Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, jak prodat cennosti v aukci?

aktualizováno 
Rozhodli jste se zbavit rodinné památky, třeba obrazu po babičce? Jste na trhu se starožitnostmi nováčky? Nevíte, jak postupovat a za kolik byste mohli dědictví prodat? Pak právě vám jsou určeny následující řádky.

Kam s obrazem zajít

Pro začátek si pořiďte kvalitní fotografii a nechce si předmět ohodnotit. Máte-li doma cennější dílo, nevyplatí se nabízet je v bazaru, ve starožitnostech za rohem či prvnímu překupníkovi. Seriózní aukční síně a prodejní galerie vám hrubé ocenění provedou na počkání a zdarma. Přinejmenším vám poradí, na koho se s konkrétní věcí obrátit. Navštivte vždy více prodejců, nikdy nespoléhejte na první odhad. Pokud jste si již obchodníka vybrali dle nejvyšší nabídky, pokuste se zjistit, na jaký druh umění se specializuje a jakou má přibližně prodejní úspěšnost. V procentu prodaných položek jsou mezi tuzemskými aukčními síněmi dost podstatné rozdíly. Odlišná je také jejich klientela. U někoho se prodávají výborně krajinomalby do pár desítek tisíc, jinde zase kvalitní kresba a grafika.

O okoukané není velký zájem

Nevyplácí se příliš spoléhat na fakt, že když se předmět neprodá v jedné aukční síni, nabídnete jej jiné. Zkušenost domácího malého a uzavřeného trhu mluví jasně: o "okoukané" a opakovaně neúspěšné položky není příliš zájem. Přinesete-li obraz, který již rok koluje po tuzemských aukcích, prodejce tím příliš nenadchnete. Konkurence je silná a i on potřebuje přijít pokud možno s něčím výjimečným a zajímavým.

Co vše zaplatíte při koupi a prodeji v aukci

Při prodeji

reprodukci v katalogu za 300-500 Kč, nabízíte-li zajímavé dílo je zdarma

provizi z konečné částky, průměrně 12 % + DPH z této provize, ve výši 19 %

Při koupi

konečnou cenu odklepnutou na sále

provizi z konečné částky, průměrně 15 % + DPH z této provize, ve výši 19 %


Vyvolávací cena a hodnota díla

Ačkoliv je vaše dílo ohodnoceno odborníky na určitou částku, například 80 000 korun, v aukčním katalogu bude nabízeno za vyvolávací cenu. Ta je zpravidla na dvou třetinách skutečné hodnoty, stanoví se tedy asi na úrovni 55 000 korun. Je to částka, za kterou se dílo začíná dražit. Předpokládá se totiž, že se cena díla během dražby zvýší adekvátně zájmu kupujících. Okamžitá cena se při aukčním prodeji postupnými "příhozy" dražitelů navyšuje až do okamžiku, kdy zůstává pouze jeden zájemce ochotný zaplatit dosaženou částku.

Aukční síně inkasují dvojí provizi

Ředitel záložny: chceme konkurovat bankám! Čtěte ZDE.

Domníváte-li se, že vám suma, která padla klepnutím kladívka, připadne celá, nemáte pravdu. Vzroste-li například hodnota vašeho obrazu během dražby ze startovních 55 000 na 100 000 korun, vy jako původní majitel neutržíte celých 100 000. Ze svého zisku uhradíte provizi prodejci, průměrně 12 procent, tedy v tomto konkrétním případě 12 000 korun. Z této provize je DPH ve výši 19 procent, to znamená ještě 2280 korun. Po zaplacení poplatků tedy utržíte 85 720 korun. Ani pro kupujícího dosažená cena 100 000 není konečná. Kromě této částky zaplatí dalších průměrně 15 procent provizi aukční síni, tedy 15 000 korun. Z provize uhradí i on také ještě 19 procent DPH, což je 2850 korun. Celkem tedy kupující zaplatí 117 850 korun. Rozdíl mezi konečnou cenou zaplacenou novým majitelem díla a vaším ziskem, 32 130 korun, připadne aukční síni. Ta z této částky odvede 6105 korun státu na dani. Inkasování dvojí provize, vyšší od kupujícího a o něco nižší od prodávajícího, však není svévole tuzemských obchodníků. Je to běžná praxe v rámci světového uměleckého trhu. Ten přináší dokonce podmínky často mnohem tvrdší. U některých velkých síní se platí již od druhého dne po aukci poplatky za skladování nevyzvednutého díla a další přidružené náklady.

Uvažovali byste o prodeji či nákupu starožitností v aukci? Máte s aukcemi nějaké zkušenosti? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK OBJEDNÁVEK S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz