Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víme, jak nejlépe zhodnotit peníze na spořicích účtech

aktualizováno 
Pokud zvažujete uložit své peníze na spořící nebo termínovaný účet, nenechte se napálit. Nabídky nejsou tak čitelné jako dřív. Výhodnost spoření neposuzujte jen podle nejvyšší úrokové sazby, výnos totiž mohou snížit poplatky, nejistý úrok a jeho další pokles.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jestliže máte volných padesát tisíc nebo případně i sto tisíc korun, na spořicích kontech je dnes v bankách můžete zhodnotit o 0,25 až 2,5 procenta. Vklad padesát tisíc tak lze za rok navýšit podle aktuálních nabídek bank nejméně o 125 korun a nejvýše o 1 250 korun.

Tento očekávaný výnos ale podléhá 15procentnímu zdanění a nemusí být jistý. iDNES.cz pro vás proto připravil osvědčené tipy, které vám usnadní rozpoznat nejvýhodnější spoření a orientovat se v nabídkách bank.

Není úrok jako úrok

V bance se vždy ptejte na roční úrokovou sazbu, tedy zhodnocení vkladu za jeden rok. Informujte se také, zda jde o vyhlašovanou nebo garantovanou sazbu. Vyhlašovaný, neboli aktuální úrok, bývá zpravidla vyšší a používá se především u spořicích účtů.

Aktuální úrok však může banka kdykoliv změnit. Pokud ho změní směrem nahoru, vyděláte. Poklesne-li sazba, váš vklad se začne zhodnocovat méně. Peníze si ale můžete prakticky kdykoliv vybrat.

Zhodnocení na spořicích účtech

Garantovaná, neboli fixovaná sazba, bývá zpravidla nižší a používá se hlavně u termínovaných vkladů. Vyplatí se však předem vědět, po jak dlouhou dobu banka zaručuje, že se takový úrok nezmění. Může to být garance na jeden či dva roky i déle, ale třeba jen na tři nebo šest měsíců. Kupříkladu Volksbank nyní garantuje termínovaný vklad s úrokem 2,33 procenta po dobu dvanácti měsíců. Podmínkou ale je vložit peníze nejpozději do 30. června 2010.

Fixovaný může být například i prémiový bonus u spořicích účtů, kterým banky vylepšují základní úrokovou sazbu. I zde je dobré zjistit, na jak dlouhou dobu a případně i za jakých podmínek se bonusový úrok nezmění. Třeba AXA Bank vyplatí bonus 0,5 procenta na konci kalendářního roku při průměrném zůstatku na účtu vyšším než 40 tisíc korun.

zhodnocení na termínovaných účtech

Pozor na pokuty za předčasný výběr

U vkladů na termínovaný účet je dobré předem zjistit, jaké sankce hrozí za předčasný výběr vkladu. Pokuta může být velmi citelná, pohybovat se může v rozpětí od 0,5 do sedmi procent. Některé banky ale umožňují vybrat část vkladu předčasně bez jakékoliv sankce. V České spořitelně jde třeba vybrat čtvrtinu vkladu, v Poštovní spořitelně a Raiffeisenbank pětinu vložených peněz.

Některé banky, jako například Komerční banka, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank, podmiňují spoření tím, že v bance musíte mít otevřený běžný účet, z něhož se volné peníze dají kdykoliv převádět na spořicí konto. Tyto nabídky mívají většinou vyšší úročení, počítejte ale s tím, že část výnosu odkrojí poplatek za vedení běžného účtu (více čtěte zde).

Pásmová úročení nejsou stejná

Pozor si dejte také na nabídky spořicích účtů s pásmovým úročením. Pokud vložíte třeba na Era červené konto u Poštovní banky 49 999 korun, částka se vám nyní zhodnotí jen o 0,1 procenta. Vklad o korunu vyšší, tedy částka 50 tisíc korun ale již spadne do vyššího pásma s úrokem dvě procenta. Obdobně funguje i Spořicí účet Genius od GE Money Bank, kde se nízké úročení 0,1 procenta láme na vyšší dvouprocentní úrok u vkladu nad 40 tisíc korun.

UniCredit Bank má pásmové úročení vymyšlené jinak. Do 75 tisíc se zhodnocuje vklad jen o jedno procento ročně. Vysoký úrok 3,5 procenta se týká jen úložky nad částku 75 až 150 tisíc a u vkladu od 150 tisíc a výše opět padá úročení na pouhé jedno procento. Volných 100 tisíc korun se tak za rok zhodnotí celkově o 1,63 procenta a před zdaněním vynese 1 625 korun.

Ohlídejte si výnos a reagujte na pokles úroků

Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech nyní padají a pohybují se na historických minimech. Rozdíl mezi úročením 50 a 100 tisícového vkladu přitom není velký a nejlepší úroky se pohybují kolem dvou procent.

Pokud již máte peníze na spořicích kontech uloženy, nezapomeňte pravidelně sledovat, k jakému poklesu došlo nebo případně ještě dojde. Banky totiž kalkulují s tím, že si střadatelé pokles výnosů příliš nehlídají a kvůli nízké sazbě se rozhoupou zrušit svůj vklad a převést ho jinam až zhruba po roce.

Zapamatujte si:

• Rozlišujte, co je vyhlašovaná a garantovaná úroková roční sazba.
• Úrok u vyhlašované sazby bývá zpravidla vyšší, ale může se změnit.
• Úrok u garantované sazby bývá zpravidla nižší, zjistěte si ale dobu garance.
• Je-li spoření podmíněno zřízením zpoplatněného běžného účtu, výnos se tím sníží.
• U termínovaných vkladů si dejte pozor na pokuty za předčasný výběr.
• U pásmového úročení si nechte spočítat, jaký je úrok při konkrétní úložce.
• Ohlídejte si propad úrokových sazeb a buďte aktivní v hledání lepšího zhodnocení.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz