Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve zkušební době nebuďte Neználek ani brouk Pytlík

aktualizováno 
Podpis smlouvy je jen dílčí vítězství. Čeká vás ještě jeden úkol: uspět ve zkušební době. Čtěte 5 tipů, jak ji dobře využít.

Málokterý zaměstnavatel vám nabídne pracovní smlouvu bez zkušební doby. Řada z nich ji bere jen jako formální pojistku. Jiní však využívají času k tomu, aby si čerstvého zaměstnance opravdu otestovali.

Pokud jste s novým rokem vyměnili práci, je právě teď ta nejvhodnější doba k zamyšlení, jak se svou zkušební dobou naložit. Přečtěte si několik užitečných pravidel:

I já si chci zaměstnavatele vyzkoušet
Na zkušební době jste se s firmou dohodli jako její rovnocenný partner. I ona by se tedy měla ve vašich očích osvědčit jako dobrý zaměstnavatel. Protože na vzájemné testování vědomě přistoupila, nemůže od vás v jeho průběhu čekat bezmeznou loajalitu. Na konci každého týdne si zhodnoťte, zda vám vyhovují zadávané úkoly, poměr mezi příjmem a množstvím práce, kolegové i celková atmosféra ve firmě. Pokud tomu tak není, klidně se poohlížejte po jiných příležitostech. S kolegy o tom nemusíte vůbec mluvit.

Drahé školení slibuje delší kariéru
Jestliže vás zaměstnavatel hned po nástupu poslal na nákladné školení, pravděpodobně nepatří mezi ty, kteří by si uchazeče definitivně vybírali až v průběhu zkušební doby. Čím víc peněz do vás investuje, tím víc dokazuje své přesvědčení, že si vás vybral správně. Pokud jste už během prvních týdnů dostali vytištěné vizitky či zaměstnanecké výhody, pak vězte, že v téhle firmě není běžné propustit zaměstnance ve zkušební době jen tak pro nic za nic.

Nehrajte si na brouka Pytlíka
Někteří uchazeči dělají ve zkušební době tu chybu, že "přepálí" začátek. Zaměstnavatele chtějí zaujmout kromobyčejnou aktivitou, neotřelými nápady a zlepšováky. Ty jsou zpravidla velmi naivní - navrhovat změny může jen ten, kdo dostatečně pozná prostředí. Šéf i kolegové si neoblíbí nováčka, který jim hned od začátku radí, co mají dělat. Nezdravě sebevědomému všeumělovi neodpustí ani drobné selhání, které by všem novým spolupracovníkům tolerovali.

Nezaujme ani plachý Neználek
Firma si vás vybrala, protože počítá s tím, že něco umíte. Přestože první měsíce v práci jsou časem pozorování, neodmítejte zadávané úkoly s tím, že jste nováčci. Takovou obhajobu můžete používat jen v mezilidských vztazích s kolegy, kteří se vás příliš brzy snaží začlenit do neformálních skupin. Odmítněte se zabývat hodnocením druhých, dokud jednotlivé kolegy dobře nepoznáte. Máte-li pochybnosti, že zvládnete nějaký pracovní úkol, poproste šéfa, aby vám přidělil „patrona“ z řad služebně starších kolegů. Nezvykejte si prosit o pomoc náhodně vybrané spolupracovníky, které to může obtěžovat.

Špatný učitel vychová špatného žáka
Většinu pracovních dovedností získáte až v praxi. Jestliže vám pomocníka nevybere šéf, dejte si pozor, koho si vezmete za neformálního učitele. Nováček se často mylně domnívá, že všichni jeho kolegové své práci dobře rozumějí a mohou mu pomoci, aby se zdokonalil. Tendenci ujmout se nově příchozího však mnohdy mívají lidé, kteří se nedokážou sami dostatečně realizovat a nikdo je nebere vážně. Nový zaměstnanec je ideální příležitostí, aby si na něm spravili sebevědomí. Učte se proto jen od kolegů, kteří jsou respektovaní a ve firmě už třeba povýšili. Špatně vybraný učitel vás může stáhnout s sebou ke dnu.

Rada MF DNES: chtějte vědět, kolik dostanete za 3 měsíce
V některých firmách vám dají podepsat mzdový výměr s nízkou částkou a slíbí, že vám po zkušební době mzdu zvýší. Na takové slovo se nespoléhejte a chtějte předem písemně sjednat, kolik budete po třech měsících brát.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA SPEDICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz