Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve volnu vyřezává betlémy

aktualizováno 
Jiří Čermák patří k několika málo lidem v Praze, kteří vyrábějí a prodávají betlémy. Pro něj je to však hlavně koníček, kterému se již osm let věnuje spíše ve volném čase.
Zhotovení jedné figurky trvá zhruba půl hodiny.

Zhotovení jedné figurky trvá zhruba půl hodiny. | foto: Profimedia.cz

"Ročně vyrobím zhruba sto figurek," říká. Přestože se živí především rámováním a paspartováním, jeho část betlému můžete vidět například na hradě Křivoklát, kdy v rámci jednoho z ročníků Křivořezání, tedy několikadenního setkání amatérských i profesionálních řezbářů, vyrobil pro tamní betlém figurky tří pastýřek. Spolu se svou dcerou, která je restaurátorka, pak opravoval i dřevěný betlém v břevnovském klášteře.

"Pracuji s lipovým dřevem, což je tradiční řezbářský materiál. Je totiž měkké a dobře se zpracovává," říká Jiří Čermák. Pro svoji práci se inspiroval příbramskými betlémy. "Každá oblast má pro svůj betlém typické figurky. Mě nejvíce zaujaly ty z Příbrami, které horníci po staletí po večerech vyráběli jako přivýdělek. Zaujalo mě hlavně jejich zpracování a barevnost," dodává s tím, že se při výrobě snaží zachovat nejen vzor figurek, ale i staré postupy výroby.

Figurka za půl hodiny

"Líbí se mi, že si kdykoliv ve volném čase mohu vzít dlátka a rydla na dřevořez, sednout si třeba před dům a začít pracovat," vysvětluje, proč se betlémy staly jeho zálibou. "Přes celý rok vyřezávám a pak vše od listopadu do prosince prodám. Když někdo chce, můžu mu vyřezat betlém třeba i do týdne," dodává. Na nezájem zákazníků si nemůže stěžovat. Přesto se však nechce vzdát profese rámaře. Řadu let totiž pracoval jako vedoucí paspartové dílny Národní galerie a snil o tom, že jednou si otevře rámařskou dílnu. To také v roce 1993 na pražské Liboci udělal.

"Na rámování mě baví právě to, že vidím množství krásných obrazů," vysvětluje. Navíc betlémy mu prý zdaleka nejdou tak dobře jako rámování obrazů a paspartování. "Moje figurky jsou ještě tak trochu statické," říká. Právě zachycení pohybu považuje za vůbec nejnáročnější. Naopak je jedno, jestli dělá malé anebo velké postavičky. "Stačí, když se je naučíte dělat v určitém poměru. Ten se pak zmenšuje anebo zvětšuje. To je snadné," dodává.

Zhotovení jedné figurky mu trvá zhruba půl hodiny. Vyřezává z malých, asi pěticentimetrových kousků několik let vyschlého dřeva. "Na rozdíl od rámování u toho musím hodně přemýšlet a právě to mě na betlémech baví," vysvětluje Jiří Čermák. Špalíček dřeva si totiž musí dobře rozvrhnout, aby na figurkách ve finále nechyběly ruce nebo nohy.

Vyřezaný kus dřeva natírá i několika vrstvami plavené křídy, která se rozpouští v klihu. "Vznikne tak jakýsi tmel, kterým zahladím nerovnosti," upřesňuje. Když křídový roztok zaschne, přijdou na řadu tempery. "Na samotný závěr se figurka s pomocí štětce natře včelím voskem rozpuštěným v terpentýnu anebo v benzinu. To jí dodá sametový lesk. Samozřejmě bych mohl jít do drogerie a koupit něco modernějšího, ale ta klasická práce mě baví, je to přece můj koníček. Bez těch starých postupů by neměla svůj půvab," poznamenává Jiří Čermák.  

Raději málo, nebo více figurek?

Betlémy mohou být různé - na podložce, pověšené na zdi v rámu, v košíku anebo pod skleněným poklopem. Z chlebového těsta, papíru, dřeva i třeba cínu. Mohou mít 200 figurek nebo jen tři. Je jen na vás, jaký si vyberete. "Základ je Svatá rodina, k ní se přidávají tři králové a pak lidé, kteří do jesliček nesou dary - pekaři, rybáři… a samozřejmě také ovce… Malé betlémy mají zhruba patnáct figurek. Když bydlíte v paneláku, je asi nemožné mít doma betlém přes celou stěnu. Podle mě je ideální nejdříve si koupit malý betlém a pak případně časem přidat další postavičky," radí.

Rámař Jiří Čermák (58 let)

Jeho pracovní doba je nepravidelná; pracuje podle toho, jak je třeba. Je vyučený knihař, mistr uměleckého řemesla. Volno nejraději tráví v okolí svého domu. Relaxuje při procházkách se psem v pražské Divoké Šárce.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz