Banka - (c) profimedia.cz/corbis

Banka - (c) profimedia.cz/corbis - Banka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Většina sazeb mírně stoupla

  • 5
Od dubna 2006, kdy jsme přinesli poslední přehled hypotečních úvěrů, ze sledovaných sazeb čtyři poklesly, sedmnáct zůstalo na stejné úrovni a přes sedmdesát banky navýšily.

Banky zdražily většinu sazeb, v průměru to je od dubna o 0,35 procenta. To klientům zvýší u milionové hypotéky měsíční splátku o 150 korun. I když třeba klienti HVB Bank u pětileté fixace zaplatí sazbu o 0,69 procenta vyšší, splátka je přitom o 295 korun měsíčně vyšší.

VÝVOJ HYPOTÉK PODLE POSLEDNÍHO HYPOINDEXU NALEZNETE ZDE.

„Pro klienta, který má dost peněz na to, aby splácel měsíčně třeba deset tisíc, by tři stokoruny navíc neměly být problém. Když si však někdo bere hypotéku s napnutým rozpočtem, může ho i taková částka odradit od záměru financovat bydlení,“ popisuje své zkušenosti poradce Luboš Pánek ze společnosti Finapol.
 
Které banky drží nízké ceny?

Živnobanka, Komerční banka a eBanka u standardních hypoték, tedy těch, kde hodnota nemovitosti převyšuje částku, kterou potřebujete na koupi, rekonstrukci či výstavbu, nezvýšily sazby. Živnobanka dokonce u tříleté fixace o desetinu procenta slevila – je to však „baťovská“ desetina, která je hodně vidět – ze 4,09 se sazba snížila na 3,99 procenta.

U hypoték stoprocentních nechala sazbu s pětiletou fixací GE Money Bank a na stejných sazbách zůstala i Komerční banka. Živnobanka některé sazby ponechala a některé změnila na sazby „od“ – ty nejnižší však získají jen klienti, kteří nejlépe odpovídají podmínkám nastaveným bankou: mají dost peněz, dobré zaměstnání, kupují nemovitost v dobré lokalitě a podobně.

Česká spořitelna většinu sazeb u stoprocentních hypoték dokonce snížila – zatímco v dubnu chtěla po klientech u pětileté fixace 4,99 procenta, dnes zaplatí ve stejném případě 4,89 procenta, pro ilustraci však, pro klienty ta desetina procenta znamená měsíční úsporu 55 korun u milionové hypotéky.

Komerční banka zatím nezvýšila sazby ani u standardní, ani u stoprocentní hypotéky, a v zákulisí se dokonce šeptá, že by je měla v těchto dnech dokonce o něco snižovat.
 
Nejen vlastní klienti mívají úlevy

Klienti, kteří si vyřídí hypotéku u své vlastní banky, mají výhodu – kromě toho, že si nebudou muset vyřizovat nový účet, jen aby si na něj nechali posílat část výplaty, která odpovídá splátce úvěru, mohou získat i slevu.

Hypoteční banka a ČSOB například sleví 0,25 procenta těm klientům, kteří si nechají posílat výplatu do ČSOB a uzavřou si jedno ze tří pojištění u ČSOB Pojišťovny, na výběr přitom mají pojistku nemovitosti, domácnosti a pojištění úvěru. Stávající klienti Citibank zase budou mít sazbu nižší o 0,2 procenta.

Výhodnou sazbu však můžete získat i u cizí banky. Pokud se obrátíte na některou ze společností, které se zprostředkováním hypotečních úvěrů zabývají profesionálně, možná se vám podaří přijít k levnější sazbě, než jakou by vám nabídli u přepážky banky. Makléř totiž získává něco jako množstevní slevu – dodává bance hodně klientů a ti za odměnu kupují o něco levnější produkt. Může to být sazba, kterou banky označují „od“, tedy dolní hranice pásma, nebo dokonce i výhodnější úrok, než se objevuje v reklamách.