Vánoční večírky od A do Z

Vánoční večírek by měl být v každém případě událostí, na kterou budou všichni dlouho a rádi vzpomínat. Přípravu byste proto neměli podcenit.

Firemní party probíhají v různém duchu - od těch neformálních, kterých se účastní jen samotní zaměstnanci až po okázalé, které velké firmy pořádají nejen pro své pracovníky, ale i pro obchodní partnery. "Při plánování večírku je nutné vědět především kolik osob chceme pozvat a jaký máme na danou akci rozpočet," vysvětluje specialista na marketing Vojtěch Studnička.

Podle toho zvolíme místo, kde se večírek uskuteční a sestavíme občerstvení. "Chceme-li hosty zaujmout, měli bychom dát večírku nějaký motiv," radí Studnička. Oblíbené jsou například historické náměty, kdy jsou hostesky i obsluhující personál oblečeni v barokních kostýmech a program se skládá třeba z šermířských soubojů.

Klidně se zeptejte, co na sebe
"Na večírek by se měli připravit nejen organizátoři, ale i hosté," říká Radana Novotná, konzultantka v oboru image. Party je především společenskou událostí, proto je důležité zvolit správné oblečení.

Etiketa v kostce
 

Společensky méně významná osoba zdraví jako první osobu společensky významnější

Na rozdíl od pozdravu, ruku podává jako první osoba společensky významnější

Osobu společensky méně významnou představujeme osobě společensky významnější

Muž nikdy nesedí při rozhovoru se stojící ženou

Při rozhovoru nebo projevu je nevhodné mít ruce v kapsách

Ve dveřích má přednost žena, starší osoba nebo šéf, ale do restaurace vstupuje jako první muž

Na úzkém schodišti jde jako první nahoru žena a schod níže za ní muž. Dolů to platí obráceně.

Lidé, kteří vycházejí ze dveří či vystupují z dopravních prostředků mají přednost

"Pokud nejsou požadavky na oděv uvedeny na pozvánce, není od věci se na to zeptat třeba tehdy, když potvrzujeme přijetí pozvání," doporučuje Novotná. Na party bychom neměli přijít celí vyhladovělí. Zamířit přímo od vchodu rovnou k rautovým stolům je totiž neslušné.

Víte, jak pozdravit?
Nejčastější formou společenského kontaktu je pozdrav. Zdravíme při vstupu do místnosti a pozdravem se loučíme, když odcházíme. Zdravíme své přátele a známé, své nadřízené i podřízené. Zásadním pravidlem je, že společensky méně významná osoba zdraví jako první osobu společensky významnější, tedy muž ženu, podřízený nadřízeného, mladší staršího.

"Pokud však potká šéf svého asistenta s dámským doprovodem, neměl by čekat na pozdrav, ale sám by měl pozdravit jako první," uvádí Radana Novotná a dodává: "Pamatujte, že pozdravit je zdvořilost, ale odpovědět povinnost."

Stisk ruky má být energický
Důležité je vědět, jak a kdy podat ruku. Většina z nás ví, že zásadně podáváme pravou ruku. Mnoho lidí si ale není jistých v tom, kdo ji podává jako první. Na rozdíl od pozdravu, ruku podává jako první osoba společensky významnější. "Při podání a stisku ruky se mnohdy setkáváme se dvěma extrémy: siláci nám div nezlomí všechny kosti, naopak nesmělí lidé podávají ruku stylem leklá ryba nebo jen konečky prstů," popisuje Novotná.

"To vše je špatně. Stisk ruky má má působit energicky a být přiměřeně dlouhý a středně silný," vysvětluje. Při podání ruky se díváme druhému do očí, stisk ruky můžeme doprovodit úsměvem či malou úklonou.

Více konverzovat - méně konzumovat
Každé společenské setkání předpokládá především konverzaci účastníků. Umět se představit, být představen nebo představit jiného je důležitým předpokladem zahájení rozhovoru. Při představování sebe sama většinou používáme větu: "Dovolte, abych se představil, jmenuji se ..." a doplníme své jméno. Seznamujeme-li kolegu se svými přáteli, jako první představujeme osobu společensky méně významnou tomu, kdo má vyšší společenské postavení.

Důležitým pravidlem každého večírku je: více konverzovat - méně konzumovat. Což platí především o alkoholických nápojích. Na party nejdeme přece proto, abychom se společensky unavili, ale abychom se blíže seznámili s kolegy, nebo abychom se navzájem lépe poznali se svými obchodními partnery . Celovečerní postávání v koutě, stejně jako nepřetržité obléhání stolů s občerstvením či nejistá chůze na konci firemní akce nám body v očích nadřízených nepřidají.