Kakaové boby. Ilustrační foto.

Kakaové boby. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Velký spekulant s kakaem prodělává. Ceny čokolády jsou zachráněny

  • 19
V druhé polovině července vzbudily vášně zprávy o velkém spekulantovi na komoditním trhu, který skoupil veškeré dostupné kontrakty na kakao v Evropě. Celkový účet zněl na jednu miliardu dolarů za 240 100 tun komodity. Někteří žurnalisté to ihned přepočítali na pět Titaniků kakaa. V měsíčním zúčtovaní se však spekulace zdá být prodělečná.

Kakao pokleslo od realizace obchodu na komoditních trzích už o 11 procent, když se v minulém týdnu dostalo na roční minima.

Stabilizovaný trh

Investiční fond Almajaro Holdings svým obchodem však nejprve vyhnal ceny kakaa na více než třiatřicetiletá maxima. Fond sázel na špatné počasí v Pobřeží Slonoviny, které je největším producentem kakaa na světě. Tento předpoklad ovšem prozatím nevychází, protože počasí se zlepšilo a v současnosti se v této zemi očekává nadprůměrná úroda posledních let ve výši 1,2 milionu tun.

Nic tak zatím nenapovídá panice a prudkému zvýšení cen, jakého jsme byli svědky v nedávné době například na trzích s pšenicí. Fondu nepomáhají ani zásoby kakaa monitorované komoditními burzami. Ty se po rekordním obchodu doplnily relativně brzy a od té doby mají stále tendenci růst. Od poloviny října navíc můžeme očekávat sklizeň v dalších zemích západní Afriky, která by mohla zásoby ještě navýšit.

Cena čokolády je odvislá od ceny kakaa

Světové ceny čokolády se přímo odvíjejí od ceny kakaa. Od roku 2008 se její ceny téměř zdvojnásobily kvůli špatným sklizním. Už v roce 2002 však musely ceny čokolády reagovat na podobnou spekulaci na trhu, když cena kakaa vystoupala během několika měsíců o více než 80 procent.

Podobných pokusů ovlivnit trhy už v historii proběhlo spoustu s větší či menší úspěšností. Spekulace ve velkém měřítku však mohou vést ke vzniku bublin, které se táhnou celou historií obchodování. Mohli bychom začít tulipánovou horečkou v Holandsku sedmnáctého století a dostat se až k současnému ovlivňování finančních trhů vládami a centrálními bankami.

Nikdy nelze předem určit, zda bude jakýkoliv obchod v konečném zúčtování ziskový. Tak tomu je i v případě aktuální spekulace s kakaem. Dokud se investiční fond nezbaví všech svých pozic, nelze vyčíslovat zisky ani ztráty. Mezinárodní organizace zabývající se trhem s kakaem totiž stále předpovídají jeho nedostatek na konci roku.

Nenadále přírodní katastrofy také už mnohokrát ukázaly, jak moc je úroda závislá na příznivém počasí. Prozatím se však zdá být čokoláda zachráněna a její cena by i v následujících měsících měla zůstat stabilní.