Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vnímají Evropané euro jako přínos?

aktualizováno 
Euro funguje v reálné podobě již třetím rokem. Jsou s ním obyvatelé zemí eurozóny spokojeni? Bylo podle nich jeho přijetí přínosem? Chtějí, aby jej zavedly i jiné země? A jak jsou na tom přistupující státy – přejeme si jednotnou evropskou měnu?

Studie KPMG mezi 2 300 klienty evropských bank zaměřená na otevřenost evropských zemí přeshraničním bankovním službám, o jejichž výsledcích jsme vás informovali (Češi nejsou s bankovnictvím spokojeni), se zaměřila i na jednotnou evropskou měnu, respektive názor občanů z řad klientů bank na ni. Mezi dotázanými byli obyvatelé zemí, které již euro zavedly, i obyvatelé států přistupujících k EU v květnu (plus Švýcarsko). Jak je tedy jednotná evropská měna oblíbená?

Občané eurozóny: zavedení eura nebylo prospěšné

Mezi zeměmi eurozóny byla zjištěna s eurem pouze malá spokojenost. Pouhých 32 procent dotázaných odpovědělo, že byla jednotná evropská měna pro jejich zemi přínosem. Proti bylo naopak 54 procent respondentů.

Mezi jednotlivými zeměmi existují v názoru na euro velké rozdíly. Nejvíce nespokojeni jsou občané Nizozemí (73 procent si myslí, že zavedení eura pro jejich stát nebylo prospěšné). Naopak největší „fanoušky“ má evropská měna v obyvatelích Španělska – zde byla o prospěšnosti eura pro zemi přesvědčena polovina dotázaných.

Zdroj: KPMG

Příčiny negativního postoje se v jednotlivých zemích samozřejmě také liší. Společným, obecně rozšířeným důvodem je ale obyčejně víra (oprávněná i neoprávněná), že konverze od národní měny využili obchodníci k zamaskování růstu cen, čímž došlo ke zvýšení inflace.

Zlevní v rámci EU výběry z bankomatů? Čtěte ZDE.

Ovšem přes tyto negativní postoje na otázku, zda by se ostatní evropské státy měly k jednotné měně připojit, odpovědělo „ano“ 66 % dotázaných z uvedených států. Tedy přestože obyvatelé eurozóny nejsou přesvědčeni, že bylo zavedení evropské měny pro jejich zemi přínosné, chtějí, aby se připojily ostatní země (i v Nizozemí – 52 % pro) a vytvořilo se tak „širší hrací pole“.

Zkoumané země vně eurozóny jsou vesměs euru nakloněny 

Naopak v pěti zemích mimo eurozónu je o prospěšnosti zavedení eura přesvědčeno v průměru 47 %. Že by přijetí znamenalo změnu k horšímu, uvedlo v průměru 35 procent respondentů.
Výsledky v jednotlivých zemích opět mohou vykazovat odchylky od průměru. Tradičně nízkou podporu má euro ve Velké Británii (jediná z uvedených zemí je většinou - 51 procent - proti), kde obyvatelé podporují silnou libru. Naproti tomu respondenti z České republiky jsou euru nakloněni nejvíce ze zemí zahrnutých do průzkumu.

Zdroj: KPMG

Zajímavý je výsledek ve Švédsku – v průzkumu KPMG se zavedením souhlasilo 53 % spotřebitelů využívajících bankovní služby, zatímco výsledek loňského (již druhého) referenda hovořil jasně: 56 procent proti, 42 pro (zbývající dvě procenta tvořily nevyplněné hlasovací lístky).

Evropská měna tedy má své odpůrce i fanoušky. Tři země EU jí dosud vzdorují, přistupující státy diskutují o možném datu jejího zavedení, a to z hlediska splnění konvergenčních kritérií i technické připravenosti. Otázky a odpovědi k zavedení eura v ČR a názor ČNB naleznete ZDE.

V Česku přibývá obchodů, kde berou eura. Kde zaplatíte zbytky valut z dovolené? Čtěte ZDE.

Je podle vás jednotná evropská měna pozitivním krokem? Těšíte se na její zavedení u nás? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz