Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký ohňostroj může vyjít až na milion korun, říká majitel firmy zabývající se produkcí ohňostrojů

aktualizováno 
Nejlevnější profesionální ohňostroj vás může stát 10 000 korun. Ohňostroje se rozdělují do čtyř kategorií. Bez platného průkazu odpalovače si lze uspořádat ohňostroj s raketami, které spadají do II. kategorie. Na to, co se všechno musí zařídit před světelnou show, jsme se zeptali majitele firmy zabývající se produkcí ohňostrojů.

Vladimír Leitner, majitel Apyro, s. r. o. | foto: Archiv Vladimíra Leitnera

Jak jste se dostal k produkci ohňostrojů?
K ohňostrojům jsem se dostal v porevoluční době přes prodej zábavní pyrotechniky, která se v té době jako úplná novinka začala u nás prodávat. Postupem času to tak nějak automaticky vyplynulo. V roce 1993 jsme si já a jeden můj zaměstnanec udělali kurz odpalovače ohňostrojů a tím to všechno začalo.

Firmu Apyro jste založil vy sám? Jak dlouho fungujete?
Firmu jsem zpočátku založil jako fyzická osoba. V roce 2006 jsem v návaznosti na to založil společnost s ručením omezeným. Firma existuje od roku 1991. S produkcí ohňostrojů jsme začali v roce 1993.

Co všechno musíte před ohňostrojem zařídit?
Toho je dost a není to pokaždé stejné. Jako první je třeba obhlédnout místo, kde se má ohňostroj konat. Je třeba ujasnit si, jak budou daleko diváci, podle toho se potom musí vybírat výrobky tak, aby byl ohňostroj co nejefektnější, a zároveň tak, aby byla dodržena absolutní bezpečnost. Ve většině případů je třeba vyřídit povolení na úřadě.

V některých případech je třeba zajistit ochranku, která zabezpečí prostor při ohňostroji. Musí se posoudit, zda bude potřebná asistence hasičů. Při velkých akcích, kde se používá pyrotechnika IV. třídy, je přítomnost hasičů samozřejmostí, a to spolu s asistencí záchranky. Na tyto akce, které se nazývají ohňostrojné práce, je také třeba povolení báňského úřadu. Toto jsou asi tak základní věci, někdy je to ale mnohem složitější, shánějí se lodě, sněžné frézy, balony, jeřáby, lasery a další věci.

Máte nějaké speciální pojištění?
Ano, máme pojištění proti úrazům. Zatím jsme ho ještě nikdy nevyužili a doufám, že k tomu ani nedojde.

Kolik ohňostroj stojí?
To je strašně složitá otázka. Nejmenší ohňostroje děláme od 10 000 korun, to jsou většinou narozeniny, menší party a tak podobně. Za nějakých 30 000 až 50 000 korun je už poměrně velký ohňostroj. Opravdu velké akce se pohybují v řádu statisíců, výjimečně i milionů korun.

Podle jakých kritérií se ohňostroje rozdělují do kategorií? Můžete nám jednotlivé kategorie popsat?
Co se týká profesionálních ohňostrojů, používá se standardně pyrotechnika III. třídy. Nejpoužívanější výrobky jsou kulové a válcové pumy, kompakty a římské svíce. Dále se používá mnoho speciálních efektů, např. ohněpády, slunce, nápisové svíčky, fontány a mnoho dalších. Na ohňostrojné práce k tomu přibývá i třída IV. Třída IV. jsou výrobky téměř shodné, ale hmotností složí přesahují limit daný třídou III. V amatérské kategorii máme třídu I. a II. Třída I. je určena především dětem a také je jediná, kterou si mohou děti koupit. Třída II. je prodejná od 18 let. Výrobky v této třídě jsou podobné profesionálním, jen jsou menší a je v nich přísně omezeno množství pyrotechnických složí.

Ke III. skupině ohňostrojů člověk potřebuje i platný průkaz. Jak se dá získat?
Průkaz odpalovače ohňostrojů se dá získat pomocí absolvování šestidenního kurzu zakončeného teoretickou a praktickou zkouškou.
Platnost průkazu není omezena, ale minimálně jednou za pět let je třeba provést ohňostrojné práce, tj. ohňostroj, ve kterém je použita třída IV.
 
Je v České republice hodně odpalovačů ohňostrojů?
Pokud vím, počet lidí s platným průkazem nedávno překročil číslo 1 000.

Kolik máte zaměstnanců? A koho kromě odpalovačů zaměstnáváte?
Stálých zaměstnanců máme jen několik a k tomu další, kteří mají svá normální povolání a pro nás pouze střílejí ohňostroje.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Kde budete trávit Silvestra? Někde pracovně?
Silvestra budu jako téměř každý rok trávit ve Špindlerově Mlýně, ale lyže si s sebou bohužel neberu. Na Silvestra se rozjíždíme po celé republice, kdo má ruce a nohy (a průkaz odpalovače ohňostrojů), dělá ohňostroje. Jak už se u nás stalo tradicí, slavíme prvního ledna.

Vaše práce je jistě náročná. Jak relaxujete?
Už se samozřejmě moc těším, až se budu po Novém roce moci sebrat a odjet do italských Dolomit na lyže. Nádherné hory, skvělé jídlo a pití, to nemá chybu.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
PROCESNÍ TECHNOLOG

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 55 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz