Vláda posílá Český Telecom ke dnu

Veškeré úsilí vlády vyšperkovat Český Telecom ještě před chystanou privatizací se na kapitálových trzích, kde ceny jeho akcií pokračují v dlouhodobém poklesu, nesetkalo s žádným úspěchem a pouze zpomalilo liberalizaci celého telekomunikačního trhu.
Veškeré úsilí vlády vyšperkovat Český Telecom ještě před chystanou privatizací se na kapitálových trzích, kde ceny jeho akcií pokračují v dlouhodobém poklesu, nesetkalo s žádným úspěchem a pouze zpomalilo liberalizaci celého telekomunikačního trhu.

Ačkoli přinesl začátek září vlnu aktivity v telekomunikačním sektoru, dominantními faktory zde zůstaly i nadále zpožděná privatizace, spoutaná liberalizace a volný pád telekomunikačních akcií. Hlavními hráči zůstali nadále Český Telecom a vláda, jejíž fušování do privatizace Telecomu je stále velmi kontroverzní.

Stejně jako na jiných středoevropských trzích jsou české telekomunikace na pomezí monopolního a plně liberalizovaného trhu. „Vypadá to jako kdyby se stát snažil subvencovat Český Telecom z peněz daňových poplatníků,“ říká Michal Čupa, generální ředitel alternativního telekomunikačního operátora Contactelu. Reaguje tak na průběh soutěže o poskytovatele služeb pro tzv. projekt „Internet do škol“, kde jediným zbylým soutěžícím o zakázku v hodnotě 4,3 miliardy korun zůstalo právě konsorcium vedené Českým Telecomem. Zbylých pět konsorcií včetně Contactelu bylo ze soutěže diskvalifikováno z procedurálních důvodů.

„Opožděná privatizace staví vládu do konfliktní situace,“ říká Čupa z Contactelu. Říká, že vláda je uvězněna mezi touhou učinit Český Telecom více atraktivním pro zahraniční kupce aby ho prodala před koncem letošního roku a potřebou liberalizace trhu.A tak liberalizace telekomunikačního trhu trpí. Podle analytika ING Barings Dalibora Vavrušky „je zde zřetelný úmysl zpomalit určité věci, především pak zajištění liberalizace, které by Telecom mohly poškodit.

Ovšem vztah mezi dominantním operátorem a státem není nijak protizákonný a není na něm ani nic neobvyklého. Podle Vavrušky je dokonce český stát vůči dominantnímu operátorovi méně ochranářský než například polská vláda vůči TPSA nebo maďarská vůči Matavu. Navíc regulatorní orgán českého telekomunikačního trhu, Český telekomunikační úřad, má dokonalé podmínky pro svou pomalost ve vykonávání telekomunikačního práva – zákon mu totiž poskytuje 90-ti denní lhůtu pro vydávání úředních rozhodnutí i v těch nejmenších sporech a rozhodnutích.

Neutěšený stav tak nadále přetrvává, a někteří licencovaní operátoři pevných linek nejsou schopni plně konkurovat na trhu ani osm měsíců po prvním oficiálním dni liberalizace českého telekomunikačního trhu

Pokud je cena hlavním měřítkem, odpověď zní ne

Ačkoli se vědělo o záměru Českého Telecomu vykoupit zbylých 49 procent akcií Eurotelu od jeho amerických vlastníků (AT&T Wireless Services a Verizon Communications) již delší dobu, oznámení kupní ceny ve výši 1,5 miliardy dolarů způsobilo nejprudší historický propad ceny jeho akcií.

„Myslím, že hlavním záměrem bylo získat tento podíl proto, aby se stal Telecom více atraktivním pro privatizaci; v podstatě měl nákup zajistit Českému Telecomu plnou kontrolu nad Eurotelem a zvýšit tak počet zájemců o jeho privatizaci,“ říká Vavruška z ING Barings. „Minulý týden jsem slyšel, že ministr financí (Jiří Rusnok) vyjádřil názor, že nákup Eurotelu by mohl zpomalit privatizaci Českého Telecomu – to mi připadá, že si buď nebyl přesně jist o čem hovoří, nebo jsou ještě nějaké spory ohledně privatizace nebo ohledně nákupu Eurotelu.“

I ti, kteří si nemyslí, že Český Telecom zaplatí příliš, uznávají, že oznámení obchodu bylo důvodem prudkého pádu ceny jeho akcií.

„Převládajícím názorem na trhu je to, že opce na nákup Eurotelu byla nadhodnocena,“ říká Ondřej Daťka, analytik telekomunikačního sektoru společnosti Patria Finance. „Můj osobní názor je, že nebyla.“

Akcie utrpěly nepřímo další zásah při procesu vydávání licencí na sítě UMTS, když Eurotel nabídl státu za licenci 6,7 miliardy korun. Vláda stanovila za licence takovou cenu, že ji i někteří její členové považují za nereálnou. To negativně postihlo veškeré akcie tohoto sektoru, včetně Českého Telecomu.

Poslední zásah přišel minulý týden po oznámení ceny za prodej Českých Radiokomunikací, která se pohybuje hluboko pod cenou všeobecně očekávanou trhem.

„Poslední pád akcií Českého Telecomu má na svědomí prodej ČRa,“ říká Herve Drobet, analytik telekomunikačního sektoru v Londýnské pobočce HSBC. „Investoři se obávají, že vláda bude ochotna akceptovat při prodeji Českého Telecomu jakoukoli cenu.“

Podle Droueta nebude mít žádné z vládních opatření zvýhodňujících Český Telecom pozitivní dopad na jeho privatizaci, protože důvody pesimismu investorů jsou mimo jejich dosah a jsou způsobeny spíše celosvětovým útlumem růstu ekonomiky.

I když jsou teď akcie „za babku“, kupci nejsou

„Není zde až příliš mnoho dobrých zpráv týkajících se tohoto sektoru jako celku,“ říká Drouet. „I když se akcie může zdát levná, v tomto momentě není samotné ocenění dostatečné k tomu, aby přinutilo investory k návratu.“


Text je volným překladem z týdeníku Prague Business Journal. Originál v anglickém jazyce si můžete přečíst na stránkách PBJ zde.
Chcete-li pravidelně využívat informace od Prague Business Journal, klikněte zde.


Komentář zabývající se dopadem oznámení Českého Telecomu o připravované koupy podílu v Eurotelu naleznete zde

Dosáhla podle Vašeho názoru cena akcií Českého Telecomu konečně dna? Jsou nejrůznější opatření vlády pro zatraktivnění Telecomu pro tuto firmu prospěšná, nebo jí naopak škodí?