Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

aktualizováno 
Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i nastavení větráku, někomu může vadit váš parfém, nebo propocené oblečení. Jak v době veder vycházet s kolegy?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Nápoje

Možná tím naštvete své šéfy, ale ti by měli vědět, že jakmile teplota na pracoviště přesáhne hranici 34 °C, musí zaměstnavatel zajistit takzvané ochranné nápoje. „Minimálním množstvím ochranného nápoje je 1,5 litru na pracovníka za směnu, při extrémních venkovních podmínkách se jedná až o 2,5 litru,“ přibližuje Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire.

Více podrobností najdete v článku „Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy“.

2.Klimatizace a větráky

Pracoviště, která jsou vybavená klimatizací, mohou být v tropických vedrech přívětivou oázou. Nastavení klimatizace v parných dnech však bývá častým předmětem sporů. Přílišný chlad totiž může vést k různým onemocněním. 

„Podle nařízení vlády se místnosti nemají ochlazovat na méně než 24,5 stupně Celsia. Týká se to především kanceláří. Tam, kde lidé pracují v pohybu, může teplota klimatizace klesnout na 23 °C, proto firmy investují do oddělených ovládacích panelů klimatizace. Díky nim je možné nastavovat teplou v kancelářích podle jednotlivých zón,“ říká Tomáš Surka.

Kde není klimatizace, pomohou v horkém létě větráky. Ty by ovšem měly být nastaveny tak, aby neobtěžovaly kolegy u okolních stolů.

3.Oblečení

Oblékání do práce vždy souvisí s tím, jaké máte pracovní úkoly na daný den. „V případě, že strávíte celý den na svém pracovišti, můžete zvolit uvolněnější styl oblékání,“ říká Tomáš Surka.

Jak dodává, plážové nebo dovolenkové oblečení však nemusí na kolegy v práci působit příjemně. „Stále je dobré nezapomínat na to, že sandály, kraťasy a tričko s palmou nepatří do každé kanceláře. Výjimkou jsou start-upové a jim podobné firmy, kde uvolněná atmosféra panuje po celý rok,“ poznamenává.

Pokud máte v programu pracovní schůzky s lidmi z jiných firem, neměli byste ani v tropických dnech upouštět od běžného standardu. Vyřešit se to dá tak, že se na jednání s klientem převlečete do obleku a po konci schůzky se vrátíte k letnímu oblečení.

4.Parfémy a deodoranty

Říct v práci kolegovi či kolegyni, že se potí a příliš nevoní, může dotyčného naštvat. Může se to však týkat i vás. Nezapomínejte proto používat vhodné deodoranty a parfémy. 

Ovšem jen v takové míře, abyste své okolí neobtěžovali potem, ani přílišnou vůní parfému. Doporučuje se také lehké a funkční oblečení z přírodních materiálů a samozřejmostí by měla být jeho častější výměna. Propocené prádlo sice váš nos nemusí příliš cítit, okolí to však může vnímat jinak.

5.Přestávky nebo piknik

Pokud teplota na pracovišti přesáhne 36 °C, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců. „Někteří zaměstnavatelé situaci řeší tak, že zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu, nebo častěji zařazují přestávky. Některé firmy organizují v letním horku netradiční pracovní pikniky, které se mohou konat například někde u řeky. Tím pracovníkům zpříjemní horký pracovní den,“ říká Tomáš Surka.

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Jakým zvířetem byste chtěli být? Proč padají takové otázky u pohovoru

Ilustrační snímek

Není optimálnější doba, než se poohlédnou po lepší práci. U pohovoru však mohou zaznít záludné otázky, na které...

Práce na smlouvu a dohodu. Jaké jsou rozdíly a jaká vám vzniknou práva

Ilustrační snímek

Přivýdělků existuje spousta, ale vyznat se v nich může být oříšek. Zatímco v některých inzerátech nabízejí...

Kdy a jak si říct o lepší plat, aby vás šéfové neodmítli

Ilustrační snímek

Je ve vaší firmě běžné, že stávající pracovníci nedostávají přidáno? Nenechte se odradit a zkuste si o zvýšení říct. Je...

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Kurzy.cz Ještě před pár týdny řada komentátorů na trhu varovala před napřimující se výnosovou křivkou. Tedy před tím, že sazby ...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++ (30-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 70 000 KčNajdete na iDNES.cz