Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máš majetek? Půjčíme ti. Video napoví, co si ohlídat

aktualizováno 
Půjčit si na dobrou věc může být výhodné. Jak ale získat finance ve chvíli, když nikdo nechce půjčit? Existuje možnost ručit za půjčku zástavou věci, kterou vlastníte, nebo rovnou celým domem či bytem. Jak rozpoznat, kdy je to riziko?

Zástava drobného majetku může být jedním ze znaků, jak vypadá neseriózní společnost. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud vám to není jasné, pomůže vám spot, který vznikl pod hlavičkou Fondu dalšího vzdělávání (FDV), příspěvkové organizace Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zástava může být znak lichvářů

Rozhodně se nestane, že byste do seriózní instituce museli nosit třeba šicí stroj, velkou LCD televizi nebo tam odstavili třeba motorku. To je dnes běžné pouze v typických zastavárnách. Ale pozor. „Nabízet zástavou cennosti, jako například obrazy, je velmi rizikové. Samotné ocenění takového majetku je totiž komplikované,“ upozorňuje Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

Zástava drobného majetku může být jedním ze znaků, jak vypadá neseriózní společnost. Pokud by její zaměstnanci chtěli jít k vám domů a sepsat majetek, který zastavíte, rozhodně se takové firmě vyhněte. Pravděpodobně jste se potkali s lichváři, kteří jen obhlížejí, jaký majetek vám budou chtít sebrat.

Zástavu vždy porovnejte s cenou úvěru

Velmi dobře promyslete, jaký majetek zastavujete. Než něco takového uděláte, dobře si zjistěte, jakou má cenu. Rozhodně nikdy nezastavujte věc, u které si její cenou jisti nejste. Pracovník zastavárny vám rozhodně bude tvrdit, že cena je výrazně nižší. Pokud dáte svůj majetek do zástavy, nebo do zastavárny, přemýšlejte, kolik celkem zaplatíte. A to i v případě, že majetek vykoupíte zpět. Možná existují levnější, neúčelové půjčky.

Nepřehlédněte

Větší majetek, například byty nebo domy, se dnes zastavují takzvanými americkými hypotékami. Tyto produkty jsou běžně v nabídkách bank. „Spotřebitel zastaví svůj dům či byt a banka v tu chvíli vyplatí úvěr,“ vysvětluje Michal Kozub. I tady platí, že je potřeba spočítat, kolik za takovou půjčku celkově zaplatíte a porovnat, jaká je cena nemovitosti a kolik je banka ochotná za ni vyplatit zpět. „Pokud to bude jen zlomek ceny, taková půjčka se rozhodně nevyplácí,“ upozorňuje Michal Kozub.

Zástava může být způsob, jak přijít o střechu nad hlavou

Nenechte se zlákat, že některé společnosti slibují půjčku se zástavou nemovitosti a bez dokládání příjmů nebo bez kontrol úvěrových registrů. Právě to je nejnebezpečnější kombinace, kdy zastavujete svou střechu nad hlavou, protože nikdo nezohledňuje, jestli budete schopní půjčku splatit. Tady hrozí největší riziko.

Dříve zástavu nemovitosti často zneužívali lichváři. Ti ji požadovali i při drobných půjčkách v řádu tisíce korun. Cíleně se snažili dostat dlužníka do problémů, aby se pak k nemovitosti mohli dostat. Dnes je to zakázané zákonem, protože poměr ceny zastaveného majetku a půjčky musí být v adekvátním poměru. Přesto není dobré zastavovat majetek ani na drobné půjčky. Zástava majetku je jednou z nejrychlejších cest, jak přijít o střechu nad hlavou.

Rada na závěr: Nikdy neručte svým domem nebo bytem za malé půjčky. Ve spárech lichvářů o něj rychle přijdete! Všechny zodpovědné společnosti dnes nabízejí úvěry bez zástavy, navíc neúčelové. To znamená, že nedokládáte, nač si půjčku berete.

Autor:Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Vichřice páchají značné škody. Co pojišťovny uhradí a co odmítnou

Ilustrační snímek

Největší škody na majetku způsobil v Česku v roce 2017 orkán Herwart. Celkový účet, který vystavil pojišťovnám za...

Novinky 2018: Dlouhodobě nemocní dostanou víc peněz, zavádí se otcovská

Ilustrační snímek

Rok 2018 přinese v nemocenském pojištění řadu změn. Některé z nich začnou platit od Nového roku, jiné až v jeho...

Úhel pohledu se mění: povinné ručení za hubičku není dobrá volba

Ilustrační snímek

Někteří Češi berou povinné ručení stále jako nutné zlo. Hledí jen na co nejnižší cenu a volí co nejnižší zákonem...

Česká republika je z hlediska pracovních podmínek a příležitostí nejatraktivnějš...

Česká republika je z hlediska pracovních podmínek a příležitostí nejatraktivnějš...

Kurzy.cz Česká republika je nejlepší zemí ze střední, východní Evropy a jižní Evropy z hlediska pracovních podmínek a příležitos...

Najdete na iDNES.cz