Ve zkušební době nebuďte Neználek ani brouk Pytlík

Podpis smlouvy je jen dílčí vítězství. Čeká vás ještě jeden úkol: uspět ve zkušební době. Čtěte 5 tipů, jak ji dobře využít.

Málokterý zaměstnavatel vám nabídne pracovní smlouvu bez zkušební doby. Řada z nich ji bere jen jako formální pojistku. Jiní však využívají času k tomu, aby si čerstvého zaměstnance opravdu otestovali.

Pokud jste s novým rokem vyměnili práci, je právě teď ta nejvhodnější doba k zamyšlení, jak se svou zkušební dobou naložit. Přečtěte si několik užitečných pravidel:

I já si chci zaměstnavatele vyzkoušet
Na zkušební době jste se s firmou dohodli jako její rovnocenný partner. I ona by se tedy měla ve vašich očích osvědčit jako dobrý zaměstnavatel. Protože na vzájemné testování vědomě přistoupila, nemůže od vás v jeho průběhu čekat bezmeznou loajalitu. Na konci každého týdne si zhodnoťte, zda vám vyhovují zadávané úkoly, poměr mezi příjmem a množstvím práce, kolegové i celková atmosféra ve firmě. Pokud tomu tak není, klidně se poohlížejte po jiných příležitostech. S kolegy o tom nemusíte vůbec mluvit.

Drahé školení slibuje delší kariéru
Jestliže vás zaměstnavatel hned po nástupu poslal na nákladné školení, pravděpodobně nepatří mezi ty, kteří by si uchazeče definitivně vybírali až v průběhu zkušební doby. Čím víc peněz do vás investuje, tím víc dokazuje své přesvědčení, že si vás vybral správně. Pokud jste už během prvních týdnů dostali vytištěné vizitky či zaměstnanecké výhody, pak vězte, že v téhle firmě není běžné propustit zaměstnance ve zkušební době jen tak pro nic za nic.

Nehrajte si na brouka Pytlíka
Někteří uchazeči dělají ve zkušební době tu chybu, že "přepálí" začátek. Zaměstnavatele chtějí zaujmout kromobyčejnou aktivitou, neotřelými nápady a zlepšováky. Ty jsou zpravidla velmi naivní - navrhovat změny může jen ten, kdo dostatečně pozná prostředí. Šéf i kolegové si neoblíbí nováčka, který jim hned od začátku radí, co mají dělat. Nezdravě sebevědomému všeumělovi neodpustí ani drobné selhání, které by všem novým spolupracovníkům tolerovali.

Nezaujme ani plachý Neználek
Firma si vás vybrala, protože počítá s tím, že něco umíte. Přestože první měsíce v práci jsou časem pozorování, neodmítejte zadávané úkoly s tím, že jste nováčci. Takovou obhajobu můžete používat jen v mezilidských vztazích s kolegy, kteří se vás příliš brzy snaží začlenit do neformálních skupin. Odmítněte se zabývat hodnocením druhých, dokud jednotlivé kolegy dobře nepoznáte. Máte-li pochybnosti, že zvládnete nějaký pracovní úkol, poproste šéfa, aby vám přidělil „patrona“ z řad služebně starších kolegů. Nezvykejte si prosit o pomoc náhodně vybrané spolupracovníky, které to může obtěžovat.

Špatný učitel vychová špatného žáka
Většinu pracovních dovedností získáte až v praxi. Jestliže vám pomocníka nevybere šéf, dejte si pozor, koho si vezmete za neformálního učitele. Nováček se často mylně domnívá, že všichni jeho kolegové své práci dobře rozumějí a mohou mu pomoci, aby se zdokonalil. Tendenci ujmout se nově příchozího však mnohdy mívají lidé, kteří se nedokážou sami dostatečně realizovat a nikdo je nebere vážně. Nový zaměstnanec je ideální příležitostí, aby si na něm spravili sebevědomí. Učte se proto jen od kolegů, kteří jsou respektovaní a ve firmě už třeba povýšili. Špatně vybraný učitel vás může stáhnout s sebou ke dnu.

Rada MF DNES: chtějte vědět, kolik dostanete za 3 měsíce
V některých firmách vám dají podepsat mzdový výměr s nízkou částkou a slíbí, že vám po zkušební době mzdu zvýší. Na takové slovo se nespoléhejte a chtějte předem písemně sjednat, kolik budete po třech měsících brát.

,