Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letošní vánoční brigáda: i více než dvě stovky za hodinu

  • 1
Ještě před pár lety byl problém sehnat vůbec nějakou vánoční brigádu, ale díky nízké nezaměstnanosti se situace obrací. O brigádníky je letos zájem a i za pár týdnů si můžete slušně vydělat.

Pokud jste se rozhodli si před Vánoci přivydělat, nastal ten správný čas. Firmy již od října nabírají zaměstnance, aby byly schopné zvládnout předvánoční nápor.

„Z pohledu zaměstnavatelů je přelom října a listopadu klíčový pro zajištění potřebných kapacit. Uchazeč o brigádu tedy udělá nejlépe, když nebude hledání odkládat,“ doporučuje manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Podle jeho zkušeností největší poptávka po brigádnících každoročně vzniká v logistických centrech e-shopů, které mají za úkol zajistit včasné doručení zásilek do domácností. Jedná se tedy o skladníky a expedienty, pracovníky balicích linek, kurýry a další profese.

„Nábor do Amazonu nyní kulminuje a platová nabídka je nadstandardní, nabírá ale například i společnost UPS,“ potvrzuje marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad Alžběta Honsová. Brigádníci se letos uplatní prakticky všude, od logistických center a skladů, přes obchody a nejrůznější služby (například foto produkty) až po turistický ruch. Mimo Prahu a velká města se brigády týkají zejména předvánočního prodeje nebo výroby zboží, které míří do předvánočních prodejů.

„Brigádníci jsou velmi vítáni také v maloobchodech, které se snaží ustát předvánoční nápor zákazníků; tam jde zejména o pozice pokladních a pracovníky na doplňování zboží,“ doplňuje Halbrštát. Značná poptávka je i v oblasti zákaznického servisu a prodeje, kde jsou velmi žádaní telefonní konzultanti či asistenti prodeje. S tím souvisí i typicky předvánoční nabídka pozic prodavačů ve stáncích na vánočních trzích a hostesek či promotérů na specializovaných akcích v nákupních centrech

Odměny brigádníkům rostou

A jak je to letos s platy? „Výše odměny u brigádníků začíná na 130 korunách za hodinu, náplní práce je především doplňování zboží a také obsluha pokladen,“ říká tisková mluvčí Lidl Česká republika Zuzana Holá.

Manipulant v PPL si může vydělat 110 až 120 Kč za hodinu, brigádník s vlastním autem ale až 140 Kč nad vynaložené náklady plus příplatky za extra doručené balíky. „V Praze a okolí jsme zaznamenali roční růst průměrné mzdy brigádníka ze 130 na 150 Kč za hodinu, není však výjimkou, že kvalifikovaný zaměstnanec získá hodinovou mzdu i výrazně vyšší než dvě stovky,“ shrnuje Halbrštát.

Zvyšování odměn potvrzuje i Česká pošta. „Na předvánoční provoz poptáváme celkem pět tisíc brigádníků, jejich odměna může dosáhnout až na 170 korun na hodinu,“ říká mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Jen pro srovnání, v roce 2016 byla hodinová odměna brigádníka u pošty 110 korun, loni 145 korun.

Jste na úřadu práce? I brigádu musíte nahlásit

Pokud jste evidováni jako uchazeči o zaměstnání na úřadu práce, můžete si v rámci takzvaného nekolidujícího zaměstnání přivydělat, ale musíte o tom úřad práce informovat, a to nejpozději v den nástupu do práce. Přivýdělek je ovšem možný pouze na základě pracovního nebo služebního poměru anebo dohody o pracovní činnosti. „Měsíční výdělek, respektive odměna, nesmí v tomto případě přesáhnout polovinu minimální mzdy, tedy 6 100 Kč hrubého,“ upozorňuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Po dobu trvání brigády nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jakmile brigáda skončí, začne vám podporu úřad zase vyplácet.

„V případě uzavření dohody o provedení práce se jedná o překážku, která brání v tom, aby byl uchazeč o zaměstnání dále veden v evidenci Úřadu práce ČR,“ doplňuje Beránková.

, pro iDNES.cz