Vzetí do vazby samo o sobě nezakládá důvod pro výpověď či okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnance. Ilustrační snímek

Vzetí do vazby samo o sobě nezakládá důvod pro výpověď či okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnance. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do vazby s pravidelným platem? Pro normálního zaměstnance nemožné

  • 84
Normální zaměstnanec, který se ocitne ve vazbě, si zpravidla bere neplacené volno a může dostat za určitých okolností i vyhazov z práce. Obviněný poslanec David Rath dál pobírá plat ve výši 58 tisíc korun hrubého a přijde jen o měsíční 29tisícové náhrady na reprezentaci či ošacení.

Jaký má finanční dopad, když se do vazby dostane normální člověk, který je zaměstnaný? Vysvětluje advokátka Veronika Plešková z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Může zaměstnavatel vyhodit vazebně stíhaného zaměstnance okamžitě z práce? Pokud ano, z jakých důvodů?
Vzetí do vazby samo o sobě nezakládá důvod pro výpověď či okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnance. Vždy však bude záležet na důvodech, pro které je tento zaměstnanec trestně stíhán. Pokud je to například kvůli podezření ze spáchání trestného činu vraždy svého příbuzného, podmínky pro jednostranné skončení pracovního poměru zaměstnavatelem splněny nebudou. Tyto případně nastanou až po pravomocném odsouzení daného zaměstnance.

Nepřehlédněte

Jestliže však zaměstnanec bude stíhán pro podezření ze spáchání trestného činu, který souvisí s výkonem jeho pracovní činnosti, nelze vyloučit, že s ním zaměstnavatel rozváže pracovní poměr pro porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci, neboť zákonné předpoklady pro uplatnění výpovědi či okamžitého zrušení budou v takových situacích zpravidla splněny.

Může se vazebně stíhaný zaměstnanec dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu?
V případě vzetí do vazby může zaměstnanec zaměstnavatele požádat o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy, běžně označovaného jako "neplacené volno", na dobu trvání vazby. Dle našich zkušeností zaměstnavatelé těmto požadavkům zpravidla vyhovují.

Co když se zaměstnavatel nedozví, že je zaměstnanec ve vazbě? Může taková situace nastat a jaký to má případný dopad?
Ano, v praxi mohou takové případy skutečně nastat, neboť obviněný zaměstnanec využije svého práva garantovaného trestním řádem a prohlásí, že s takovým vyrozuměním nesouhlasí. Za těchto okolností je pravděpodobné, že zaměstnavatel po určité době doručí zaměstnanci na jemu poslední známou adresu okamžité zrušení pracovního poměru pro neomluvenou absenci.

Pokud se prokáže, že byl vazebně stíhaný člověk nevinný, může se domáhat toho, aby ho vzali zpět do práce?
Pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru, zaměstnanec nepodal žalobu na určení neplatnosti takového skončení pracovního poměru nebo mu soud nevyhověl, může samozřejmě požádat dřívějšího zaměstnavatele o uzavření nového pracovního poměru. Bude nicméně záležet pouze na zaměstnavateli, zda jeho požadavku vyhoví a dohodne se na uzavření nové pracovní smlouvy.

Má nevinný člověk nárok na nějaké odškodnění?
Dle platné právní úpravy má osoba, na níž byla vazba vykonána, právo na náhradu škody způsobené rozhodnutím o vazbě, jestliže bylo proti ní trestní stíhání zastaveno, jestliže byla obžaloby zproštěna nebo jestliže byla věc postoupena jinému orgánu. Svůj nárok musí daná osoba uplatnit u ministerstva spravedlnosti. Případná kompenzace by se podle sjednocujícího stanoviska občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu z letošního ledna měla pohybovat mezi 500 až 1 500 korunami za každý den trvání neoprávněné vazby.