Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

aktualizováno 
Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i nastavení větráku, někomu může vadit váš parfém, nebo propocené oblečení. Jak v době veder vycházet s kolegy?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Nápoje

Možná tím naštvete své šéfy, ale ti by měli vědět, že jakmile teplota na pracoviště přesáhne hranici 34 °C, musí zaměstnavatel zajistit takzvané ochranné nápoje. „Minimálním množstvím ochranného nápoje je 1,5 litru na pracovníka za směnu, při extrémních venkovních podmínkách se jedná až o 2,5 litru,“ přibližuje Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire.

Více podrobností najdete v článku „Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy“.

2.Klimatizace a větráky

Pracoviště, která jsou vybavená klimatizací, mohou být v tropických vedrech přívětivou oázou. Nastavení klimatizace v parných dnech však bývá častým předmětem sporů. Přílišný chlad totiž může vést k různým onemocněním. 

„Podle nařízení vlády se místnosti nemají ochlazovat na méně než 24,5 stupně Celsia. Týká se to především kanceláří. Tam, kde lidé pracují v pohybu, může teplota klimatizace klesnout na 23 °C, proto firmy investují do oddělených ovládacích panelů klimatizace. Díky nim je možné nastavovat teplou v kancelářích podle jednotlivých zón,“ říká Tomáš Surka.

Kde není klimatizace, pomohou v horkém létě větráky. Ty by ovšem měly být nastaveny tak, aby neobtěžovaly kolegy u okolních stolů.

3.Oblečení

Oblékání do práce vždy souvisí s tím, jaké máte pracovní úkoly na daný den. „V případě, že strávíte celý den na svém pracovišti, můžete zvolit uvolněnější styl oblékání,“ říká Tomáš Surka.

Jak dodává, plážové nebo dovolenkové oblečení však nemusí na kolegy v práci působit příjemně. „Stále je dobré nezapomínat na to, že sandály, kraťasy a tričko s palmou nepatří do každé kanceláře. Výjimkou jsou start-upové a jim podobné firmy, kde uvolněná atmosféra panuje po celý rok,“ poznamenává.

Pokud máte v programu pracovní schůzky s lidmi z jiných firem, neměli byste ani v tropických dnech upouštět od běžného standardu. Vyřešit se to dá tak, že se na jednání s klientem převlečete do obleku a po konci schůzky se vrátíte k letnímu oblečení.

4.Parfémy a deodoranty

Říct v práci kolegovi či kolegyni, že se potí a příliš nevoní, může dotyčného naštvat. Může se to však týkat i vás. Nezapomínejte proto používat vhodné deodoranty a parfémy. 

Ovšem jen v takové míře, abyste své okolí neobtěžovali potem, ani přílišnou vůní parfému. Doporučuje se také lehké a funkční oblečení z přírodních materiálů a samozřejmostí by měla být jeho častější výměna. Propocené prádlo sice váš nos nemusí příliš cítit, okolí to však může vnímat jinak.

5.Přestávky nebo piknik

Pokud teplota na pracovišti přesáhne 36 °C, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců. „Někteří zaměstnavatelé situaci řeší tak, že zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu, nebo častěji zařazují přestávky. Některé firmy organizují v letním horku netradiční pracovní pikniky, které se mohou konat například někde u řeky. Tím pracovníkům zpříjemní horký pracovní den,“ říká Tomáš Surka.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Kolik si mohou přivydělat důchodci a které příjmy se nezdaňují?

Ilustrační snímek

Spousta penzistů ráda využije příležitosti vydělat si k penzi nějakou tu korunu. I práce důchodců však má svá pravidla....

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Lidi nejsou a nebudou

Lidi nejsou a nebudou

Kurzy.cz Firmy, máte pocit, že na trhu práce máte teď problém obsadit volné pracovní místo? Tak se připravte, že to bude ještě h...

Najdete na iDNES.cz