Velký růst sazeb z hypoték nás nečeká

Banky snížily úroky z hypotečních úvěrů na historickou hranici, nejnižší se pohybují okolo šesti procent za rok. Sazby banka garantuje po dohodě s klientem většinou po dobu pěti let. Co potom? Nemohou se zvýšit tak, že lidé, kteří dnes mohou úvěr díky příznivým úrokům bez problémů splácet, na to nebudou v budoucnu mít?

Podle prezidenta Liberálního institutu Jiřího Schwarze by se příliš měnit nemělo. „Neobávám se žádných drastických změn po roce 2007,“ říká.

Dle čeho tak soudíte?

Mimo jiné bude hrát roli rostoucí konkurence na hypotečním trhu, která může vést k poklesu cen produktů, respektive snižování hypotečních sazeb. Významným faktorem by měla být i lepší vynutitelnost práva, která snižuje transakční náklady finančních ústavů. Dále se sníží riziko vyplývající z dosavadní krátké zkušenosti s bankovní klientelou, klesnou také náklady bank na zjišťování důvěryhodnosti zájemců o hypotéku.

Přesto, mnozí se pro hypotéku rozhodují pod vlivem svých momentálních příjmů a možností. Jde však o úvěr na dlouhou dobu, obvykle patnáct až dvacet let, a může se ledacos změnit. Lze se na případné výkyvy finanční situace nějak připravit?  

Pro hypotéku by se měl člověk rozhodovat nejen podle výše úrokové sazby, ale především podle výše svých očekávaných budoucích příjmů. Ideální je mít po uplynutí pětiletého období fixní sazby takové množství finančních prostředků, které umožní zbytek hypotečního úvěru jednorázově splatit. Protože takové řešení je většinou proti zájmu hypoteční banky, ta se snaží  vyvarovat skokových změn ve stanovení výše hypoteční sazby.

Jsou podmínky tuzemských hypotečních bank srovnatelné se zeměmi západní Evropy?

Jsou o něco horší. Souvisí to s vyššími transakčními náklady, to znamená zejména s výdaji spojenými s vydáním zástavy ve chvíli, kdy klient přestane splácet. Také proces zastavování nemovitosti je relativně nákladný. Tvrdší podmínky v porovnání s vyspělými ekonomikami mají příčinu i ve vyšším investičním riziku, které souvisí s možnými hospodářskými výkyvy.

Pozitivní hospodářský a společenský vývoj v České republice by měl tržní podmínky hypoték postupně srovnávat s úrovní obvyklou v zemích Evropské unie. 

Vyplatí se dnes investovat do vlastního bydlení, aniž má člověk dostatek peněz, a musel by se proto zadlužit?

Ano, protože lze očekávat, že se začleněním tuzemské ekonomiky do evropských struktur dojde k postupnému vyrovnávání cenových hladin. Což bude mít za následek nejen rychlejší růst cen nemovitostí v České republice, než bude činit průměr zemí EU, ale také zvýšení ceny nájemního bydlení.

Investice do nemovitosti bude v následujících letech výnosnější než uložení volných finančních prostředků například na termínované vklady, do dluhopisů, akcií a podobně.

Tyto argumenty posiluje již zmiňované snižování úrokových sazeb.

Zpět na hlavní téma:

"Hypotéky útočí: je čas podlehnout?"