Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vkladní knížka: Osvědčená bankovní lest

aktualizováno 
Doby, kdy byla vkladní knížka jedinou a tedy zajímavou možností jak zhodnotit peníze, jsou tytam. Ačkoli dnes je to produkt, který slibuje pramalý výnos a mezi konkurenčními produkty působí spíše jako poník mezi plnokrevníky, stále se těší neuvěřitelnému zájmu střadatelů. Proč? Nesou vkladní knížky nějakou zajímavou výhodu?

 

Více než 165 mld. korun leží v současné době na vkladních knížkách tuzemských bank. Nejvíce, a to by jistě leckdo uhodl, leží na knížkách České spořitelny. Tento titán v oblasti vkladních knížek disponuje 122 miliardami korun, které jsou uloženy na 2,3 milionech vkladních knížek. Jak je možné, že je o ně stále takový zájem?

 

V současnosti existují tři základní druhy vkladních knížek: s výpovědní lhůtou, bez výpovědní lhůty a výherní. Všechny mají společného to, že je možné je získat zadarmo. Stejně tak zdarma je i jejich vedení. Jediným omezujícím faktorem může být pro někoho výše minimálních vkladů některých knížek. Pohybuje se od 20 korun (Česká spořitelna) až do 10 000 korun (HVB Bank). Pro toho, kdo hodlá spořit po malých částkách v řádu stovek korun měsíčně, asi nebude vkladní knížka s minimálním vkladem 10 000 korun příliš zajímavá.

 

Banky

Počet majitelů vkladních knížek

Objem peněz na vkladních knížkách  (v mil. Kč)

Česká spořitelna

2 300 000

122 400

Poštovní spořitelna

1 178 000

36 700

GE Capital Bank

140 000

5 100

ČSOB

7 800

436,4

Raiffeisenbank

7 200

380

Volksbank

6 000

231,4

SMW

2 000

100

HVB Bank

informace neposkytla

informace neposkytla

 

Zdroj: tisková oddělení bank

 

Výběr nejdříve za měsíc

 

Knížky s výpovědní lhůtou jsou velmi podobné termínovaným vkladům. Za jejich zřízení ani vedení neplatíte žádný poplatek, téměř všechny banky také nevyžadují, abyste u nich měli zřízený ještě běžný účet. Liší se však tím, že na tento typ vkladních knížek můžete, na rozdíl od termínovaných vkladů, libovolně přikládat peníze. Také jejich minimální výpovědní lhůta je o poznání delší. Termínované vklady totiž umožňují vklad zafixovat pouze na několik málo dnů. Před plánovaným výběrem je nutné provést výpověď, tzn. dát bance najevo že chci z knížky vybrat. Až po uplynutí výpovědní lhůty je možné peníze skutečně vybrat. Výpovědní lhůta je dlouhá minimálně 1 – 3 měsíce (v závislosti na bance), což samozřejmě snižuje likviditu takto spořených peněz.

 

Pokud byste se rozhodli vybrat z vkladní knížky peníze ještě před koncem výpovědní lhůty, vždycky se musíte připravit na nějakou sankci. Ta představuje úrok z předčasně vybírané částky, a to až ve výši 2 % z objemu vkladu (případ GE Capital Bank). Běžně se tento sankční poplatek pohybuje mezi 0,5 – 1,5 % z předčasně vybírané částky.

 

Výše úroku na vkladních knížkách je uvedena v následující tabulce:

 

Banka

Vkl. knížka bez výp. lhůty

Vklad. knížka s výp. lhůtou

Maximální výnos

5000 Kč na 1 měs.

5 000 Kč na 1 rok

100 tis. Kč na 1 měs.

100 tis. Kč na 1 rok

Max. úrok. sazba

Podm. pro získ. max. úroku

HVB Bank

1,2%

1,4%

1,4%

1,4%

1,4%

1,85%

dlouhod. vklad - na 6 let

ČSOB

0,95%

-

-

-

-

0,95%

vždy

SMW

0,5%

1,25%

1,65%

1,25%

1,65%

2%

výp. lh. na 48 měs.

Poštovní spořit.

0,4%*

1,1%**

1,4%

1,2%**

1,5%

3%

nad 500 tis. Kč na 24 měs.

Česká spořit.

0,2%

0,5%

0,9%

0,7%

1,1%

2,1%

nad 500 tis. Kč na 24 měs.

Volks- bank

0,1 - 0,5%

0,15%

0,35%

0,55%

0,75%

1,55%

nad 1 mil. Kč na 48 měs.

Raiffei- senbank

0,1%

0,5%**

0,65%

0,9%

1%

1,9%

nad 500 tis. Kč na 24 měs.

GE Capital Bank

0,1%

0,5%

0,5%

0,5%

0,5%

0,5%

s výp . lhůtou - vždy

*při zůstatku nad 5 000 Kč

**na 3 měsíce, na 1 měs. není možné

 

Zdroj: tisková oddělení bank

 

Vkladní knížku s výpovědní lhůtou naleznete v nabídce pěti velkých bank: České spořitelny, HVB Bank, Raiffeisenbank, GE Capital Bank a Poštovní spořitelny. Z menších bank vám ji nabídne například Volksbank a Sparkasse Mühlviertel West.

 

Vyšší likvidita = nižší výnos

Hledáte další informace o termínovaných vkladech? Pak navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

 

Toho, kdo pokládá likviditu spořených peněz za jednu z priorit, však může zajímat spíše druhý typ vkladní knížky – bez výpovědní lhůty. Tato vkladní knížka je srovnatelná se spořícími účty. Peníze totiž nejsou nijak fixovány, můžete nejen kdykoli vkládat, ale také kdykoli vybírat. Opravdu dramatický rozdíl mezi touto vkladní knížkou a spořícím účtem, který je pro každého stěžejní, vyplývá z výše výnosu.

 

Zatímco u spořících účtů můžete dosáhnout i více než dvou procent ročně z výše vašich vkladů, žádná vkladní knížka vám nevynese více než 1,2 % (viz výše uvedená tabulka). 1,2 % HVB Bank je přitom vzácná výjimka. Na druhém místě je ČSOB s úrokem 0,95 % a pak následují všechny ostatní banky, které vynesou maximálně 0,5 % p.a. Znamená to, že úročení vkladních knížek bez výpovědní lhůty odpovídá úročení běžných korunových účtů. Zkrátka, vysoká likvidita není zadarmo.

 

Pokud se chcete podívat, jaké podmínky vám nabízí spořící účty, přečtěte si související článek, který naleznete ZDE.

 

Podmínky vkladních knížek

Banky

Nutnost běž. účtu u téže banky

S výpov. lhůtou nebo bez ní?

Možnost na v.k. libovolně přikládat

Minimální vklad

Délka výpov. lhůty

Česká spořitelna

ne

obě

ano

20 Kč

1 - 24 měs.

Poštovní spořitelna

ne

obě

ano

50 Kč

3 - 24 měs.

GE Capital Bank

ne

obě

ano

50 Kč

3 - 15 měs.

ČSOB

ne

bez lhůty

ne

5 000 Kč

Raiffeisen- bank

ne

obě

ano**

1 000 Kč

3 - 24 měs.

Volksbank

ne

obě

ano***

50 Kč***

1 - 48 měs.

SMW

ano*

obě

ano

500 Kč

max. 48 měs.

HVB Bank

ne

obě

ano

10 000 Kč

3 - 6 měs.

*v případě v.k. bez výpovědní lhůty

**pouze v hotovosti

***pouze u netermínované v.k. (k min. vkladu - jinak 1 000 Kč)

 

Zdroj: tisková oddělení bank

 

Je libo výherní…

 

Posledním druhem vkladní knížky je vkladní knížka výherní. Tu nabízí v současné době jediná banka - Česká spořitelna. Také v jejím případě neplatíte žádný poplatek za zřízení, vedení ani za její správu. Je možné z ní kdykoli vybírat a naopak na ni vkládat. Jedná se však o produkt, který není vůbec úročen. Zisk z úroku zde nahrazuje možnost znásobení zůstatku na knížce díky výhře.

 

Slosování vkladních knížek probíhá dvakrát do roka (květen a listopad). Výhry jsou rozloženy tak, že na každých 1 000 vkladních knížek připadá 10 výher. Z toho 1 výhra představuje 100 % průměrného zůstatku vkladu za uplynulé slosovací období, 3 výhry pak 35 % a posledních 6 výher 10 %. Každý výherce navíc získává prémii ve výši 1 000 korun.

 

Každý kdo o výherní vkladní knížce přemýšlí by však měl dobře zvážit, zda sáhnout po výherní knížce, kterou může mít teoreticky do konce života bez jakéhokoli zisku, nebo raději využít spořící produkt, který mu slibuje menší, leč jistý výnos.    

 

Zvýhodnění stojí za to

 

Určitě zajímavé jsou speciální modifikace vkladních knížek, kterými banky zvýhodňují děti – tzv. dětské vkladní knížky. Dětská vkladní knížka Poštovní spořitelny například slibuje výnos ve výši 3,3 %. Česká spořitelna zase nedospělým klientům připisuje prémie při dosažení určitého věku (6 let – 500 Kč, 15 let – 1 000 Kč, 18 let 2 000 Kč).

 

Další informace, rady a články o všech tuzemských bankách naleznete v této SPECIÁLNÍ SEKCI.

Vkladní knížku nebo jiný produkt?

 

Je nad slunce jasné, že vkladní knížky nepatří k produktům, které by slibovaly nějaký zajímavý zisk. Přesto však na ně sází neuvěřitelný počet Čechů. Kdybychom přisoudili jednu vkladní knížku jednomu člověku (pochopitelně jen pro demonstraci, jeden člověk může mít dvě nebo i více vkladních knížek), pak bychom došli ke zjištění, že tento spořící produkt vlastní každý třetí Čech. Proč tomu tak je? Češi jednoduše věří produktu, který je nikdy nezklamal. Ačkoli je tu už desítky let, slibuje sice mizivý, za to však jistý výnos. Peníze uložené na vkladní knížce jsou přeci ze zákona pojištěny. Navíc, každý přesně ví, kolik na knížku vložil nebo kolik z ní vybral, a i to může hrát zvláště u starších střadatelů významnou roli.

 

Smutné je, že to všechno banky pochopitelně vědí, a proto lze stěží očekávat, že by úroky na vkladních knížkách, které klienti tak rádi využívají, postupem času nabývaly zajímavějších hodnot. Proto raději dobře zvažte, zda by se vám nevyplatilo odprostit se od starých zvyklostí a sáhnout po takovém spořícím produktu, který by vám vynesl více – třeba po spořícím účtu nebo termínovaném vkladu. Zatímco sazby termínovaných vkladů jsou vyšší přibližně o 0,2 až 0,5 procentního bodu, pak sazby spořících účtů jsou zajímavější až o 1 %.

 

Máte ještě vkladní knížku? Myslíte si, že se vám takový spořící produkt vyplatí? Nechcete jej vyměnit za jiný produkt s vyšším výnosem? Proč? Těšíme se na vaše názory.

   

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

ČSOB včetně Poštovní spořitelny má mobilní peněženku (Na Nákupy), kterou...
Revoluce v placení: Chytrým mobilem platí v obchodech už tisíce Čechů

Placení mobilem se v Česku stává hitem podobně jako placení pípacími kartami. Mobilní peněženku už využívá přes 15 tisíc Čechů a počty uživatelů každým dnem...  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.