Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, za co platíte?

aktualizováno 
Za všechno je nutné zaplatit. Platíte i za to, že někomu svěříte své peníze. Čeští střadatelé si již zvykli na to, že za vedení účtu v bance platí stokorunové poplatky měsíčně, každý převod, výběr nebo výpis stojí další peníze. Zaplatíte i při investování do podílových fondů. Za co vlastně platíte, pokud investujete prostřednictvím fondu? Jak se liší poplatky u jednotlivých fondů a investičních společností? Dosahují alespoň ty společnosti, co si nechají více zaplatit, větší výkonnosti?

Poplatky: vstupní, výstupní a za správu

 

Investiční společnost vám vydává podílové listy za aktuální hodnotu (kurz), která může být zvýšena o přirážku uvedenou ve statutu. Tak je definováno vydávání podílových listů v zákoně. V praxi to vypadá tak, že fondy mají ve statutu maximální poplatky, které může fond při prodeji podílových listů vybírat a aktuální poplatek může být nižší. Vstupní poplatky slouží na zřízení účtu a další administrativu a jako odměna pro distributora podílových listů. Investiční společnosti si často najímají distribuční sítě pro své podílové fondy a musí tak odvádět značnou část vstupních poplatků právě těmto distributorům. Podíl výše odměny pro distributora může činit až 80% ze vstupního poplatku.

 

Vstupní poplatky se liší jak u druhů fondů, tak u českých a zahraničních fondů. Vyšší poplatky jsou u akciových a smíšených fondů, nízké nebo nulové u fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů. Peněžní fondy dosahují obvykle roční výkonnosti 1 až 3% nad inflaci a investiční horizont je u nich půl až jeden rok. Z toho vyplývá, že poplatek 1 až 1,5% by znamenal o třetinu až polovinu nižší reálný výnos. Peněžní fondy tak často uplatňují jen minimální vstupní poplatky do půl procenta. Největší český peněžní fond Sporoinvest zavedl vstupní poplatky právě v minulém týdnu (více čtěte zde: Chcete k nám? Tak zaplaťte!).

 

Nejvyšší poplatky při prodeji si účtují společnosti u akciových a smíšených fondů. Průměr vstupních poplatků činí 3,97% resp. 2,5%. U těchto fondů delší investiční horizont a vstupní poplatek v kombinaci s výstupním motivují investory k tomu, aby ve fondu setrvali déle, aby kladnou výkonností fondu kompenzovali ztrátu z poplatků při prodeji a odkupu.

 

Srovnání fondů podle různých kritérií naleznete na této stránce

U zahraničních fondů se setkáváme, navzdory silné konkurenci mezi zahraničními fondy,  s vyššími vstupními poplatky než v ČR. U některých akciových fondů tak vstupní poplatky dosahují hodnot přes 6%. V situaci, kdy jsou akciové fondy již druhý rok ztrátové, je šestiprocentní vstupní poplatek nesmyslný.

 

Oproti vstupním poplatkům jsou poplatky při prodeji podílových listů zpět investiční společnosti používány pouze zřídka a to opět u fondů s delším investičním horizontem. Výstupní poplatky jsou také jednou z možných strategií, jak v nově vzniklém fondu udržet finanční prostředky. Vstupní a výstupní poplatky rovněž chrání fondy před spekulanty, kteří by chtěli využít náhlých změn ve výkonnosti fondu rychlým nákupem a následným prodejem se ziskem.

 

Průměrné* vstupní poplatky

Fondy

České

Zahraniční

Akciové

4%

5%

Dluhopisové

1%

3,5%

Smíšené

2%

5%

Peněžního trhu

0%

0,9%

Fondů

3,5%

3,5%

Zdroj: AKAT ČR, UNIS ČR, *vyjádřené mediánem

 

Poplatky obhospodařovatelům

 

Důležitým poplatkem, o kterém ani nemusíte vědět, je obhospodařovatelský poplatek investiční společnosti. Úplata investiční společnosti za obhospodařování majetku v podílovém fondu je definována přímo v zákoně. Podle zákona může dosáhnout maximálně 2% z vlastního jmění fondu nebo 20% z účetního zisku. Tento správcovský poplatek představuje pro investiční společnost především náhradu nákladů za výplatu mezd zaměstnancům investiční společnosti, za analýzu trhů a konkrétní operace s penězi a cennými papíry fondu. Statut může zahrnout další náklady, z nichž nejdůležitější jsou: poplatek depozitáři a daně.

 

Zatímco při koupi podílových listů zaplatíte více o vstupní poplatek a při prodeji listů zpět vám zase část ukrojí výstupní poplatek, poplatek za správu není nikde „vidět“. I když se většinou platí tento poplatek na měsíční či roční bázi, investiční společnost vypočítává hodnotu poplatku každý den a upravuje o ni výkonnost fondu. V novinách a ostatních médiích je tak už výkonnost očištěna o správcovský poplatek. Pokud se budete zajímat o to, jaké náklady jsou takto hrazeny, musíte si vzít k ruce statut příslušného fondu. Často jsou v nich zahrnuty všechny možnosti, jaké dává fondům zákon.  

 

Náklady fondu jsou závislé na stupni aktivní strategie fondu. Aktivně řízené fondy provádějí množství obchodů a platí obchodníkům s cennými papíry a burzovní poplatky v mnohem větší míře než pasivně řízené fondy, které se snaží kopírovat index a nedochází u nich k častým změnám portfolia. U garantovaných fondů je opět náročná správa, a tak jsou u nich poplatky vyšší.

 

Jak si vybrat fond?

 

Máme si vybírat fond podle poplatků, které zaplatíme při nákupu, prodeji a za správu? U českých fondů jsou poplatky přibližně na stejné úrovni pro každý druh podílových fondů. Znamená to, že peněžní fondy mají poplatky do jednoho procenta, dluhopisové od 1 do 3% a akciové 4 až 5%. Správcovský poplatek je, na rozdíl od zahraničí, striktně omezen zákonem a opět kopíruje zaměření fondu. Peněžní fondy obhospodařují majetek fondů za poplatek do jednoho procenta (kromě tří fondů), ostatní fondy mají správcovský poplatek většinou mezi 1,5 a 2%. V připravovaném novém zákoně o kolektivním investování je již omezení na výši správcovského poplatku vypuštěno. Z uvedeného vyplývá, že podle výše poplatků se jen velmi těžko vybírá český podílový fond. Nemůžeme říci, že by fond s nižšími poplatky dosahoval v konečném součtu vyššího zhodnocení než fond s obdobným zaměřením s poplatky na vyšší úrovni. Samozřejmě, že to nemůžeme říci ani opačně.

 

Informace o podílových fondech naleznete ve specializované sekci ZDE

Jako kritérium pro výběr fondu tak nemůže sloužit pouze výše poplatků, ale je nutné zajímat se o investiční strategii a riziko a další charakteristiky fondu např. historii, manažera fondu a investiční společnost,...

 

V příštím komentáři se budeme dopodrobna zabývat analýzou poplatků u fondů v ČR a v zahraničí, jejich výší, srovnáním a vývojem. Například podle studie americké Investment Company Institute poklesly celkové poplatky u fondů od roku 1980 o plných 40% u akciových fondů a 29% u dluhopisových fondů. 

 

Investujete prostřednictvím podílových fondů? Jsou pro vás poplatky důležitým kritériem při rozhodování, který fond zařadíte do svého portfolia?

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Jobs Contact
Vývojář Kentico CMS (ASP .NET) (40.000 - 60.000 Kč)

Jobs Contact
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.