Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vlastníte-li byt v zatepleném paneláku, nemusíte čtyři roky platit daň z nemovitosti

  • 17
Letos daň z nemovitosti musí platit skoro všichni. I tak se najdou výjimky. Lidé, kteří mají byt v zatepleném paneláku, jsou od daně osvobozeni dokonce až na čtyři roky.

Do konce roku 2008 byl v zákoně o dani z nemovitosti odstavec, který umožňoval osvobození od daně z nemovitosti. Daň tehdy nemuseli platit lidé, kteří na svém domě či bytě provedli zateplení.

Začátkem loňského roku byla tato výjimka zrušena, ale slevu můžete uplatnit i dnes.

Abyste však nemuseli daň platit, musíte splnit určité podmínky. Kolaudace zateplení domu musela proběhnout do konce roku 2007. Majitelé později zkolaudovaných domů a bytů v takto upravených panelácích nemají na slevu na dani nárok.

Provedené a zkolaudované změny měly být uvedeny v daňovém přiznání podávaném za rok 2008. "Pokud však někdo zapomněl a nic nepodával, má právo podat i nyní dodatečné daňové přiznání za rok 2008," říká daňový odborník Vladimír Zdražil.

Čtyři roky bez daně

Může se hodit

Aktivita se jistě vyplatí. Výhodou je, že daň z nemovitosti nemusíte platit další čtyři roky. Slevu jste mohli uplatnit už minulý rok. Úleva měla totiž jeden rok tzv. retroúčinek. Takže poslední daňové přiznání, kdy byste mohli na této dani ušetřit, byste podávali za rok 2012.

Přiznání k dani z nemovitosti musíte podat, i když nic neplatíte. Ve formuláři si daň spočítáte, jako byste ji měli platit.

Když po odevzdání objevíte chybu, po 31. lednu podejte "dodatečné" přiznání. Nebude-li vám cokoli jasné, obraťte se na finanční úřad.

Jak si v tomto případě daň spočítáte

U staveb do řádku Výše nároku na osvobození (321) pak opíšete spočítanou daň, takže daňová povinnost bude nula. Pokud je od daně osvobozená jenom část stavby, což je u rodinného bydlení jen výjimečné, spočítanou daň nejprve vynásobíte poměrným číslem z řádku 320, výsledek uvedete v řádku 321 a po odečtení této částky od daně získáte daňovou povinnost.

U pozemků je to složitější, protože je možné mít osvobození jen na část výměry. Proto musíte nejprve do kolonek 207 e) napsat výměru těch pozemků, u nichž máte nárok na osvobození, jejich součet pak do kolonek 208 c) a 219. Pak do řádku Výše nároku na osvobození (219) spočítejte násobek této výměry a sazby daně, u stavebních pozemků navíc násobený koeficientem podle počtu obyvatel, u některých druhů pozemků (třeba zahrada, sad, les) také místní cenou pozemků z řádku 211. Daňová povinnost pak bude rozdíl mezi vypočítanou daní a osvobozením. Když máte osvobození na celou výměru, bude tu opět nula.

Navíc musíte doplnit právní důvody osvobození. To znamená ve většině případů u pozemků do kolonky 207 f) napsat "§ 4, odst. 1" plus příslušné písmeno, u staveb do kolonky 306 g) napsat "§ 9, odst. 1" a příslušné písmeno. Když je osvobození omezeno na určitý počet roků, musíte vyplnit i rok, kdy budete osvobození uplatňovat naposledy. Na vysvětlení dalších podrobností jsou určeny kolonky 209 a 308.

,