Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké jmění z malých investic

aktualizováno 
Kdo by nechtěl maximálně zhodnotit své finance. Ovšem jak dosáhnout vysokého výnosu, když si nemůžete dovolit vysokou jednorázovou investici do podílových fondů? Řešením je pravidelné investování, které je nejen přístupnější mnohem širšímu okruhu investorů, ale je také výhodnější než investování jednorázové.

Řešením je investování pravidelné, které vám umožní pravidelně investovat již částky od 500 korun. Také vzhledem ke skutečnosti, že hodnota podílového listu akciových a smíšených fondů je značně kolísavá, vyplatí se pravidelně nakupovat menší množství podílových listů, namísto jednorázového nákupu většího množství podílových listů. Sníží se totiž riziko nákupu podílového listu za příliš vysokou cenu.

Pokud chcete zhodnotit své peníze lépe než obyčejným spořením či úročením na termínovaném účtu a jste současně ochotni podstoupit určitou míru rizika, máte možnost využít investice do podílových fondů. Ne každý si ovšem může dovolit jednorázovou investici do nákupu podílových listů, která v případě zahraničních fondů mnohde vyžaduje minimální investici kolem třiceti tisíci korun.

Řešením je investování pravidelné, které vám umožní pravidelně investovat již částky od 500 korun. Také vzhledem ke skutečnosti, že hodnota podílového listu akciových a smíšených fondů je značně kolísavá, vyplatí se pravidelně nakupovat menší množství podílových listů, namísto jednorázového nákupu většího množství podílových listů. Sníží se totiž riziko nákupu podílového listu za příliš vysokou cenu.

Tento druh investování v současné době nabízí například Raiffeisenbank, IKS Komerční banky nebo IS České spořitelny. Uvedené společnosti nabízí klientům takové investiční programy, které jsou jednak snáze srozumitelné i laičtější veřejnosti (nabízí zjednodušený výběr investičních cílů, kumulovaných podle rizikovosti a výnosnosti), usnadňují  investorovi operace s jejich podílovými listy a současně je také spravují. Nemalou službu vám také zmíněné společnosti poskytnou již při prvním kontaktu. Pomohou vám totiž charakterizovat vaše investiční dispozice a poradí vám, jaká investiční strategie by pro vás byla nejvhodnější. Při prvním kontaktu se Sporoplánem dokonce můžete vyplnit speciální dotazník, pak dojde k sestavení Sporoplánu „šitého na míru“. Přestože Vám banky dávají k dispozici své odborníky ke konzultaci, je jasné, že banky nemohou mít kvalifikované pracovníky na všech pobočkách. Nemohou si zkrátka dovolit vydržovat na každé pobočce specialistu pouze na podílové fondy, potažmo investice. Proto lze o fundovanosti specialistů s poměrně velkou jistotou pochybovat. Většinou se jedná o pracovníky, kteří prošli krátkým školením a drží se striktně postupů, které jim nadefinovala banka, bez přihlédnutí k aktuální situaci, ve které se jednotlivé fondy nacházejí.

Zajímají-li vás další informace o  téměř 500 fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE

Speciálně na české fondy je zaměřena stránka: fondy.idnes.cz

Princip pravidelného investování je založen na tom, že po sepsání smlouvy o pravidelném investování s investiční společností, zadáte trvalý příkaz k převodu peněz do této společnosti. Ta pak za vás nakupuje podílové listy vámi zvolených podílových fondů a spravuje vám je na svých majetkových účtech. Hodláte-li si vybrat některý z těchto investičních kanálů, neměli byste přehlédnout podmínky, kterými se odlišují. Společný je pro všechny tři společnosti fakt, že nejste vázáni na žádné podmínky pro investování, jakými jsou například běžný účet u banky příslušné společnosti apod. Odlišnosti vyplývají především z investičních možností a z výše poplatků, které jsou s poskytnutými službami investičních institucí spojeny.

Raiffeisenbank opravdu není z nejlevnějších

Raiffeisenbank přišla v tomto oboru s kontem Maraton. Nejedná se o konto v pravém slova smyslu, ale o program, díky kterému máte možnost snadno a pravidelně investovat do zahraničních podílových fondů. Konkrétně investice do zahraničních fondů slibuje vyšší potenciální výnosy a to z toho důvodu, že jsou zahraniční fondy mnohem diverzifikovanější.  Zaměřují se tedy na rozdíl od českých fondů na užší sféru cílových segmentů a mohou tudíž dosahovat výraznější výkonnosti. Potenciální výnosnost investice, máte možnost ovlivnit vlastní volbou typu fondů (z fondů Raiffeisenbank), například výběrem z předem nadefinovaných rizikovo-výnosových kategorií fondů, kterými banka disponuje. Na výběr máte z pěti kategorií, od nejméně rizikových fondů peněžního trhu, až po nejrizikovější fondy akciové. 

Bohužel zde narazíte na poměrně vysoké poplatky (výše poplatků viz tabulka). Ty se skládají ze dvou druhů. Jednak se musíte připravit na poplatky z obchodů a jednak na tzv. správcovské poplatky. Oba poplatky zohledňují druh fondu, do kterého hodláte investovat. Nicméně, ani minimální částka, kterou můžete investovat, není tak nízká, jako u konkurentů. Její výše činí 2000 korun.

