Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vám vznikne automaticky tehdy, když manžel nebo manželka zahyne při pracovním úrazu. Ilustrační snímek

Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vám vznikne automaticky tehdy, když manžel nebo manželka zahyne při pracovním úrazu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vypočtená vdovská a vdovecká penze je pro řadu lidí nepříjemný šok

  • 726
Řada lidí se mylně domnívá, že po zemřelém manželovi či manželce dostane důchod ve stejné výši, na jaký měla nárok zesnulá osoba, nebo jen o něco málo nižší. Přiznaná penze je pak pro mnohé velkým rozčarováním i šokem, jaký to má dopad na životní úroveň pozůstalého.

"Letos mi zemřela maminka. Byla už v penzi, měsíčně dostávala důchod zhruba 13,5 tisíc korun. Tatínek je rovněž v penzi, jeho starobní důchod je necelých 12 tisíc korun měsíčně. Po mamince mu přiznali vdovecký důchod jen ve výši 2 700 korun, nemyslel si, že dostane po její smrti tak málo peněz. Teď mu po zaplacení nájmu a dalších nutných výdajů moc peněz na živobytí nezbývá," říká paní Zuzana z Prahy.

Podobná rozčarování jsou v Česku běžná. Řada lidí totiž netuší, jak se vdovské a vdovecké penze vypočítávají a na co má pozůstalá osoba ve skutečnosti nárok. Potvrzuje to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Kdy vznikne na vdovský/vdovecký důchod nárok

Pokud ovdovíte, je dobré vědět, že nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vám vznikne automaticky tehdy, když manžel nebo manželka zahyne při pracovním úrazu. Stejně tak na něj vznikne automaticky nárok, jestliže byl zemřelý v invalidním, nebo starobním důchodu.

Při tragických úmrtích, kdy nejde o pracovní úraz, rozhoduje o přiznání pozůstalostní penze to, zda by zemřelému ke dni jeho smrti vznikl nárok na invalidní důchod. Ten je v tomto případě dán například splněním potřebné doby pojištění. Od roku 2012 vzniká nárok i v případě, jestliže v době smrti splní zemřelý podmínky pro nárok na předčasnou penzi.

Zapamatujte si:

Kdy mají vdova/vdovec a děti nárok na pozůstalostní důchod

Jestliže zemřelý (zemřelá):

  • Zemřel(a) na následky pracovního úrazu
  • Pobíral(a) starobní důchod
  • Pobíral(a) invalidní důchod
  • Ke dni smrti splnil(a) podmínky nároku na starobní důchod
  • Ke dni smrti splnil(a) podmínky nároku na předčasný starobní důchod.
  • Ke dni smrti splnila(a) podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod

zdroj: ČSSZ

Kolik činí vdovský/vdovecký důchod

Vdovský a vdovecký důchod se skládá ze dvou částí – procentní a základní výměry. Základní výměra vdovského a vdoveckého důchodu je stejná jako u ostatních druhů důchodů a její výši určuje zákon, v roce 2013 činí 2 330 korun. Procentní výměra se zjednodušeně řečeno zjišťuje z dosahovaných výdělků a získané doby pojištění.

Nepřehlédněte

"Výše procentní výměry vdovského nebo vdoveckého důchodu však činí 50 procent procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který měla nebo by měla nárok zesnulá osoba v okamžiku úmrtí," upozorňuje Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Příklad 1 Vdova, která nepobírá žádný důchod

Žena, která ovdověla, pracuje, nepobírá žádný důchod. Její zemřelý manžel pobíral starobní důchod, který k datu úmrtí činil 14 530 Kč měsíčně, z toho 12 200 Kč činila procentní výměra a 2 330 Kč základní výměra.

  • Ženě tedy bude náležet procentní výměra vdovského důchodu ve výši 6 100 Kč (50 procent z 12 200 Kč).
  • Vdovský důchod ženy bude včetně základní výměry 2 330 Kč činit celkem 8 430 Kč měsíčně.

Příklad 2 Vdovec, který nepobírá žádný důchod

Muž, který ovdověl, nepobírá žádný důchod. Jeho zemřelá manželka také nepobírala žádný důchod, důchodového věku pro starobní důchod ještě nedosáhla. Procentní výše jejího invalidního důchodu, na který by měla nárok v době smrti, by činila 10 228 Kč měsíčně.

  • Procentní výměra vdoveckého důchodu muže bude tedy činit 50 procent procentní výměry, tj. 5 114 Kč, a základní výměra 2 330 Kč.
  • Vdovecký důchod bude muži náležet ve výši 7 444 Kč měsíčně.

U souběhu nároku mohou nastat dvě situace

Dojde-li k souběhu nároků na výplatu vdovského či vdoveckého důchodu a starobního nebo invalidního důchodu, mohou nastat dvě základní situace:

  1.  Pokud je výše obou důchodů rozdílná, vyplácí se vyšší důchod v plné výši (včetně základní výměry) a z nižšího důchodu polovina procentní výměry.
  2. Je-li výše obou důchodů stejná, krátí se na polovinu procentní výměra vdovského či vdoveckého důchodu.

Příklad 3 Vdova, která již pobírá starobní důchod

Žena pobírá starobní důchod 12 270 Kč měsíčně, z toho 9 940 Kč činí procentní výměra a 2 330 Kč základní výměra. Zemřelému manželovi náležel k datu úmrtí starobní důchod ve výši 15 470 Kč měsíčně, z toho 13 140 Kč činila procentní výměra a 2 330 Kč základní výměra.

Ženě po manželovi náleží vdovský důchod a jeho výše činí polovinu procentní výměry, tedy 6 570 Kč (50 procent z 13 140 Kč). Procentní výměra starobního důchodu ženy činí 9 940 Kč – je tedy vyšší, než procentní výměra vdovského důchodu. Ženě proto při souběhu důchodů bude vyplácena částka ve výši 15 555 Kč měsíčně, protože:

  • procentní výměra starobního důchodu náleží v plné výši, tj. ve výši 9 940 Kč měsíčně,
  • základní výměra ve výši 2 330 Kč měsíčně náleží pouze jednou, a to ke starobnímu důchodu,
  • 50 procent procentní výměry vdovského důchodu (tj. 50 procent z procentní výměry 6 570 Kč) činí 3 285 Kč měsíčně.

Dobré je také vědět, že od ledna 2012 stát přitvrdil a pro nárok na tuto penzi platí přísnější pravidla. Na vdovský či vdovecký důchod například ztratí nárok všichni, kdo uzavřou nový sňatek. Razantně se také zkrátila lhůta pro obnovu nároku na vdovský a vdovecký důchod, a to z předchozích pěti let na nynější dva roky. Citelně to pocítí všichni, kterým se kvůli tvrdosti zákona již výplata pozůstalostní penze po zemřelém manželovi či manželce neobnoví.

Podrobnosti o podmínkách, kdy se pozastaví výplata vdovské a vdovecké penze a v jakých případech se může nárok na tento důchod obnovit, čtete zde.