Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většinu vydaných kreditek držitelé nevyužívají

aktualizováno 
Každá třetí u nás vydaná platební karta je kartou kreditní. Tvrdí to alespoň společnost MasterCard s odkazem na údaje vydavatelů karet. Celkový počet platebních karet už přitom přesáhl 10 milionů. Ovšem využívat všech výhod kreditek se teprve učíme.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Blondýna s kreditní kartou | foto: Profimedia.cz

Vydané kreditky bankám žádoucí užitek zatím nepřinášejí

V loňském roce ubylo kreditních karet od nebankovních institucí, bankovních kreditek naopak přibylo. Přesto vydané kreditní karty vždy žádoucí užitek bankám nepřinášejí. Většinou jde totiž o karty, které nejsou aktivní. Tento stav se nyní banky snaží napravit. Tím také odborníci vysvětlují mírný pokles podílu počtu kreditních karet na celkovém počtu karet v Česku mezi lety 2007 a 2008.

"Neaktivní kreditní karty znamenají pro banku jen náklady na správu a navíc zvýšené riziko nesplácení. V době krize je kreditní karta tím posledním, co hledáme, když už není kam pro peníze zajít," objasňuje Martin Techman, ředitel úseku rozvoje obchodu České spořitelny.

Přesto rok od roku stoupá dynamika čerpání financí právě prostřednictvím kreditních karet, a to co do objemu transakcí, tak co do jejich počtu. Lidé se je však stále ještě učí používat. Průzkumy například ukazují, že bezúročného období skutečně využije pouhá čtvrtina držitelů kreditních karet.

Odborníci však na tuzemském trhu vidí stále velký potenciál rozšíření kreditních karet a postupné přibližování západní Evropě.

Kreditní karty bereme nejčastěji jako finanční rezervu

Kreditní karty vnímají čeští spotřebitelé celkově jako finanční rezervu k překlenutí finančních výpadků. Z tohoto důvodu si ji také bezmála Čechů pořídila. Nicméně využívat hlavních výhod kreditních karet se teprve učíme. Navíc často nedokážeme odlišit rozdíl mezi kartou kreditní a debetní. Velmi nízké povědomí je i o tom, co je to co-brandová karta.

Graf: Jaký byl hlavní důvod, proč jste si kreditní kartu pořídil/a?
graf

Zdroj: Průzkum společnosti Insight, s.r.o. 

"Správné používání kreditních karet společně s využíváním bezúročného období či dalších doplňkových služeb přináší jejich držitelům při platebních transakcích vysokou efektivitu a přidanou hodnotu," uvedl pro iDNES.cz Pavel Javorský, ředitel kanceláře MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Držitelé kreditních karet přitom nejvíce oceňují skutečnost, že nemusí s sebou nosit finanční hotovost a zároveň mají možnost rychlé výpůjčky s výhodou bezúročného období.

průměrná platba kartou klesá, výběry stagnují

Na jednu operaci u obchodníka dnes vychází částka lehce převyšující 3 tisíce korun. Přitom ještě v roce 2003 to bylo přibližně 4 500 korun. Průměrný výběr z bankomatu se ale prakticky nemění. Zůstává na částce 1 100 korun.

Častěji kartou platíme u obchodníka, než vybíráme z bankomatu

V loňském roce poprvé převýšil počet transakcí uskutečněných u obchodníků (platby kartou) počet transakcí v bankomatech (výběry hotovosti). Nicméně už od roku 2003 vytrvale klesá výše průměrné platby u obchodníka. S častějším využíváním karty u obchodníků se tedy snižuje naše potřeba prostřednictvím platební karty vybírat hotovost z bankomatu.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz