Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce a prázdná peněženka: co s tím?

aktualizováno 
Ačkoliv vánoční klid a pohoda se za peníze koupit nedají, na dárky je potřebovat budete. Zájem o hotovostní půjčky proto v tomto období výrazně stoupá. Je možné několika tisíci vylepšit rodinnou pohodu? Možná ano, pozor však na to, abyste nepřeplatili celou půjčku třeba dvakrát.
Peníze, bankovky

Peníze, bankovky - Peníze - ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

Banky hlásí, že zájem o hotovostní půjčky výrazně stoupá. Bazary si na málo práce stěžovat také nemohou. Vánoce jsou tady a peníze na jejich zabezpečení v mnoha rodinách chybějí.

Pokud se pro ně rozhodnete jít do banky, máte poměrně velkou naději na úspěch. Banky úvěry vyřizují na počkání, zájemci nepotřebují k jejich přidělení ani ručitele. Stačí jim jen potvrzení příjmů, které nemusí dosahovat zázračné výše. Česká spořitelna dá například dvacetitisícový úvěr zájemci s čistým měsíčním příjmem 6300 korun, pro stotisícový je potřeba jen 7800 korun.

„Tyto limity platí pro svobodného zaměstnance, který nesplácí žádné jiné půjčky, neplatí si pojistky ani třeba výživné na děti. Rodina s dětmi musí mít samozřejmě příjmy o něco vyšší,“ vysvětluje Helena Matuzsná ze spořitelny. Sazby úroků začínají například u Raiffeisenbank na 7,9 procenta ročně, i u ostatních bank se nejnižší úroková sazba vejde do 10 procent. Vyřízení úvěru trvá od několika minut u GE Money Bank do čtyř dnů u Citibank. Zdálo by se, že není co řešit.

Co když banka nepůjčí nic?

Pokud však máte dluhy někde jinde nebo když splácíte moc jiných úvěrů, odejdete pravděpodobně z banky s prázdnou. „Samozřejmě rádi prodáváme půjčky, ale na druhou stranu nechceme, aby byl klient splácením příliš zatížen. Riskovali bychom tím jeho i své problémy,“ říká k tomu Pavel Hejzlar z ČSOB.

I splátkové společnosti, které též poskytují hotovostní úvěry, se brání poskytovat půjčku klientům, kteří by mohli mít problémy s placením. „Své klienty prověřujeme v registru SOLUS,“ potvrzuje například Andrea Dobšíková ze společnosti Home Credit. Klienti, které banky a splátkové společnosti odmítnou, mají ještě jednu šanci. Půjčku mohou dostat až do domu od společnosti Provident Financial nebo na účet od Profirealu.

Půjčují i klientům, které banky považují za rizikové, ale za podstoupení toho rizika si nechají řádně zaplatit. Kdo si třeba půjčí 10 000 korun u Providentu, zaplatí za ně 14 820. Během půl roku. Roční procentní sazba nákladů je v takovém případě 405,2 procenta. Ke cti firmy nutno dodat, že tuto informaci nijak netají na své webové prezentaci.

Ještě donedávna působila v oblasti nebankovních půjček i firma Credit House, podle údajů v obchodním rejstříku je však na jednatele firmy vyhlášena exekuce. Ostatní společnosti, které nabízejí půjčky na internetu či pomocí letáčků, obvykle zprostředkovávají půjčky pro banky, takže se u nich klient setká se známou lustrací v bankovním registru.

TEST SPOTŘEBITELSKÝCH ÚVĚRŮ BANK¨
PLÁTKOVÉ SPOLEČNOSTI: kolik stojí dárky na splátky?

Levnější půjčku hledejte doma

Existují i jiné způsoby, jak přijít k penězům. Nejlevněji obvykle vychází půjčka od členů rodiny či kamarádů. Nebývá sice dlouhodobá, zato je levnější o úrok, který se dost často mezi kamarády neúčtuje. „Aby přátelský vztah vydržel bez úhony, je dobré i v tomto případě sepsat o půjčce smlouvu,“ říká pražský advokát Vojtěch Tříska, „předejde se tak mnohým nedorozuměním.“

Kdo nemá bohaté příbuzné a přátele, často se rozhlíží doma, zda nenajde věci, které by mohl postrádat a přitom by je dokázal zpeněžit. V second handu tak může odložit oblečení, které nosil před dietou, v mobilním bazaru záložní telefon ze šuplíku. Pozor však na optický klam – věcí, které máme doma, si často ceníme víc, než kolik bychom za ně dostali v bazaru.

Paní Iva z Brna se například chtěla v bazaru zbavit několika nevhodných svatebních dárků, které sice ze slušnosti vybalila, ale vlastně se jí nelíbily. Varnou konvici, teflonovou pánev ani jogurtovač však v bazaru nechtěli. „Uspěla jsem až ve třetím,“
vzpomíná, „a pomohla si k šesti stovkám.“

Jak poznáte, kdy jde o lichvu, a jak se jí můžete bránit? Na co dát pozor u zprostředkovatelů úvěru? Jaké náležitosti má mít smlouva o půjčce? Čtěte v našem aktuálním tématu.

Jak řešíte případné finanční nesnáze? Bojíte se dluhů, nebo si půjčujete, kde se dá? A co si myslíte o společnostech poskytujících úvěry s RPSN v řádech stů? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond

Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz