Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

aktualizováno 
Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i nastavení větráku, někomu může vadit váš parfém, nebo propocené oblečení. Jak v době veder vycházet s kolegy?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Nápoje

Možná tím naštvete své šéfy, ale ti by měli vědět, že jakmile teplota na pracoviště přesáhne hranici 34 °C, musí zaměstnavatel zajistit takzvané ochranné nápoje. „Minimálním množstvím ochranného nápoje je 1,5 litru na pracovníka za směnu, při extrémních venkovních podmínkách se jedná až o 2,5 litru,“ přibližuje Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire.

Více podrobností najdete v článku „Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy“.

2.Klimatizace a větráky

Pracoviště, která jsou vybavená klimatizací, mohou být v tropických vedrech přívětivou oázou. Nastavení klimatizace v parných dnech však bývá častým předmětem sporů. Přílišný chlad totiž může vést k různým onemocněním. 

„Podle nařízení vlády se místnosti nemají ochlazovat na méně než 24,5 stupně Celsia. Týká se to především kanceláří. Tam, kde lidé pracují v pohybu, může teplota klimatizace klesnout na 23 °C, proto firmy investují do oddělených ovládacích panelů klimatizace. Díky nim je možné nastavovat teplou v kancelářích podle jednotlivých zón,“ říká Tomáš Surka.

Kde není klimatizace, pomohou v horkém létě větráky. Ty by ovšem měly být nastaveny tak, aby neobtěžovaly kolegy u okolních stolů.

3.Oblečení

Oblékání do práce vždy souvisí s tím, jaké máte pracovní úkoly na daný den. „V případě, že strávíte celý den na svém pracovišti, můžete zvolit uvolněnější styl oblékání,“ říká Tomáš Surka.

Jak dodává, plážové nebo dovolenkové oblečení však nemusí na kolegy v práci působit příjemně. „Stále je dobré nezapomínat na to, že sandály, kraťasy a tričko s palmou nepatří do každé kanceláře. Výjimkou jsou start-upové a jim podobné firmy, kde uvolněná atmosféra panuje po celý rok,“ poznamenává.

Pokud máte v programu pracovní schůzky s lidmi z jiných firem, neměli byste ani v tropických dnech upouštět od běžného standardu. Vyřešit se to dá tak, že se na jednání s klientem převlečete do obleku a po konci schůzky se vrátíte k letnímu oblečení.

4.Parfémy a deodoranty

Říct v práci kolegovi či kolegyni, že se potí a příliš nevoní, může dotyčného naštvat. Může se to však týkat i vás. Nezapomínejte proto používat vhodné deodoranty a parfémy. 

Ovšem jen v takové míře, abyste své okolí neobtěžovali potem, ani přílišnou vůní parfému. Doporučuje se také lehké a funkční oblečení z přírodních materiálů a samozřejmostí by měla být jeho častější výměna. Propocené prádlo sice váš nos nemusí příliš cítit, okolí to však může vnímat jinak.

5.Přestávky nebo piknik

Pokud teplota na pracovišti přesáhne 36 °C, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců. „Někteří zaměstnavatelé situaci řeší tak, že zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu, nebo častěji zařazují přestávky. Některé firmy organizují v letním horku netradiční pracovní pikniky, které se mohou konat například někde u řeky. Tím pracovníkům zpříjemní horký pracovní den,“ říká Tomáš Surka.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz