Praha - skleněné město? - Pořízeno v průchodu mezi Masarykovým nádražím a Labutí

Praha - skleněné město? - Pořízeno v průchodu mezi Masarykovým nádražím a Labutí. (červenec 2006) | foto: Pavel Bakalář

Veletržní historie

Veletržní historie Prahy se začala psát před více než 200 lety, když byla v roce 1791 u příležitosti slavné korunovace jednoho z posledních českých králů Leopolda II. v Praze uspořádána průmyslová výstava v pražském Klementinu, první toho typu v kontinentální Evropě.

O sto let později, tedy v roce 1891 proběhla Všeobecná zemská jubilejní výstava jako symbol vrcholícího národního i ekonomického úsilí českého národa, která dala vzniknout holešovickému areálu a řadě dalších pražských reálií. Ve dvacátých letech minulého století se pokračovatelem staly Pražské vzorkové veletrhy, které Praze zanechaly Veletržní palác. V té době patřila Praha mezi nejvýznamnější veletržní centra Evropy.

Po více než půl století se veletrhy v devadesátých letech do města vrátily a Praze se otevřela šance stát se znovu celoevropsky významným místem konání průmyslových, obchodních i spotřebních výstav a veletrhů. Staré výstaviště v Holešovicích již nevyhovovalo kapacitně, stalo se kulturní památkou, a navíc se nachází v dopravně velmi přetížené části města, kde není šance k dořešení logistických návazností potřebných pro moderních kapacitní výstaviště. Proto se hlavní město Praha rozhodlo v roce 1996 připravit a postupně v Praze vybudovat nový veletržní areál, splňující špičkový evropský standard.