Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Více než 90 procent lidí má zájem o rekvalifikaci

  • 10
Současná ekonomická situace mírní fluktuaci ve firmách. Lidé si více váží práce a o změně uvažují podstatně méně často než v minulých letech. Naprostá většina z nich je ochotná podstoupit rekvalifikaci či přijmout místo, kde je požadována nižší kvalifikace.

Jaké mají představy uchazeči o zaměstnání, změnilo se nyní jejich chování a co považují za důležité? To vše zkoumala v červenci personální společnost Grafton Recruitment. "Jejich pocity, ambice a motivaci výrazně ovlivňuje současná ekonomická situace, tedy nízký počet pracovních nabídek a zvyšující se nezaměstnanost," uvádí na vysvětlenou šéf společnosti Milan Novák.

Vyplněný dotazník odevzdalo 2 500 respondentů, z nich 40 procent nezaměstnaných. Polovina dotazovaných byla ve věku 20 až 30 let.

jak odpovídali respondenti?

Byli byste ochotní kvůli novému zaměstnání změnit obor, případně absolvovat rekvalifikační kurz?
ano: 92,7 %
ne: 7,3 %

Byli byste ochotni se kvůli novému zaměstnání přestěhovat?
ne: 42,1 %
ano, v rámci okresu: 7,8 %
ano, v rámci kraje: 7,1 %
ano, v rámci ČR: 13,9 %
ano, i do zahraničí: 29,1 %

Byli byste ochotni v současné době akceptovat pracovní smlouvu na dobu určitou?
ano, za všech okolností/ není to problém: 34,1 %
ano, ale pouze vzhledem k momentální ekonomické situaci: 44,8 %
ne, akceptuji pouze pracovní smlouvu na dobu neurčitou: 21,1 %

Měnit zaměstnání se nenosí

Výzkum ukázal, že současná ekonomická situace má paradoxně pozitivní dopad na fluktuaci ve firmách. Lidé jsou si vědomi složité situace na trhu a nemění zaměstnání tak často jako v minulých letech. Na otázku, jakou dobu považují za optimální u jednoho zaměstnavatele, odpovídá 77 procent více než čtyři roky, 42 procent dokonce více než šest let.

Ideální délku zaměstnání na jedné pozici však respondenti volili kratší. Ti velmi ambiciózní jeden až dva roky, ambiciózní si představují dobu dva až čtyři roky. Těch prvních bylo přes 30 procent, druhých necelých 40 procent.

Změna oboru je v kurzu

Odpověď na otázku, zda by byli ochotni kvůli novému zaměstnání změnit obor, případně absolvovat rekvalifikační kurz, odpovědělo jednoznačně ano přes 90 procent dotazovaných.

A že jsou nyní lidé ochotni se smířit s místem takzvaně pod svou úroveň, tedy s nižší kvalifikací než mají v současnosti, svědčí téměř 76 procent kladných odpovědí

jak odpovídali respondenti?

Jaká je podle vás ideální délka zaměstnání u jednoho zaměstnavatele?
méně než rok: 0,5 %
1–2 roky: 3 %
2–4 roky: 19,1 %
4–6 let: 35,4 %
6 a více let: 42 %

Byli byste ochotní přijmout zaměstnání, na které je vyžadována nižší úroveň kvalifikace, než jakou máte?
ano: 75,8 %
ne: 24,2 %

V případě, že byste dostali nabídku na obdobnou pozici, na jaké právě jste, o kolik procent by musela být nabídka finančního ohodnocení vyšší, abyste na pozici reagovali?
o 10 %: 6,6 %
o 20 %: 22,3 %
o 30 %: 23,4 %
o 40 %: 7,9 %
o 50 a více %: 8,8 %
nereagoval bych vůbec, finance nejsou důležité: 5 %
netýká se mě, nejsem v pracovním poměru: 26 %

Smlouva na dobu neurčitou je v menšině

Jen pětina respondentů by se v žádném případě nevzdala zaměstnání na dobu neurčitou, zbylých 80 procent je ochotno se s omezenou smlouvou smířit.

"Finanční motivace je důležitá, v současné situaci by reagovalo na navýšení mzdy o desetinu jen necelých 7 procent zaměstnaných respondentů. Jako zajímavé označili nabídky platu o 20 až 30 procent vyššího než mají nyní," doplňuje Mikuláš Procházka ze společnosti Grafton.