Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vkladové účty bank nabízejí zhodnocení i 4 procenta

aktualizováno 
Spořicí, termínované účty a jiné pojištěné vklady získávají znovu na oblibě. Obavy z budoucnosti obrací pozornost klientů k dříve pomíjeným bankovním službám. Nabízené výnosy přitom mohou být poměrně zajímavé.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ten, kdo má dnes volné finanční prostředky, si pravděpodobně láme hlavu s jejich umístěním. Investice do cenných papírů vzhledem k častým výkyvům a spíše poklesu cen nelákají, ale doma uložené peníze také nejsou ideálním řešením. Konzervativní investor proto sáhne po takových produktech, které mu sice modré z nebe neslibují, nicméně zajistí klid. Za ty lze považovat termínované účty a také modernější spořicí účty. 

Úrokové sazby se sice i u nich mění, přesto ani v poslední době nenasvědčují tomu, že by banky měly snahu získávat ve větší míře vklady drobných střadatelů. Poměrně výrazně klesly i nabízené výnosy u vkladových účtů v cizích měnách, např. v eurech či amerických dolarech. Není tak výjimkou, že se setkáte s termínovaným vkladem prakticky bez úroku.

Peníze uložené v bance nejlépe zhodnotíte na spořicím účtu

Sáhnete-li po přehledu úrokových sazeb v bankách, nemůžete pohyb v úrokových sazbách přehlédnout. Přestože je pokles zřejmý, odborníci předpovídají, že letos nemusíte na nejvýnosnějších termínovaných účtech prodělat. Inflace by totiž letos měla klesnout až pod dvě procenta.

Pravidelně se na předních příčkách v hodnocení výnosnosti umisťují spořicí účty. Jejich hlavní výhodou je, kromě nejvyššího nabízeného úroku, stálá dostupnost vložených prostředků. Vše bez sankcí a termínů. V době nestability se ale výhodné zhodnocení může poměrně razantně změnit.

Roční výnosy (v %) korunových vkladových účtů
 Banka Druh  účtu  Vklad 100 000, doba uložení 1 měsíc Vklad 500 000, doba uložení 12 měsíců
 Citibank on-line termínovaný vklad  0,52 3,00
 Česká spořitelna nový vkladový účet  1,10 2,60
 ČSOB termínovaný vklad na dobu určitou  0,75 3,10
 GE Money Bank termínovaný vklad  1,55 3,30
 ING Bank spořicí účet  3,00 3,00
 Komerční banka termínovaný vklad  0,59 3,00
 LBBW spořicí účet  3,30 3,38
 mBank spořicí účet  2,70 2,70
 Oberbank spořicí účet  3,55 3,55
 Poštovní spořitelna spořicí účet  3,30 3,30
 Banco Popolare spořicí účet/pevný vklad  3,15 4,00
 Raiffeisenbank spořicí účet/termínovaný vklad  2,00 3,00
 UniCredit Bank termínovaný vklad  1,25 2,75
 Volksbank běžný investiční účet  3,03 3,43

Peníze uložené na termínovaném účtu jsou, jak už samotné označení napovídá, vázané na určitý termín. Během stanovené doby tak na svůj vklad dosáhnete jen obtížně a obvykle za předčasný výběr zaplatíte nemalou sankci. Ta často dosahuje výše slibovaného výnosu.

Podíváme-li se však na termínované účty stejným pohledem jako na účty spořicí, spatříme v jejich vázanosti výhodu. Snížení úroků bankou se vás totiž dotkne později. Konkrétně v době, kdy uzavíráte novou smlouvu či dochází k automatickému opětovnému uložení vkladu (při tzv. revolvingu).

Ovšem kde hledat nejlepší zhodnocení, jestliže jste se rozhodli pro termínovaný, případně spořicí účet? Abychom si mohli udělat dokonalejší představu, v které bance lze dosáhnout na nejlepší úrok, zvolili jsme dva příklady.

V prvním případě jsme vložili 100 000 korun s výpovědní lhůtou jeden měsíc, a to jak v české měně, tak v eurech a amerických dolarech.

V druhém případě jsme se zaměřili na dosažení co možná nejvyššího zisku dlouhodobě. Rozhodli jsme se proto do banky vložit 500 000 českých korun. Tentokrát ale s výpovědní lhůtou rovných 12 měsíců.

Nejvyšší úrok na 100 000 nabídnou spořicí účty LBBW a Poštovní spořitelny

Pokud disponujete částkou 100 000 korun a nechcete se přitom peněz vzdát na delší dobu než je jeden měsíc, splní vaše požadavky na nejlepší zhodnocení spořicí účet Oberbank. Nabízí úrok 3,55 % ročně. Po něm následují LBBW a Poštovní spořitelna. U těchto bank k dnešnímu dni zúročí vaše peníze 3,3 % ročně. Nejvýnosnějším termínovaným účtem na jeden měsíc je Ultra krátký vklad Banco Popolare. Zde totiž dosáhnete úroku 3,15 %. Doba uložení je přitom od 4 do 7 týdnů.

Termínované účty kolem částky 500 000 korun umožňují majiteli získat ročně od 1,41 % po 4 %. Nejvyšší přitom dostanete u vkladu v Banco Popolare, a to zmíněná 4 %. Druhý nejlepší úrok 3,3 % dostanete v GE Money Bank. Třetí příčku pak obsadily dle nabízeného zhodnocení 3,1 % ročně ČSOB a Volksbank.

Roční výnosy (v %) vkladových účtů v cizí měně - částka 100 000 korun v přepočtu, doba uložení 1 měsíc
 Banka Druh účtu  Euro Americký dolar
 Citibank on-line termínovaný vklad  0,89 0,05
 Česká spořitelna nový vkladový účet  1,20 0,10
 ČSOB termínovaný vklad  1,12 0,01
 GE Money Bank termínovaný vklad  3,30 1,40
 HSBC termínovaný vklad  2,00 0,00
 Komerční banka termínovaný vklad  1,86 0,05
 LBBW spořicí účet/termínovaný vklad  3,50 0,00
 Oberbank termínovaný vklad  1,00 -
 Banco Popolare termínovaný vklad  3,15 1,68
 Raiffeisenbank termínovaný vklad  0,95 0,20
 UniCredit Bank termínovaný vklad  1,72 0,10
 Volksbank termínovaný vklad  1,70 0,10

Částku 100 000 korun v eurech nejlépe zhodnotíte na spořicím účtu v LBBW. Získáte zde roční úrok 3,5 %. Jen o dvě desetiny procenta méně dostanete na termínovaném účtu GE Money Bank. Výnos přesahující 3 procenta pak ještě slibuje Banco Popolare, a to 3,15 % ročně.

A nakonec ročně o 1,68 % zhodnotí váš dolarový vklad (opět v přepočtu 100 000 korun českých) jen v Banco Popolare. Mezi bankami jí může konkurovat pouze GE Money Bank s ročním úrokem 1,4 %. Třetím nejvýnosnějším dolarovým vkladem je termínovaný účet Raiffeisenbank, ovšem zde činí roční zhodnocení vkladu pouhé dvě desetiny procenta.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Kurzy.cz Profesor Pedro Domingos z University of Washington je považován za významného odborníka v oblasti umělé inteligence (AI...

Najdete na iDNES.cz