Zvolené ženy dostanou zdarma mentory, kteří jim poradí a pomohou uskutečnit jejich kariérní cíle. Ilustrační snímek

Zvolené ženy dostanou zdarma mentory, kteří jim poradí a pomohou uskutečnit jejich kariérní cíle. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve vedení velkých firem připadá na dvanáct mužů jen jedna žena

  • 74
Ve statutárních orgánech stovky největších českých firem působí jsou ženy zastoupeny jen z pouhých 7,6 procenta. Průměr Evropské unie je přitom dvanáct procent. Podle Evropské komise jsou taková čísla žalostně nízká.

Proto se Evropská komise chystá projednat regulační opatření, které by mohlo obměnit vedení firem kotovaných na burze, a to v poměru zhruba dva muži na jednu ženu.

"Některé evropské země už začaly přijímat legislativní opatření, která ženám otevřou cestu do nejvyšších statutárních orgánů podniků. V Norsku platí kvóta 40 procent žen ve vedení už déle, nyní ji zavádějí i ve Francii, kde musí být splněna do roku 2016," říká Jan Spáčil ze společnosti Deloitte Corporate Governance Centrum, která statistiku o nízkých počtech žen ve statutárních orgánech zveřejnila.

Hlaste se do Equilibria

Česká republika zatím žádné kvóty nechystá, firmy je odmítají a politici na ně netlačí. Existuje ovšem projekt Britské obchodní komory Equilibrium – mentorování talentovaných žen, jehož cílem je dovést vybrané manažerky do nejvyššího vedení firem.

Zkuste využít

Britská obchodní komora vyhlašuje další ročník programu, jehož cílem je zvýšit počet žen v představenstvech a na pozicích nejvyššího managementu. O projektu čtěte více zde.

"Zvolených 10 až 20 žen, které mají chuť posunout se ve své kariéře dál, k sobě dostane zdarma zhruba na jeden rok takzvané mentory, tedy už úspěšné manažerky či manažery, kteří je budou motivovat, poradí jim a pomohou jejich kariérní cíle uskutečnit," říká Petra Janíčková, výkonná ředitelka Britské obchodní komory.

Loňský první ročník byl podle Janíčkové velmi úspěšný a všechny talentované ženy ve své kariéře postoupily. "Tři ženy z patnácti se přestěhovaly za prací mimo Českou republiku, tři si založily svůj vlastní byznys, další dvě se vrátily dříve z rodičovské dovolené motivované zpět do práce a ostatní rostly v rámci hierarchie svých firem," říká Petra Janíčková a dodává: "Díky projektu si ženy uvědomily, kam v kariéře směřují a jak se dá sladit rodina a zaměstnání."

Z Ostravy do Vídně

Loňským Equilibriem prošla například Eva Novotná, která má nyní na starosti globální strategický nákup v mezinárodní společnosti Flextronics. Díky projektu si dodala odvahu a účastnila se výběrového řízení v Rakousku, které vyhrála. Ukončila pracovní poměr ve firmě Brose v Ostravě a přestěhovala se do Vídně.

Může se hodit

Toužíte po lepší práci? Pomůžeme Vám při hledání. Denně žhavé pracovní nabídky najdete na jobDNES.cz.

"Za mentorku jsem měla úspěšnou manažerku a podnikatelku Olgu Girstlovou. Osobně jsme se za ten necelý rok setkaly asi pětkrát. Na schůzkách jsem si zrekapitulovala studijní, pracovní i osobní život, své cíle a sny. Vyhodnotila své možnosti a zvážila nové výzvy. Chtěla jsem se ve své kariéře posunout dál," říká Eva Novotná, která díky podpoře mentorky našla odvahu k nové etapě svého pracovního života. Účast v projektu ji také utvrdila v tom, že s podobnými problémy zápasí řada žen.

Podmínkou Britské obchodní komory je, aby účastnice programu dál pomáhaly ženám v kariérním růstu.