošními vánočními náklady.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Kvíz: Znáte výhody finančních produktů, na které přispívá stát?

Ilustrační snímek

Některé finanční produkty přinášejí výhody, jako jsou státní příspěvek či daňové odpočty. Na druhou stranu, pokud...

U pojištění dětí neřešte prkotiny, zaměřte se na vážná rizika

Ilustrační snímek

Na internetových srovnávačích cen povinného ručení tráví mnozí každoročně spoustu času a zjišťují, kde se pojistit...

Smíšená manželství si budou vybírat právo, které rozdělí majetek

Ilustrační snímek

Od ledna začne v Česku platit nové nařízení EU, která dává smíšeným manželstvím možnost vybrat si, podle jakého práva...

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Kurzy.cz Zájem o baterie do elektrických vozů a čínská kampaň za čisté ovzduší způsobily, že poptávka po grafitu roste. Na trh h...

Najdete na iDNES.cz