Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve zkušební době vám během prvních 14 dní nemoci zaměstnavatel výpověď dát nemůže

aktualizováno 
Onemocnět můžete i během zkušební doby nebo hned po ztrátě zaměstnání. Jak to ale bude s proplácením náhrady mzdy a nemocenské v takových situacích? Přečtěte si, jak postupovat v konkrétních situacích.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ještě loni během pracovní neschopnosti vyplácela "nemocenskou" správa sociálního zabezpečení. Od Nového roku však platí nový zákon, podle kterého jsou dávky ze sociálního pojištění hrazeny až od 15. dne nemoci.

Náhradu mzdy do té doby proplácí zaměstnavatel, a to od 4. dne pracovní neschopnosti kromě sobot a nedělí. Žádost o výplatu dávky se podává u zaměstnavatele, který ji předává správě sociálního zabezpečení.

Jsem ve zkušební době

Pokud se do pracovní neschopnosti dostanete ve zkušební době, může vás napadnout, že firma by se vaším propuštěním mohla snažit vyhnout placení náhrady mzdy. Nikoli. Přestože ve zkušební době můžete dostat výpověď kdykoli bez udání důvodu, právě oněch 14 dní nemoci jste chráněni zákonem a pobíráte od firmy náhradu mzdy.

"Po uplynutí této doby zaměstnavatel pracovní poměr zaměstnance zrušit může, i když ještě neskončila jeho pracovní neschopnost," upozorňuje Klára Valentová, specialistka na pracovní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Rozhodně se, pokud onemocníte během tříměsíční zkušební doby, zkušební doba o čas strávený v pracovní neschopnosti prodlouží. Takže pokud jste byli nemocní tři týdny, skončí vám tříměsíční zkušební doba za tři měsíce a tři týdny.

Dal jsem výpověď

Pokud onemocníte ve výpovědní době, stále vám náhradu mzdy od 4. do 14. dne proplácí zaměstnavatel. Pak dostáváte dávky od správy sociálního zabezpečení. V případě, že ochoříte například tři dny před ukončením pracovního poměru a výpovědní doba by tak měla uplynout ve chvíli, kdy jste v pracovní neschopnosti, nezapočítává se období pracovní neschopnosti do výpovědní doby.

Zaměstnavatel vám bude od 4. kalendářního dne vyplácet náhradu mzdy. Pracovní poměr přitom skončí až po uplynutí zbývající části výpovědní doby po skončení nemoci.

Jsem v ochranné lhůtě

Po vašem odchodu ze zaměstnání se dostáváte do sedmidenní ochranné lhůty. Po tuto dobu ještě platí sociální pojištění, tedy pokud onemocníte na déle než dva týdny, budete dostávat dávky od správy sociálního zabezpečení - ovšem až od 15. dne nemoci.

Jestliže jste se mezitím zaevidovali na úřadě práce, budete podle tiskové mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatavy Baďurové pobírat od 4. do 14. dne nemoci podporu v nezaměstnanosti. Pak přijdou na řadu dávky ze sociálního pojištění, které budete dostávat až do doby, než vás lékař uschopní. Vyplácení podpory se přeruší.

příklad

Je vám méně než 50 let a máte nárok na podporu v délce pěti měsíců. Jestliže vás do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru skolí nemoc, budete podporu v nezaměstnanosti pobírat první dva týdny.

Od 15. dne budete dostávat od úřadu nemocenskou.

Zbytek podpory vám bude úřad vyplácet až po uzdravení, bez ohledu na to, jak dlouho jste stonali.

Jsem bez práce

Jinak je to případě, že onemocníte až po ochranné lhůtě, ale jste registrováni na úřadě práce. Podporu v nezaměstnanosti tak budete pobírat i v době nemoci. Nárok na ni se však vaší pracovní neschopností neprodlužuje, takže po jejím vypršení budete dostávat jen dávky hmotné nouze - příspěvek na živobytí a bydlení, o který si zažádáte na obecním úřadě. (Je-li váš stav velmi vážný, mohou vám pomoci sociální pracovnice v nemocnici.) U těchto dávek se sledují nejen příjmy, ale i majetek - který byste mohli prodat.

Nejsem evidován

"Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou je uznána dočasně neschopnou práce," zdůrazňuje specialistka na pracovní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Pokud jste tedy onemocněli jako nezaměstnaní a nestihli jste se zaregistrovat na úřad práce, půjdete se na něj zaevidovat až po skončení nemoci.

Jestliže vám už také vypršela sedmidenní ochranná lhůta, nemáte nárok na nic. V takové situaci vám může pomoci jen obecní úřad, od kterého budete dostávat minimum - tedy jen dávky hmotné nouze. U nich se však sleduje i to, jaký jste v posledních třech měsících měli příjem, a pokud byl průměrný, můžete dávky dostávat až později, neboť se počítá s tím, že máte něco našetřeno. Konkrétní podmínky nároku na dávky pomoci v hmotné nouzi vždy zkonzultujte na místně příslušném pověřeném obecním úřadě.

Firma je v insolvenčním řízení

"Pokud je zaměstnavatel v insolvenčním řízení a zaměstnanec je v dočasné pracovní neschopnosti, uplatní nárok na náhradu mzdy u insolvenčního správce," vysvětluje Klára Valentová. Pokud insolvenční správce náhradu mzdy nevyplatí ve správné výši a včas, je třeba obrátit se na soud.

Můžete také okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud vám nevyplatí náhradu mzdy nebo jakoukoli její část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. V tu chvíli vám vzniká nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz