Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vaše úspory: Nedejte šanci vykradačům kont

aktualizováno 
Říká se, že peníze uložené v bance sice nepřinesou žádný zisk, ale alespoň jsou v bezpečí. Skutečně, doba, kdy krachovala jedna banka za druhou, se zdá být pryč. Existují však nástrahy, kvůli kterým můžete přijít o pár korun, ale třeba rovnou o všechny úspory.
Kreditní karta

Kreditní karta | foto: Profimedia.cz

Pozor! Hacker útočí

Riziko skrývají především služby přímého bankovnictví. Konto ovládané po internetu může být podle nich zranitelné i přesto, že banka nabídne dobrý systém ochrany a klient dodržuje všechna pravidla bezpečného přihlašování. A to ve chvíli, kdy není dostatečně chráněn jeho počítač a dřímá v něm takzvaný trojský kůň, který umožní, aby do něj přes internet pronikli i jiní uživatelé. Ti pak mohou přečíst přihlašovací kódy.

Jak se trojský kůň do počítače dostane? Například tak, že si otevřete e-mail od neznámého odesílatele s nebezpečnou přílohou. Anebo stačí kliknout na některou z internetových stránek. Přičemž na první pohled nejste schopni poznat, že skrývá nebezpečí. Podle odborníka na problematiku bezpečnosti internetu Jiřího Nápravníka trojskými koni vybavují hackeři, tedy lidé, kteří ohrožují cizí počítače, stránky nějak přitažlivé pro obě pohlaví. Například muži rádi otevírají adresy s tematikou automobilových sportů či erotiky, ženy stránky o kráse...

Ve Sdružení obrany spotřebitelů zase nedávno zaznamenali případ takzvaného phishingu, který ohrožoval klienty Citibank. „Elektronická zpráva se tváří, jako by pocházela od klientovy banky, a požaduje zaslání důvěrných údajů pro obsluhu jeho běžného účtu,“ uvádí zástupkyně Sdružení Klára Přikrylová. Hodně se svými penězi hazardujete, i pokud se hlásíte k účtu z veřejného počítače v internetových kavárnách či na pracovišti.

Když banku, tak bezpečnou

Za rizikový faktor považují odborníci i nízký stupeň ochrany přenášených dat. Existuje totiž několik úrovní zabezpečení bankovních stránek. Mezi bankami i v rámci nich se tyto způsoby liší. Například klient České spořitelny si může vybrat – buď se zadarmo přihlašuje pomocí alfanumerického hesla, nebo zakoupí za necelých tisíc korun
autorizační čipovou kartu a ročně bude za její provoz platit 320 korun.

První způsob sice nic nestojí, ale je mnohem nebezpečnější. Šimon Formánek, spolumajitel firmy Studioiq, která se zabývá mimo jiné poradenstvím v oblasti hackingu, míní, že internetové bankovní účty na heslo „jsou pro děti“. Naopak za nejlépe zabezpečený považuje účet eBanky s elektronickým klíčem.

popisekPLATBA OTISKEM PRSTU
Bezpečná, ale nereálná? Omyl!

„Ohroženi jsou všichni. Nejen majitelé kont s velkými zůstatky, kde probíhá mnoho transakcí, ale i konto ženy na mateřské s deseti tisíci korun,“ říká Jiří Nápravník. Internet je podle něj pro zloděje poměrně bezpečné „loviště“ a každá oběť je zajímavá.

Proti hlasům, které upozorňují na nedostatky bezpečí sítě, vystupují banky. Zástupci velkých bankovních domů se shodují, že dosud neřešili napadení kont, anebo šlo jen o jednotlivé případy. „Za pět let služby internetového bankovnictví jsme ještě nezaznamenali případ vykradení účtu,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

V Citibank uvedli, že zaznamenali několik ojedinělých případů, kdy klienti sami poskytli prostřednictvím odpovědi na podvodný e-mail číslo své platební karty a bezpečnostní heslo pro přihlášení do internetového bankovnictví, nebo jim bylo heslo „odhlédnuto pres rameno“.

Komerční banka řešila několik případů neoprávněného čerpání z klientských účtů v roce 2003 a 2004. „Tyto případy se vyznačovaly tím, že nebyly narušeny bezpečnostní systémy přímého bankovnictví, ale byly zneužity bezpečnostní prvky klienta,“ říká mluvčí banky Marie Petrovová. Dodává, že loni a letos se žádný případ neobjevil.Banky proto také stále zdokonalují systém ochrany přenášených dat a upouštějí od těch nejjednodušších způsobů, respektive vylepšují stávající metody.

Plastové vysavače účtu

Další hrozbu pro vaše peníze představují platební karty. A to nejen v případě, že nakupujete, nakupujete... a přestáváte sledovat stav svého konta. Kromě vás samotných mohou prostřednictvím karty vysát účty i zloději, kteří si například zjistí PIN – třeba tak, že vám hledí přes rameno u bankomatu, případně do něj nainstalují zařízení, které karty kopíruje. Anebo vám rovnou kartu ukradnou. Fyzicky, případně po internetu, když s ní po síti platíte na nezabezpečených stránkách.

Vykradený účet?

Připravte se na problémy Zatímco proti odcizení karty a následnému vyloupení účtu se můžete pojistit a banky většinou nesou po nahlášení ztráty odpovědnost za zcizenou sumu (kromě případů, kdy je použit PIN), se škodou způsobenou vykradením internetového účtu je to složitější. „Pokud by k něčemu takovému došlo, každý případ bychom řešili individuálně a závěr o odpovědnosti za způsobenou škodu bychom učinili až na základě vyšetřování konkrétního trestného činu,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Může se stát, že se celá věc dostane až k soudu. Pokud však soud rozhodne, že měl například váš počítač slabiny v zabezpečení, budete mít nejspíš smůlu. Ukradených peněz se můžete domáhat jen u zloděje a to bývá značně problematické. Podvodů s kartami je víc „Případy vykradených účtů přes internetové či telefonní bankovnictví ani zdaleka nedosahují počtu podvodů s platebními kartami. Banky však tlačí klienty, aby ovládali své účty dálkově, a tím roste i počet potenciálních obětí,“ míní Jiří Nápravník. Dodává, že v posledních letech bylo přes moderní komunikační kanály vykradeno několik účtů.

„Konkrétně se jednalo o zneužití internetového a telefonního bankovnictví. Šetřením se zjistilo, že klienti postupovali podle doporučení, které jim daly banky, a přesto byla zneužita jejich identita,“ říká. Uvádí dokonce jiný příklad, kdy banka neuznala reklamaci přesto, že policie i finanční arbitr potvrdili, že konto vykradl konkrétní pachatel.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz