Velké peníze našetříte i po malých částkách

  • 1
Kdo se rozhodne z běžného měsíčního příjmu našetřit hromadu peněz, asi tuší, že to nebude rychlé ani jednoduché. Jak investovat, aby se vysněný cíl přiblížil v čase co nejvíc, a přitom aby spoření příliš nezatěžovalo rodinný rozpočet?

Rozhodně je dobré počítat s více spořícími produkty, přinejmenším stavebním spořením, penzijním připojištěním a podílovými fondy. Zatím je podle analýzy ČSOB dosud 53 procent peněz českých domácností uloženo na běžných účtech a termínovaných vkladech, kde neslibují bůhvíjaký výnos.

Jaké vybrat produkty...

Předpokládejme, že se nechcete stát profesionálním finančním poradcem a svůj milion chcete naspořit, aniž byste museli denně sledovat kurzy akcií a situaci na trhu. Nejlépe jednou zadat trvalé příkazy, občas zkontrolovat situaci a maximálně jednou či dvakrát učinit nějakou zásadní změnu v portfoliu.

I po změnách v legislativě je stále velmi výhodným produktem stavební spoření. Státní příspěvky, garantované zhodnocení a relativně nízké poplatky se v něm spojují s vysokým bezpečím – vklad ve stavební spořitelně je ze zákona pojištěn. Daniel Kuchta ze společnosti Fincentrum upozorňuje, že nejefektivnější dobou pro stavební spoření je šest let, potom již ztrácí svoji výhodnost – po ukončení cyklu stavebního spoření proto doporučuje peníze jednorázově vložit do podílových fondů. Současně s tím radí spořit dlouhodobě v akciovém fondu a penzijním připojištění.

Zajímají vás aktuální sazby termínovaných vkladů? Klikněte ZDE.

Hledáte informace o fondech? Navštivte naši speciální přílohu.

... a jakým se vyhnout

Ne všechny finanční produkty jsou vhodné pro každého. Alespoň dvě obecné rady by však budoucí investor měl mít na paměti:

– Vyhněte se životním pojistkám. Daniel Kuchta je při investování nedoporučuje, dokonce s několika vykřičníky. Součástí pojistek je totiž vždy spousta režijních nákladů. I v případě investičního pojištění se platí poplatky, může jít o dvacet či třicet korun měsíčně, ale z vložené pětistovky je to 4 až 6 procent. Zhodnocení, které pojišťovny hrdě hlásí ve výročních zprávách, se pak netýká všech peněz, ale jen částky, která zbyla po odečtení poplatků. V prvním roce trvání smlouvy si navíc ústavy obvykle odečítají 90 až 100 procent vložených peněz. Jako investici lze pojištění brát, když na ně přispívá zaměstnavatel a zároveň užíváte daňových výhod.

– Pokud se vám blíží důchod, spořte opatrně. Jestliže jste až dosud neinvestovali a nejste naprosto dobrodružná povaha, zapomeňte na akcie. Naděje na zisk je stejně vysoká jako riziko ztráty a než se případný pokles vyrovná, může uplynout i deset let. Možná své peníze budete potřebovat dříve. „Starším lidem bych doporučil investici do dluhopisů a peněžního trhu – výnos bude pomalu, ale stabilně stoupat. Akcie s sebou přinášejí příliš velké výkyvy,“ radí Petr Šimčák z Živnostenské banky.

Co můžete očekávat od jednotlivých typů investic
produkt roční výnos
hotovost doma 0 procent
běžný účet 0,2 procenta
termínovaný vklad 1 procento
podílový list peněžního trhu* 1 až 2 procenta
podílový list dluhopisový* 3 až 4 procenta
podílový list akciový* 6 až 8 procent
hypoteční zástavní list 3 až 4 procenta
stavební spoření 6 až 7  procent
penzijní připojištění 3 až 4 procenta
akcie* 7 až 10 procent

Pozn.: uvedený výnos je předpokládaný, nezohledňuje inflaci, * je třeba počítat s možností ztráty
Zdroj: Sophia finance, Broker Trust