Trvalý příkaz, který udává hodnotu prováděných obchodů, je možno libovolně měnit podle vašich potřeb. Musíte ovšem počítat s tím, že vámi požadovaná změna bude provedena přibližně 15 dní po změně trvalého příkazu. Také zmíněných 15 dní je vysoce neflexibilních a oproti oběma konkurentům, které jsme pro naše srovnání vybrali, je banka značně pozadu. Nákup podílových listů se totiž realizuje pravidelně k datu uvedenému ve smlouvě o pravidelném investován tak, že není možno jej promptně změnit.

Felix má cenami navrch

Jak z hlediska poplatků, který investiční společnosti za transakce zaplatíte, tak z hlediska doby realizace trvalého příkazu, se daleko lépe jeví program pro pravidelné investování Felix, IKS Komerční banky. Ten je ovšem laděn mnohem konzervativněji než konto Maraton. Na výběr dostanete pouze ze dvou základních investičních řešení.

1/ konzervativní řešení, které se zaměřuje na střednědobé investice (tedy na 1 rok) a jeho cílem jsou dluhopisové fondy.

2/ velmi konzervativní řešení, které se soustřeďuje na krátké období (několik málo měsíců) a jeho cílem jsou tentokrát fondy peněžního trhu.

K dobru IKS Komerční banky lze také připočíst krátkou dobu, za kterou se projeví změna trvalého příkazu. Jedná se pouze o 2 dny.

Větší diverzifikace rovná se vyšší cena?

Sporoplán IS České spořitelny nabízí, stejně jako konto Maraton, mnohem větší diverzifikaci vašeho portfolia (kategorie od konzervativního po akciovou). To je, podle vámi zvolené kategorie, namixováno ze tří fondů: Sporobond, Sporoinvest a Globaltrend FF. Na vaše přání může být vaše portfolio doplněno i jinými fondy ISČS, především akciovými, které v základní nabídce chybí.

Pro větší názornost vám nabízíme tabulku, ve které můžete porovnat nejen možnosti, ale také výše poplatků, které vám jednotlivé investiční společnosti nabízí:

Dispozice a poplatky

konto Maraton - RB

Felix - IKS KB

Sporoplán - ISČS

Min. investovaná částka

2 000 Kč

500 Kč

1 000 Kč

Invest. období

krátko až dlouhodobé

krátko a střednědobé

krátko až dlouhodobé

Možnosti diverzifikace

vysoké

nízké

vysoké

Správcovský poplatek (roční)

1,5% ročně

0,8% nebo 1,3%*

0 nebo 0,7%** ročně

Poplatek z obchodů

1 - 5%***

0 (pouze 1% za odkup)

0 nebo1,75%****

*0,8% IKS peněžního trhu, 1,3% IKS dluhopisový
** pouze Sporoinvest, ostatní bez poplatku
*** podle rizikovo-výnosové kategorie investice; 5% je např. u Evropského akciového fondu
**** pouze Globaltrend FF, ostatní bez poplatku

Kam fondy Felixe a Sporoplánu investují?

  • IKS dluhopisový (profil fondu) - investuje do českých dluhopisů, především emitovaných státem a polostátními institucemi. V současné době drží více než čtvrtinu vlastního jmění na bankovních účtech.
  • IKS peněžní trh (profil fondu) - největší část portfolia zabírají účty v bankách. Fond investuje především do českých dluhopisů (hlavně státních) a pokladničních poukázek.
  • Sporoinvest (profil fondu) - fond peněžního trhu . Neomezuje se pouze na české dluhopisy, ale výraznou část portfolia umísťuje v zahraničí  (okolo 50%). Přes 25% prostředků se nachází na bankovních účtech.
  • Sporobond (profil fondu) - dlouhopisový fond . Okolo 53% tvoří české dluhopisy (25% státní), 30% zahraniční, především státní dluhopisy. Necelých 20% leží na bankovních účtech.
  • Globaltrend FF (profil fondu) - fond investuje do podílových listů jiných fondů, a to i takových, které nemají povolení Komise pro cenné papíry pro distribuci v České republice. 84% tvoří globální fondy, 15% sektorové fondy.

Ačkoli vám však banka nebo investiční společnost naslibují „vysoké výnosy“, nikdy nesmíte zapomínat na to, že výnosy nejsou na rozdíl od jiných bankovních produktů garantované. Navíc nejsou vaše investice nijak pojištěny. Zariskujete-li s cílem o rozmnožení do rizikovějších fondů, můžete o své penízky snadno přijít.

Na českém trhu samozřejmě neexistují pouze výše uvedené tři programy. Ty jsme vybrali záměrně kvůli jejich největší známosti. Podobné programy pravidelného investování nabízejí i jiné české i zahraniční investiční společnosti. Mezi ně patří např. ČP Invest, OB Invest, ze zahraničních pak fondy Parvest (BNP Paribas), ING Investment Management nebo ABN Amro.

Využíváte pro investice některý ze zmíněných produktů? Jste s ním spokojeni? Myslíte si, že je pravidelné investování výhodnější než jednorázové? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz