Vedro vám může zkrátit směnu

Pondělní vedra donutila některé úřady pustit své zaměstnance domů. Zaměstnavatelům podobné chování ukládá zákon.

Praha - Podniky na nynější vedra reagují vesměs lidsky, pochvalují si odbory. Podle možností se snaží zkracovat pracovní dobu, zajišťují také větší dodávky vody a jiných nápojů. Reakci na vysoké teploty jim ostatně ukládá zákon. Podle něj by teplota na pracovišti neměla překročit 28 stupňů, pokud ovšem není vyšší například kvůli používané technice.

Krátkodobě ale tato teplota může být překročena vmimořádně teplých dnech, přičemž zákon za mimořádně teplý den považuje ten, kdy je přes třicet stupňů. Podniky ale mají povinnost zajistit svým pracovníkům dostatečnou výměnu vzduchu. Podniky na extrémní podmínky myslí „I drobní zaměstnavatelé se v těchto parných dnech snaží svým zaměstnancům vyjít vstříc, ať už jde o zajištění dostatečného množství tekutin či větších úlev od práce,“ míní mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová.

Firmy například zvyšují počet a délku pauz, dodávají tekutiny, nebo dokonce zkracují pracovní dobu. Zkrácení se vypočítává na základě tabulek náročnosti práce, které jsou součástí nařízení vlády o ochraně zdraví zaměstnanců z roku 2001. Pracovníci spadají do několika tříd. V třídě I, té nejlehčí, jsou třeba kancelářské práce, ale také jeřábníci.

Těm zákon v takovém vedru, jako bylo v pondělí, zkracuje pracovní dobu přibližně na šest a půl hodiny. Ti, kteří spadají do nejvyšší třídy, by v šestatřicetistupňových vedrech měli pracovat jen něco málo pod tři hodiny, zákonná, „krátkodobě únosná doba práce“ je u nich ale pouhých sedmnáct minut.